Çek kanunu Adalet Bakanlığında

Çek kanununda yapılacak değişiklikler konusunda ilk resmi açıklama Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Bakan açıklamasında şöyle diyor:

” Çek Kanunu’yla ilgili Adalet Bakanlığı’nın bir çalışma yaptığını, çalışma kapsamında hapis cezalarının kaldırılması yönünde bir görüş olduğunu söyledi. Çalışmanın içeriğine ilişkin detay vermeyen Mehmet Şimşek, Çek Kanunuyla ilgili Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaya son şeklin verilmediğini, bu aşamada bir şey söylemesinin doğru olmayacağını söyledi.”

Bu açıklama üzerinde yorum yapıp yok bakanlar kurulunda, yok mecliste, yok Adalet Komisyonunda denilebilir mi? Çek kanunu ile ilgili kesin olan tek bir şey var; Adalet Bakanlığında bu konuda bir çalışma olduğu, başka kesin hiç bir şey yok..

GÖRÜŞLERİMİZ DEĞİŞMEDİ

Biz şehir efsanesi yazılarımızda “çekde ceza kalkkacak, belki Aralık, belki Şubat, Nisan…” diyorduk..Bu görüşümüz değişmedi. Bu blogda Sinan Aygün kaynak gösterilerek verilen haber, çek yasasının 16 Aralık’da Bakanlar Kurulunda olacağı haberi, açıklamayı yapan kişiyi, yani Sinan Aygün’ü bağlar, bu blog’u ve KOSİAD’ı bağlamaz.. Görüşümüz aynı, çek cezaları hakkında kaygılarımız var..

ÇEK BORCUNDAN ŞİRKET ORTAKLARININ HİSSELERİ ORANINDA SORUMLU OLACAĞI HABERİ

Böyle bir düzenleme, çek borcundan şirket ortaklarının hisseleri oranında sorumlu olacağı haberi olsa olsa bir bilgisizliğin sonucu olabilir. Böyle bir düzenleme çeki amme alacağı ile eşitlemek anlamına gelir ve batı mevzuatına aykırı olduğu gibi yeni ve eski TTK’ya ve hukuk sistemimize aykırıdır. Hele hele çok ortaklı Anonim Şirketlerin ortaklarının çek borçlarından sorumlu olması ne hukuken, ne de fiilen mümkün olamaz.. Bu bir zirvadır…

İKİ BAKAN VE İYİMAYA’DAN GELEN AÇIKLAMA

Zafer Çağlayan borçlular ile alacaklıların taleplerinin ortasını bulmaktan söz ediyor, Mehmet Şimşek Adalet Bakanlığında bir çalışma olduğunu, fakat sonucunun henüz belli olmadığını söylüyor, İyimaya ise çek dolandırıcılıklarını önleyecek bir düzenlemeden sözediyor.. Bu üç açıklamayı birlikte değerlendirmek gerekir. Bu üç açıklamayı birlikte değerlendirdiğimizde daha önümüzde çok yol olduğunu göreceğiz..Kolay değil..

ÇEK CEZALRINI  KALKMASINA İŞ ÇEVRELERİNDEN YOĞUN TEPKİLER VAR

Çek cezalarının kalkmasına iş çevrelerinden yoğun tepkiler var. Önümüzdeki hafta görsel ve yazılı basının bu tepkilere yer vereceğini gözlemliyoruz..Gelecek hafta ekonomi dergileri çek cezalarının kalkmasına geniş yer verecek. Dostlardan bu haberleri alıyoruz ve iş çevrelerinden yoğun tepkiler olduğu belirtiliyor..

DOĞRU MÜCADELE

Doğru mücadele KOSİAD çatısı altında örgütlenmek, AİHM başvurularına öncelik vermektir.. Mail ve TWİTTER kirliliği yaratarak bir yere varılamaz..Bu yöntemler artık eskimiştir ve zarar veriyor..Yetkili kişilerin bu açık iletilerine danışmanları bakıyor ve “karşılıksız,çek” gibi sözcüklerin geçtiği mesaj ve iletiler okunmadan siliyor….

KOSİAD DAYANIŞMA TOPLANTISI

KOSİAD Dayanışma Toplantısı 28 Aralık Çarşanba günü Per-Pa Ticaret merkezi toplantı salonunda yapılacak.. Çek yasasındaki gelişmeler göz önüne alınarak toplantı bu tarihe ertelendi..

AİHM BAŞVURULARINA KOSİAD DESTEĞİ

AİHM başvurularınızı KOSİAD hazırlıyor..Avukatlara vekalet vermeniz şart değil.. KOSİAD üyesi olmanız yeterli…

KANUN TASARISI HAZIRLAMA YETKİSİ BAKANLAR KURULAN AİTTİR

Bazı internet sitelerinde kanun tasarılarının Bakanlar Kurulunda görüşülmesinin zorunlu olmadığı yönünde yorumlar yapılmaktadır. Bu doğru değildir. Kanun Tasarısı hazırlama ve meclise sunma yetkisi sadece Bakanlar Kuruluna aittir. Ne bakanlar, ne başbakan, ne milletvekilleri ve ne de muhalefet partileri kanun tasarısı hazırlayamazlar. Bakanlar Kurulu dışındakiler ancak ve ancak kanun teklifleri veya kanun değişikliği teklifleri hazırlayabilirler..

MEVZUAT HAZIRLAMA VE YASALAŞMA AŞAMALARI, okumak için TIKLAYINIZ

One Response to “Çek kanunu Adalet Bakanlığında”

  1. rüstem acar Says:

    çek kanunu çıkarsa en çok eşim sevinecek daha önceki şartlı tahliyede çıkmıştı şimdi ginede içerde tam iş kuracak hale gelmiştik eşimi gine aldılar ben çocuklarla perişan kaldım bu arada bu( 90000 tllik) çeki ödedik çeklerimizi vermediler icra dairesinden kaçtılar yani ödediğimiz çek için eşim cezayı yatmaya devam ediyor şu ançok kötü perişan durumdayız tek yaptığımız allaha dua etmekten başka bir şey yok meerki borçlu olduğumuz kişi tefeciymiş (3 tane daha 90000) ödesek borcumuz bitmeyecek bu arada ödediğimize dahil yazıda var oda işe yaramıyor tek ümidimiz çıkacak yasa


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: