ÇEK DOLANDIRICILIĞI

acil demokrasi aşağıdaki yorumunda Ahmet İyimay’nın açıklamasına dayanarak özellikle şu hususlara dikkat çekiyor:
Çek yasasında değişiklik yapan yasa önerisi bazı sitelerin iddia ettiği gibi başbakanlık değil Adalet Bakanlığında ve halen üzerinde çalışılıyor.
Çekde ceza kalkmıyor ceza yeniden düzenleniyor.
Biz örgütümüz KOSİAD ile Adalet Bakanlığındaki çalışmaya bir sivil toplum örgütü olarak müdahil olmalıyız..
 
Gönderilme tarihi 03.12.2011 at 13:36
 
 acil demokrasi
 
Suçlu değil borçluyuz

Habertürk’te Tahsin Akça’nın haberine bakanlar sanırım haberin yanındaki çizimde yer alan sloganı da görmüşlerdir.”suçlu değil borçluyuz”
Haberin içeriği “borç mağdurları” nın güncel tartışma konularına ilişkin ipuçları veriyor.
Haberden bir alıntı:“ TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki 4 nolu protokole aykırı olduğunu, adli para cezasını kaldıracak düzenleme için Adalet Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığını söyledi.
Ardından çalışmanın Adalet Komisyonu’na geleceğini belirten İyimaya, çek dolandırıcılığını önleyecek madde üzerinde dikkatle durulduğunu bu konuda sıkıntı yaratmayacak düzenleme yapmak istediklerini söyledi.”
Ahmet bey Adalet Bakanlığında bir çalışma başlatıldığını söylüyor, sanırım sözüne itibar etmeliyiz. Kısaca yasanın Başbakanın imzasını beklediği yolundaki haberlerin abartılı olduğu gerçeği bu sözlerle ortaya çıkıyor.
Çek mağdurları Adalet Bakanlığındaki çalışmaya müdahil olmalıdır.
Elimizde çek mağdurlarının sivil toplum örgütlenmesi (stk) olan Kosiad var ve biz Adalet Bakanlığına çek yasası hazırlıkları için müdahil olma girişiminde bulunduk. Bu girişim güncel tutulmalıdır.
Sayın Ahmet İyimaya nın” bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki 4 nolu protokole aykırı olduğunu, adli para cezasını kaldıracak düzenleme için Adalet Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığını söyledi.” Sözleri bir gerçeğin daha altını çiziyor, iktidar yasayı insan haklarına aykırı olduğu için-ve dolayısı ile Ahim başvurularından dolayı- değiştirmek istiyor,onları harekete geçiren hiçbir biçimde bizim trajik hikayelerimiz ve yalvarışlarımız değil.
Israrla görmemiz gereken bir noktada yasa çalışması ile ilgili hiçbir şey bitmiş değil. Yine Sayın Ahmet İyimaya nın şu sözleri,” çek dolandırıcılığını önleyecek madde üzerinde dikkatle durulduğunu bu konuda sıkıntı yaratmayacak düzenleme yapmak istediklerini söyledi.” Çek yasasında cezanın tamamen ortadan kalkmayacağı ve buna ilişkin düzenleme yapılacağına yönündedir.
Çek yasası bu güne kadar dolandırıcılık gerekçesiyle cezaya hükmetmiştir. Geçmişte doğrudan hapis cezası yerine adli para cezası düzenlemesi de “borca hapis” cezası Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine aykırı olduğu için yapılmıştır.
Bazı arkadaşlar bu yazdıklarımı beğenmeye bilirler, onlara yanıtım: “gözünüzü kapadığınızda gece olmuyor”
Şimdi bizlere çok daha fazla görev düşüyor, haberdeki resimde olduğu gibi “suçlu değil borçluyuz” sloganını daha yüksek sesle haykırmak.

ADMİN’in YORUMU.

Bu blogda daha önce yayınlanan bir yazıyı hatırlatıyoruz..Yazı “ABD’de karşılıksız çek suçları” başlığını taşıyordu. sanıyoruz ABD deki düzenlemeye benzer bir düzenleme geliyor.. Yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

2 Responses to “ÇEK DOLANDIRICILIĞI”

  1. sargoz Says:

    Ahemt İyimaya daha birkaç hafta önce böyle bir düzenlemeden haberi olmadığını söylememişmiydi ? Şimdi üzerindemi çılışıyormuş ?

  2. prof Says:

    guzel bir yazı , somut bir gelişme , faydalı acıklamalar. sanırım tunelin ucunda ısık gorunmeye basladı.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: