16 ARALIK

16 ARALIK  ÇEK YASASI

Pratik Sinan Aygün’ü doğruluyor.. cocenk 11 Aralık Pazar günü burada bir haber yaptı..Haber Çek Yasasında yapılması beklenen değişikliğin 16 ARALIK günü yapılacak ve başbakanın başkanlık edeceği Bakanlar Kurulu toplantısında görüşüleceğini duyuruyordu..Haber Sinan Aygün ile yapılan bir telefon görüşmesine dayandırılıyordu.. Bu haber üzerine bir dünya gereksiz süpekülasyon yapıldı..Başbakanın hastalığı nedeni ile toplantıya katılamayacağı v.s. gibi…Dün başbakanın programı açıklandı ve başbakan çalışmalarına başladı..Bakanlar Kurulu 16 Aralık Cuma günü başbakanın başkanlığında toplanıyor..

Biz şimdiye kadar çek yasası ile ilgili yapılalacak değişikliklere hep temkinli yaklaştık..Biriler 2 gün sonra tamam derken biz hayır yok öyle şey dedik..Nitekim o iki günler geldi geçti ve bu sözler havada kaldı.. Belirsizlik günlerinde biz ÇEK CEZALARI mutlaka kalkacak, belki ocak, belki Şubat, Nisan dedik.. Yarın demedik hiç bir zaman..Bugün gelinen noktada birçok şey artık şekillendi, gerçeklik kazandı.. Bilinen bir gerçek artık karşılıksız çeke adli parar cezası verilmeyeceğidir.. Çek dolandırıcılıklarına yönelik bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı konusu henüz açıklık kazanmamıştır, ancak yapılacağı doğrultusunda ip uçları vardır.. Çek mağdurları için adli para cezasının  kalkması yeter de artar.. Çek dolandırıcılıkları konusunda yapılacak bir düzenlemenin adli para cezaları ile bir ilişkisi yoktur..Yeni düzenleme bundan sonrası için geçerlidir. İşlendiği zaman suç olmayan hiç nir fiilden hiç kimseye ceza verilemez..

ÇEK KANUNU DEĞİŞECEK, ADLİ PARA CEZASI KALKACAK

Çek kanunundan adli para cezası çıkarılacak..Ağar’ın tasarısı geçecek .Biz öyle düşünüyoruz..Ancak iş burda bitmeyecek İyimaya’nın dediği gibi “Çek dolandırıcılıklarını önleyecek ” yeni bir düzenleme yapılacak.. Şimdi soru şu:

-Bu durumda yargıdaki dava yükü devam eder, bu yüzden bu düzenleme bir işe yaramaz..

Bu doğru değil..Yeni düzenleme ile hapis cezası getirilecek..Bu ceza adli para cezası ile karşılaştırıldığında daha ağır bir ceza olacak..Daha da önemlisi bu düzenleme ile yeni bir suç türü oluşturulacak..yani eskiden suç olmayan yeni bir suç..Ceza yasaları geçmişe şamil olmaz..Bu nedenlede bu düzenleme geçmişe yürümez..Sonuç olarak bütün eski dosyalar kapanacak, hapistekiler çıkacak, kaçaklar özgür olacak..Bizim görüşümüz bu..

Haberler bizi bağlamaz, kaynağını bağlar.. Bizim görüşlerimiz ise bizi bağlar..Ama biz Sinan Aygün’ü ciddiye alıyoruz..

32 Responses to “16 ARALIK”

 1. tansel Says:

  BU ÜLKENİN CAN DAMARIDIR ESNAFLAR .LÜTFEN HACİZ KONUSUNDA DA ÇALIŞMALAR YAPALIM .KALKACAK DİYORLAR NE KADAR DOĞRU ONLARI KONUŞALIM ..BİZLER SIKINTIDAYIZ

 2. tansel Says:

  ya bırakın kavgayı da biz can derdindeyiz yasa güzel bir şekilde çıksın da emeği geçenlerin tümüne teşekkür ederim

 3. Sakir seker Says:

  Dogumdan beter.ceke hapisi kaldirmak.ciksin artik ne olur ciksin

 4. kadir kandiş Says:

  sayın oflu oglu ayın 16 tısında bakanlar kuruluna gelmezse bunun oyalamaca oldugunu duşunuyorum . onun icin AİME BAŞVURULARDA BENİMDE DOSYALARIMIN GÖNDERİLMESİNİ ÖNEMLE RİCA EDİYORUM…. SAYGILARIMLA…….

 5. GERCEKCI Says:

  SUÇ VAR, KANUN YOK !!! ….. KANUN YOK, SUÇ VAR !!!

  Karşılıksız çek konusunda esasında ülkemizde bir HUKUKSUZLUK VAR !!!

  Eskiler belki hatırlar, 6o’ların sonundan kalma bir şarkıydı :

  TAŞ YOK, KÖPEK VAR !!! ….. TAŞ VAR, KÖPEK YOK !!!

  Evet APC/Çek Mağdurları,

  Yıllardır taşsız köyde köpeklerin saldırısına maruz kaldık.
  Aslında taş ta vardı ama birileri bunu görmenizi engellediler.
  Taşa gerek yok, köpek başka türlü de kaçırılır diye bizleri kandırdılar.
  Utanmadan, sıkılmadan devam ediyorlar.

  KÖPEKLERDEN KURTULMAK İSTİYORSAK, TAŞ VAR !!!
  O TAŞLARIN EN İRİSİ DE AİHM MÜRACAATLARIDIR.
  ARTIK YETER !!!
  KANUN DEĞİŞSİN YA DA KALKSIN, FARKETMEZ.
  BU TAŞLARI ATMALIYIZ !

  İstisnasız hepimiz 05 OCAK 2012’YE KADAR MÜRACAAT EDEBİLİRİZ.
  Postaya en geç 20 ARALIK 2011 civarında vermeliyiz müracaatları.

  (Not: Bazılarımız diyor ki; “Bu tarihten sonra müracaat edemeyecek miyiz yani ?” Elbette müracaat edebileceksiniz ama özel şartlarınıza göre belki müracaat hakkınız kalkmış olacak, belki devam edecek. Ama ŞU ANDA HERKES MÜRACAAT EDEBİLİR.

  Ayrıca, EYLÜL 2012’DEN İTİBAREN T.C.ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURU UYGULAMASI BAŞLIYOR. O TARİHTEN SONRA, AİHM’NE MÜRACAAT EDEBİLMEK İÇİN ÖNCELİKLE ANAYASA MAHKEMESİ’NE MÜRACAAT ETMİŞ VE ORADAN RED YANITI ALMIŞ OLMAK GEREKECEK. YANİ EN AZ 2-3 SENE DAHA BEKLEYECEKSİNİZ.)

  BİRİLERİNİN OYUNUNA GELMEYİN !!!
  ARTIK YETER, KANDIRILMAYIN !!!
  SONRA PİŞMAN OLMAYIN !!!

  MÜRACAATLARINIZI 05 OCAK 2012’YE KADAR GÖNDERİN !!!

 6. sonkoz Says:

  sayın mf tebrik ederim seni.Bizede anlatta bizde bilelim nasıl biri.Bir adamın çek sorunu olmayacak 50 tane sitesi olacak.Uymayın kardeşim onlara , tezgah hep başından beri.
  Bizlerde çok mücadele verdik orada ama yanlıştan döndük.1,5 sene evvel ofluoğluna beni çok merak ediyorsan yakında yanına geleceğim dedi , hala bekliyoruz.
  Basketçi uyuzuda tükürdüğünü yalayamıyor.Dün ablam,ablam dedikleri bugün dernek kurdu diye her türlü hakareti yapıyor yada yapılmasına göz yumuyor.1,5 hanımın sırtından allah razı olsunlar almak ancak ona ve sadece ona yakışır.

  • basketçi Says:

   sen yeterince yalamışın yalaka.oradan atmak tıutmak sen ve senin gibilerin işi.klavye kahramnı .höt desen 3 günlük yola kaçarsın.ben senin gibilerine etek giydirdim.benle uğraşma.sitende ne halt yiyeceksen ye.etrafına bulaşma.benim çabalaırım sayesinde senin gibiler kurtulacak ona yanıyorum.4-5 senede çıkmaz diyordunuz.şimdi çanak açtınız.bak bakalım kimmiş tükürdüğünü yalayamıyan.her kuşun eti yenmez,sana öğretmedimi ağbilerin

   BASKETÇİ

 7. Yavuz san Says:

  Cozum okadar basitki, mevcut cek kullanimi sart ve kosullarinin yanina bir farkli kosul eklemek.zorunlu degil ikinci bir uygulama isteyene.
  Nedir o? Bankada teminatla zorunlu karsiligi bulunan cek secenegi sunmak.ticket yemek bileti gibi uzerinde tutarlari yazan hazir cek yapraklari bankalarin vermesi.esnafin istegine gore 5000-10.000-15.000-20.000 liralik hazir yapraklar.

  Teminatli cek almayaninda sonuclarina katlanmasi ozaman beklenebilir,neticede riski bile bile ustlenmistir ve aglamaya hakki yoktur.odemeyenede cezasi hapis deilde farkli sekillerde verilebilir

  Ozaman devlet karsiliksiz cek sonucunda acilan davalarin muhattabi olmaktan cikar. Taraflar arasi uzlasmaya birakir

  İnanin en cok darbeyi yiyen orta olcekli esnafa bir cikis yolu olacaktir.ufakda olsa onlarin ticaretine bir katki saglayacaktir.

 8. gul2516 Says:

  sayın rahmi bey,
  dürüstlükten nasibini almamış ,terbiye yoksunu varlıkların gerçekler karşısında direnmesi normaldir…
  başkalarını bilmem ama, eşimi ve beni avukatlığınız sayesinde 2 kez uçurumun kıyısından aldınız.
  hiç karşılıksız,menfaatsiz bunu yaptınız. sizi hiç tanımadım, görmedim ama biliyorum ki
  benim gibi bir çoğuna el uzattınız.
  iyi çalışmalar

 9. aydınefe Says:

  16 martmı 16 aralıkmı….yazı basındaki

 10. Mahmut eren Says:

  Baslik 16 aralik olmasin.:::)

 11. hakki Says:

  Basliga 16 Aralik yazmak istediniz heralde. Agir hapis yaptirimi uygulanacaksa yeni tasari yururluge girdikten sonra yeniden bir degisiklik yapilip ondan sonra uygulanir heralde. eger bu tasariya agir hapis yaptirimi eklenirse eski davalar icin lehe olan hukum adli para cezasi devam eder. Arada herhangi bir bosluk olmayacagi icin eski davalarin dusmesi gibi bir durum soz konusu olmayacaktir. 5941 in suanki haliyle yeni yapilacak degisiklik karsilastirilacaktir. Agir hapis yaptiriminin yargidaki yuku hafifletmez soylemlerinin nedeni bu.
  Dolandiricilik sucunun cek yasasina eklenmesi icin once cek sisteminin otutturulmasi lazim.Su anki haliyle uygulanirsa yine magduriyetler yaratacaktir.Kimin dolandirma amacli kimin iyi niyetli oldugu yine belirsiz olacaktir.Ya kanunda yazdigi gibi para yerine kullanilacak yada vadeli kullanilacaksa ona gore cozumler bulunacak bankalarin sorumluluklari arttirilmasi gerekecektir.Mesela benim suan oldugum ulkede banka ceki veriyor bu musterim 100 bin dolara kadar cek kesebilir garantisi bende diyor (rakam musteriye gore degisiyor) eger sahis fazla kesip odemezse dolandiricilikla yargilaniyor.Boylece yargi keyfi karar veremiyor,hamil korunmus oluyor ve kesidecinin niyeti acikca tespit edilmis oluyor. Gerci cek kanununa dolandiricilik sucu eklemenin bir anlami varmidir bu da tartisilir.Tck da dolandirciligin sartlari ve cezasi belli zaten dolandirildigini dusunen dolandiricilik davasi aciyor.Adli para cezasi kalktiktan sonra da ayni sekilde devam edebilir.Dolandirildigini dusunen TCK ya gore mahkemeye acar davasini.Cekin suan ki kulanim sekline gore dolandiriciligi onlemek icin cek yasagi verilmesi en uygun cezadir.

 12. mustafa Says:

  çok muhterem futbolcu!!!
  yazıların bayağı agresif,sorununu anlamak çok zor,neden bildiklerini iyi bir üslupla yazıp kendini ifade etmiyorsun,daha az yorulursun,hemde bizi aydınlatmış olursun,ne dersin ?

 13. YURDANUR Says:

  SN FUTBOLCU
  Duyumlarla değilde,gerçekleri araştırarak hareket etmenizi temenni ederim.Bu işler oturduğun yerde yazmakla olmuyor.
  SN Ofluoğlu’nu ne kadar tanıyorsunuz.malum siteye bakarak karar veriyorsanız.yazık size.

 14. merdo Says:

  lehte olanlar geçerli aleyhte olanlar geçersizdir

 15. GERCEKCI Says:

  Siyasilerimizin, bürokratlarımızın en iyi yaptığı şey İDARE-İ MASLAHATTIR.

  Bir yasa çıkacak, bir yasal düzenleme yapılacak. Öyle görünüyor.

  Ama bu yeni düzenleme adalete, hukuka ve ülke gerçeklerine uygun olacak mı ?

  BİR TARAFTAN VADELİ ÇEKE İZİN VERİLİP,
  BİR TARAFTAN ÇEKTE VADE YOKTUR DENİLECEK Mİ HALA ?

  Zaten Türk Ceza Kanunu dolandırıcılar ve çeklerini ödemeyenler için yeterince geçerliyken,

  Zaten İcra ve İflas Kanunu çeklerini vadelerinde ödeyemeyenler için yeterince geçerliyken,

  Hukukun içinde kalarak daha ne yeni düzenleme yapılacak !??

  TÜRK CEZA KANUNU VARKEN, İCRA VE İFLAS KANUNU VARKEN
  5941 SAYILI KANUNA VEYA BİR BENZERİNE İHTİYAÇ YOKTUR !!!

  5941 SAYILI KANUN TAMAMEN KALDIRILMALIDIR.
  YA DA AV.SERKAN AĞAR’IN YAYINLADIĞI METİN YASALAŞTIRILMALIDIR.

  Olması gereken budur !
  Hapis kalksın da ne olursa olsun diyemeyiz !
  5941 çıktığında da taahhüt verenlere hapis kalkmıştı. Unutmayalım !

 16. ramazan Says:

  sayın ofluoğlu,sizin bu yasa için çok mücadele ettiğinizi ben biliyorum.Geçmışteki birlikte çalıştığınız kişiler nedense hep sizi suçluyor.Bu doğru bir davranış değil.yasayı onlar mı çıkarıyor ben onu anlayamadım.

 17. meric Says:

  ne demek yeni düzenleme geçmişe geçerli olmaz ?

  • GERCEKCI Says:

   KANUNLAR GERİYE DOĞRU İŞLEMEZ.

   BİR FİİL İŞLENDİĞİ ZAMAN SUÇ DEĞİLSE,
   DAHA SONRA ÇIKAN VE BU FİİLİ SUÇ SAYAN BİR KANUN GEÇMİŞİ KAPSAMAZ.

   Diyelim ki bir kanun çıktı ve, mesela, dendi ki “25 yaş altındakiler araba kullanamaz; kullanırsa bunun cezası şu kadar TL para cezasıdır, şu kadar ay hapis cezasıdır”. Bu kanun çıkmadan önce araba kullanmakta olan 25 yaş altındakiler suç işlemiş sayılamazlar. Umarım bu basit örnek açıklayıcı olmuştur.

 18. futbolcu Says:

  sayın ofluoğlu sayın diyorum insan olduğun için diyorum..avukat olduğun içinse senden iğreniyorum.. milletin anasını ağlattınız eli çantalı tefeciler..yalan yanlış bilgilerle milletin cebini boşalttınız..insanlar aptal değil neyin ne olduğunu senden daha iyi biliyorlar..çek mağdurları kanunları yedi bitirdi..hepsinin senden daha çok bilgisi var..yanına 3 şakşakçı alıp tv lerde boy göstemek kalıbını göstermiyor.yazıklar olsun sana bu kadar mağdurun duygularıyla oynadın…peki şu yasanın yolda olduğunu biliyormusun???hükümet avukatlarla ilgili NERDEN BULDUN YASASI HAZIRLIYOR.haberin olsun..birde ben yeni bir site kurdum siz avukatlara hediye edecğim..www.avukatız@mağduruz.com bu site size hediyem olsun…
  kedi yiyemediği ciğere mundar dermiş…yasadan sonra bak avukatlarla ilgili ne düzenlemeler geliyor..şimdiden kendine iş aramaya başla..kendi menfaatin için milleti yaktığının farkındamısın..

  • GERCEKCI Says:

   Bay Futbolcu,

   Tüm siteleri takip etmeye çalışıyorum; bir kısmında da yorum yazıyorum, bazı siteler yayınlıyor, bazılarıysa yayınlamıyor. Özellikle yazdıklarınıza kısıtlama getiren siteleri bu yüzden takdir ediyorum.

   Ama iş hakarete gelince iş değişiyor, ben kendi hesabıma rahatsız oluyorum. Düşüncelerinizi daha serinkanlı ve hakaret/ağır söz içermeden yazmak çok zor olmasa gerek.

   Ben de avukatlarınbüyük bir kısmından hoşlanmıyorum; başta cekmagdurlaricom sitesinde olmak üzere avukatların kahır ekseriyetini çok ciddi eleştirdim, ama hakaret etmeden. Size de aynı şeyi tavsiye ediyorum. Bu arada yeri gelmişken söyleyeyim: Açıklaması doğruysa eğer, Cüneyt Bey de Ankara Hukuk Fakültesi mezunu bir avukatmış.

  • berranur Says:

   futbolcu, sakın sen kasvetçi olmayasın. bildiğimiz kadarı ile kasvetçinin kuyruk acısı var. bırakın şahsi kinleri adam gibi mücadele edin. yoksa sahtekar pirin böylemi emretti

   • sonkoz Says:

    yok o temiz biri sadece milliyetçi , her türlü .Ama bir savunduklarına baksa birde nerede olduğuna uyanacak ama yanlışa devam ediyor.

 19. ayşegül Says:

  Sayın Ofluoğlu

  Dolandırıcılı önlemek amacı ile nasıl bir suç tipi oluşacak dolandırıcılığı önlemek demek dolandırıcılık suçu esas alınacak demek değilmidir.O halde ileri tarihli ceki kaldırmak zorundalar.İleir düzenlenen faturalı ticaretten ileri gelen ve çeklerini düzenli öderken ödme güçlüğüne girmiş bir esnaf hangi suretle dolandırıcı olacak.

  Hukukçu gözü ile ne düşünüyorsunuz?

  • Levent Says:

   dolandırıcılığı onlemek demek sanırım hatır çeki gibi durumlar. Arada ticaret varsa bir fatura karışılığında veriliyorsa verilen çekin karşılıksız çıkması durumunda bu çek karşılıksız çek olarak işlem görecek ve çek yasağı gelecek. Ticaret yapanlara çek yasağı en buyuk cezadır aslında. Arada fatura olmayıp factoring firmalarından yada bankalardan kredi almak adına verilen çeklerin karşılıksız çıkması durumunda bu iş dolandırıcılığa girer ve o ayrı bir dava konusu olmalıdır diye düşünüyorum. Bu arada sayın Ofluoğlu na bu hakaret hakkını insanlar nereden alıyorlar. Dürüstce soylemek gerekirse bu işin hem alacaklı hem borclu magdurlarından biri olarak kendisini tanımamama ragmen son zamanlarda dolaylı da olsa benim ve benim durumumda olan kişiler için ondan daha çok uğraşan birileri var mı acaba… son olarak iflas etmeme neden olan 120 000 TL lik alacağıma karşılık tahsil edemediğim çek sonucu borclu hapise girdi, taahut vererek cıktı sonra tekrar girdi. Ne kazandım ? hiç bir şey. Bu yuzden cek kanunundaki hapis konusu acilen değişmeli, ve alacağına çek alan kişiler, sicilini mutlaka araştırmalı bankalar vasıtası ile…

 20. futbolcu Says:

  sen hiç bir şey bilmiyormuşsun be ofluoğlu….22 aralıktan sonra git diplomanı çöpe at..yoksa bu millet seni çöpe atacak..

  • mağdur Says:

   doğru söz tebrikler futbolcu.ya aslında cezanın kalkması bazılarının işine gelmez isimleri lazım degil duyurulur

  • vezir38 Says:

   futbol cu hadi biz peşinden gittigimiz rahmi oflunu en azından yakından gördük peki o sitende bir yaz bakalım cüneytinizi gören var mı hayal peşinden gidiyorsunuz yada senin cüneyt olmadıgını nerden bilelim cüneytin i pirini hangi eylemde kendini gösterdi onu gören varmı acaba sitende bir yaz istersen ofluoglu sana ne yaptı da sen böyle yapıyorsun pirinin para muslugumu kesildi

 21. İsm Says:

  Hergün Yeni bi fikir ortaya çıkıyor hocam şimdi ceza çıkacak tekrar! okuduğumuz o.. Eski dosyalar kapanacak diyosunuz ama bu yasa yürürlüğe girdiğinde de 1 yıl atlanmış kanun dan yargılananlar kapatılmadı aksine tekrar yargılanmaya başladı.. Süreç bitmiyor 2 yıl asliye ceza da 2 yıl sulh ceza da şimdi de 2 yıl agır ceza da yargılanırız. Bu çeşitlilik bizim hukuk sistemimizde mevcutken o dosyalarıda açık bırakırlar ya da yeniden açarlar.. Benim tahminim bu yönde.. Teşekkür ederim emekleriniz için tekrar. Bakanlar kuruluna kadar umutla bekliyoruz ..

  • rahmiofluoglu Says:

   Yeni düzenleme geçmişe geçerli olmaz…

   • serhat Says:

    Sn.Ofluoğlu;
    Her halde lehe olan uygulanır demek istediniz.Yeni ve daha ağır bir suç gelecek ise,
    bu tabi ki daha hafif olan eskiyi etkilemeyecektir.Lakin yeni yasa sanığın daha lehine ise
    yeni uygulanacaktır.Yanlışmıyım
    Saygılar


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: