Efasane devam ediyor

Şehir efsanecileri çek cezaları konusunda yapılan ilk resmi açıklamayla, Zafer Çağlayan’ın açıklamaları ile sarsıldılar..Daha önce Egemen Bağış ve Kuzu tarafaından yapılan TWİTTER açıklamaları ile Çağlayan’ın açıklamaları bir yerde kesişiyor;  “Adalet Bakanlığında çekle ilgili bir çalışma var.” Oysa efsane yaratıcıları ne diyordu?

3 ay önce

Çeka cezalarını kaldıran bir kanun tasarısı Adalet Bakanlığında..

Kanun Tasarılarını sadece hükümetin hazırlayabileceğini T.C Anayasası söylese de efsaneciler bunu bilmedikleri için mi Adalet Bakanlığında çek yasa tasarı olduğunu söylüyorlar?..Ama bunun bir önemi yok..Onlar için efsanenin tutması önemli..Efsane gerçeğin kendisi değil, gerçek gibi uydurulan bir hikayedir..Bu nedenle efsaneciler için yasa masa önemli değil..

1 ay önce

Çek tasarısı başbakanlıkta,

2 hafta önce

Çek tasarısı bakanlar kurulunda,

1 hafta önce

Çek tasarısı bir bakan hariç bütün bakanlar tarafından imzalandı..Zafer yakın arkadaşlar..

DÜN

Siz Zafer Çağlayan’ın açıklamalarına bakamayın, o çeklerle ilgili değil, arabulucukla ilgili açıklama yaptı..

Yapmayın yahu, adam “Çekle ilgili Adalet Bakanlığında bir çalışma var, borçlular cezanın kalkmasını istiyor, alacaklılar artırılmasını, biz iki tarafı da düşünmek zorundayız..” demedi mi?

Bakan ne derse desin  bizim efsane yaratıcıları bildikleri yoldan dönmezler.. Ne diyor zurnanınbaşı, kasketçi ?

-Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın…

İyimaya” çek dolandırıcılıklarını önleyecek düzenlemelerden” söz ediyor, Çağlayan “alacaklıların mağduriyetinden..” Bu iki açıklama örtüşmüyor mu? Bu size bir şeyler hatırlatmıyor mu? 2 sene geriye gidin ve düşünün..Başbakanın “Ödeyemeyeceğiniz çekleri neden yazdınız?” sözünü değil, 5941 in  yasalaşma aşamasındaki açıklamaları anımsatmak istedik…

BAŞBAKANIN HASTALIĞI, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

Başbakanın hastalığı ve bütçe görüşmeleri “Şike Yasası” nı etkilemedi..Şike yasası başbakanın hastalığı ve bütçe görüşmelerine rağmen hızla Adalet Komisyonundan geçti, yarın da genel kurulda..

Çek Yasası çok önemli..Çekciler şike yapmadı, terör örgütü üyesi değiller, şike yapsalardı, dağa çıksalardı işleri kolaydı…ama çek yazdılar, hem de ödeyemeyecekleri çekleri…öyle kolay mı?

25 Responses to “Efasane devam ediyor”

 1. ömer Says:

  taahüt ihlallerine de af gündemdemi

 2. İSMAİL Says:

  Bakın bu saatte sike yasasi yine oylanıyor adamlar milyon dolarlık sike yapsın iddada milleti yatırsınlar paraları gitsin futboldaki rant nerde var yasa çıksın elin esnafı 50 binlira icin içerde 500 gün yatsın ayıptır günahtır o tribünlere giden milyonlarca insanın parası para değilmi mağdur değilmi digiturke verilen paralar para değilmi yasaysa cek magdurlarinada jet hızıyla yasa

 3. İSMAİL Says:

  Adam adamın kızına tecavüz ediyor oğlunu babasını vuruyo daga çıkıyor hırsız adamın evine girip soyuyo aflan çıkıyor yav adam borcunu odeyememis içerde kalsın ayıp ya hangi cagdayiz kölelik gelsin alacaklının kölesi olsun borçlu içerde yan gelip yatıyor devletin parasıyla yiyip iciyor kimin cebinden çıkıyor olan ailelere oluyor çıksın çalışsın devlete vergi ödesin vergiler yol su baraj olarak bize donecek içerde devlete masraf gene bizim cepten gidiyor bence çıkıp çalışsınlar günahtır bizim insanımız düşene vurmaz yaradilani severim yaradandan dolayı

 4. İSMAİL Says:

  Rahmi abi yasa cikacakmi yazık değilmi yavrulara bende alacakliyim adam içerde nasıl odiyecek cildinde belki parayı bulursa paramizi aliriz

 5. hakki Says:

  Basinda yilbasi tarihi verilerek yapilan kesin haberlere neden dogrulama veya yalanlama gelmiyor sizin bu konudaki sahsi gorusunuz nedir?

 6. GERCEKCI Says:

  Bir yasa çıkacak mı ? Çıkabilir.
  Nasıl çıkacak ? Sonunda bize kazık görünüyor mu ?
  5941 sayılı yasa gibi ? Olabilir.

  ALACAKLI NE OLACAK ? sorusunu soran malum zihniyetli kişilere bugün de Bakan Bay Zafer Çağlayan katıldı.

  Bunların düşüncesine göre bizlere yeni bir kazık gelebilir: ÇEK TUTARINA, ŞİRKET ORTAKLARI VE YÖNETİCİLERİ MÜŞTEREK VE MÜTESELSİL KEFİL OLSUN diyorlar.

  Yani işyerine haciz yetmedi !!!
  Bir de evlere hacize gelelim diyorlar !!!

  Yasa çıksın da, nasıl çıkarsa çıksın mı diyeceğiz ?

  AİHM … AİHM … AİHM … AMA TOPLUCA BAŞVURARAK

 7. selçuk Says:

  kasketçi kim oluyor.

 8. mrat akın Says:

  herşey tamamda bi hukukçuya bu tarz lakap takmaları yakıştıramadım

 9. prof Says:

  ODEYEMEYECEGİN CEKİ NİYE KESTİN KARDESİM !!!!!!!

  Ali ve Murat iki arkadas , aynı mahallede kendilerine market acmaya karar verirler. ali de 20000 tl sermaye , Muratta 3000 tl sermaye var. ali der ben malları peşin alcam basım agrımasın. 20000 tllik 3 5 cesit malı alır koyar markete. raflar yarı bos. murat bakar 3000 tl ile bişey olmaz. gider bankaya 3000 tl yi yatırır cek kocanı alır. cekle dukkanı ful doldurur.
  E musteri tabiiki muratın dukkanına gider. her mal var raflar dolu. İşler iyidir murat için. Ali bakar olcak gibi degil , dukkan bos kimse gelmiyor. mecburen gecim icin iş yapması lazım , gider o da bankaya 3000 tl yatırır cek kocanı alır. o da marketi fuller.
  amaa musteri hacmi aynı bu sefer muratın işleri duser alinin işleri biraz kıpırdar. Bu iki arkadas baslarla rekabete fiyat kırmaya , kampanya yapmaya vs. musteri cekmek icin visa kart komisyonsuz kampanyalar…
  E bunlar holding degilki butce mutce yapsın. bakarlar maliyetine mal satıyorlar mecburen. rekabet var. ikisi de ceklerin vadelerinde odeme guclugune duser.
  Mecbur ali muratın yanına gelir derki arkadas kredi alcam bana bir hatır ceki ver bende sana vereyim. bunlar birbirlerine hatır ceki keserler ve gidip bankadan kredi alıp , vadesi gelmiş ceklerini oderler. bir sure rahatlarla ama bu sefer de kredi faizi zorlamaya baslaaaaar.
  Bunlar sonunda ikisi de batar. ikisi de cek suclusu haline gelir. alacaklılar banka bastırır. ikisine de bir de devlet cek cezası basar. zaten batmıslar bu cezayı da odeyemezler ikisi de hapse duser. tesaduf aynı kovusa girerler. Birbirlerinden aldıkları cekleri geri verseler bile devlete ceza yuzunden cıkma sansları bile olmaz.
  Donemin basbakanına mektup yazarlar ve bir cevap gelir.
  ODEYEMEYECEGİN CEKİ NİYE YAZDIN KARDESİM.. !!!!

 10. ayşe Says:

  tabiki çek borcu olanlar borçlarını ödemek ister bizler dolandırıcı değiliz ama buna fırsat verilmiyorki işler bozulmaya başlayınca hacizler gelmeye başlıyor esnaf hacizlemi uğraşsın para kazanıp borcunu ödemenin yoluna mı gitsin tabiki piyasada sarsılan itibarı hiç saymıyorum üstüne bide hapse giriyor tabi ortada ne iş ne de para kalıyor. alacaklı alsın o zaman alacağını…… çeki ödeyemeyen esnaf da alacağını alamadığı için ödeyemiyor buda akıllardan çıkmasın lütfen bu bir silsiledir esnafı hapse atma çabasını bırakıp lütfen ekonomiyi düzetme yollarına baksınlar ALLAH vicdan merhamet versin diyecek söz bırakmadılar artık…….

 11. enis bey Says:

  borçtan dolayı hapis yatmanın ne islam hukukunda yeri var, ne insan hakları hukukunda yeri var, ne de demokraside yeri var. ben erdoğana soruyorum “sen hangi familyadansın erdoğan?” maç satın alıp trilyonlar vuranlara jet yasa, 10.000 tl lik çekini ödeyemeyen hapse. ben 10 senedir akparti ye gönül veren biriydim ama bu şikeden dolayı artık, erdoğanı yanlızca Allah’a havale ediyorum…

  • dogan balak Says:

   çok haklısınız 80 kişi içerde diye şike yasası.hızrsızın ağ babası rüşvetin kralı dönüyor şikeden …jet yasa…8000 kişi çekten yatıyor ödeyemeyeceğin eki neden kestin oluyor…altıdan kalkamayacağın şikeyi neden yaptın o zaman futbol camiası…

 12. TANER Says:

  sayın ofluoglu selamlar

  şimdi tamam haklısınız diyelimm,,

  yalnız bir sorum var sizeee

  mevcutta uygulanan ve de oldukçada agır ceza içeren çek yasası varrrr kennn

  neden 2 yıl olmadan yeni bir çek kanunu hazırlama geregi duysun adalet bakanlığı????

  neden????

  TANER

  • rahmiofluoglu Says:

   Doğru bir soru ama ötesi var, yeni bir sistem gelebilir, çek özel bir dolandırıcılık suçu olabilir, şekli suç olmaktan çıkar, kast aranır…

   • hakki Says:

    peki niye gunlerdir tarih verilerek hapis cezasi kaldirilacak haberlerine musade ediyorlar.dogrulama gelmese bile yalanlamada gelmiyor.genel affin “g” si gecse hemen yalanlama yapiliyor.cezaevindekilerin umutlariyla oynanacak kadar kotu bir suc mu bu cek sucu? ben yanlis anliyorum sanirim diger bir yazinizda da ceza yilbasina kadar kalkacak diye gorus belirtmissiniz.nereye bakalim bu yaziya mi o yaziya mi?

   • rahmiofluoglu Says:

    Biz gelişmeleri kritik ediyoruz, kişisel tahminlerle insanlara umut dağıtmaya karşıyız..Evet ben bu yıl bu yasa görüşülür diyorum, ama sadece bir tahmin…Resmi bir kaynağa, ya da açıklamaya dayanmıyor..Bazıları tahminlerini kesin bilgi olarak yayınlıyor..Bakın yalanla maruf siteye şu son üç ayda yazılanlara..daha bir hafta önce salıya tamam diyorlardı..Sitenin baş yazısına bakın ..Baş yazı tasarının bakanlar kurulunda olduğunu söylüyor..oysa bakan bunu yalanlıyor….

 13. prof Says:

  iyimaya da caglayan da ya bilmiyor ya bilmeze yatıyor. Birileri onlara anlatmalı ki , cek den dolayı suanda kacak ve hapis olanların tamamı hem alacaklı hem borclu. hepimizin elinde borcumuzdan cok tahsile edemedigimiz cekler var. Bunu bilmeyen hala ogrenememiş birileri tarafından yonetiliyor olmak… Ve bu kişilerin hazırlayacagı kanundan medet ummak… Kanun yapıcılar hala daha alacaklının hakkı diyor. ya bizlerle dalga geciyorlar yada hala durumdan haberleri yok. Devlet illaki alacaklı hakkımı diyor. tamam ozaman , benim elimde misal 100 tl lik alacak cekim 100 tl lik borc cekim var. devlet bana 100 tl ceza kesmis. aynı sekilde alacaklı oldugum cek içinde karsı taraftaki adama 100 tl lik ceza kesmis. Alacaklı hakkımı korumak istiyor devlet. ozaman ben hem alacak hem borc cekimi size getireyim , karsı tarafa kesitiginiz 100 tl lik cezayı , bana kestiginiz 100 tl lik cezaya mahsup edin. Goruldugu gibi neresinden tutsanız sacma kanuna sacma yontemler geliştirmek mumkun. Tek yol , sacma bir kanunla bana ceza kesmis devlete , aihm yoluyla ceza kestirmek… Kısasa kısas…

  • İSMAİL Says:

   İçerdeki adamdan bı bok alınmaz içerde yatan adam çıkınca hiç ödemez bedel ödemiş olur parayı istemeye gitsek si..tir çeker sahada cezası yok alırız babayi

   • rahmiofluoglu Says:

    Çek cezaları ile borç ödemenin bir ilgisi yok..Kimi kandırıyoruz? Çek mağdurlarının %95 i ne içerde ve ne de dışarda borç ödeyebilir..Eski itibarınızı geri verseler, sermaye desteği olsa tamam..Sizleri zaten sistem, rekabet ortamı, tekelleşme dışladı…Ve içerde borç ödenmez sloganı bu mücadelede en kötü slogan..Çek cezaları kalkmalı çünkü adil değil, çağdaş değil, dünya mevzuatına aykırı, devlet serbest piyasaya müdahil olmamalı v.s..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: