VETO

Cumhurbaşkanı Gül kamuouyunda Şike Yasası diye anılan Sporda şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair yasayı veto ederek meclise geri gönderdi. Şike ve çek yasası yazımızda biz bu konuyu irdelemiş veto ihtimilani belirtmiştik.  Yazıda şu soruları sormuştuk:

İktidar kim?

Gül ile Erdoğan arasında ötedenberi iddia edilen bir çelişki gerçekte var mı?

Biz bu yazıyı çek yasasında beklenen değişikliğe ilintilemiştik ve bazılarının iddia ettiği gibi Erdoğan’ın herşeye müktedir olmadığını, herşeyin Erdoğan’ın iki dudağı arasında olamayacağını söylemiştik.. Bazı internet siteleri herşeyin başbakanın ağzından çıkacak bir çift söze bağlı olduğunu sanıyor, bu bir yanılgıdır..

KÖLELER EFENDİLERİNDEN AF DİLEYEREK ÖZGÜR OLMADI

Köleler efendilerinden af dileyerek özgürleşmedi, kanlı mücadelelerle özgürlüklerini elde ettiler. Siyahların özgürlük mücadelesi daha 1968 lerde hala sokaklarda sürüyordu.. Çek mağdurları elbette kanlı mücadelelerle özgürlüklerini elde edemezler, ama cezayı koyan hakim güçlerden af dileyerek, medet umarak da çek yasası gibi çağ dışı cezadan kurtulamazlar..

YARGIDAKİ İŞ YÜKÜ

Çek yasası kalkacaksa başta ileride neden olacağı büyük sosyal sorunlar nedeni ile kalkacaktır..İktidar  malüm siteler vasıtası ile umut vererek durumu nereye kadar idare edebilirler? İkinci olararak yargıdaki yük, üçüncü olarak AB uyum yasaları büyük etkendir. Hükümet yargıdaki yükü çek yasasının değişmeyeceğini de göz önüne alarak giderecek önlemler aldı, almaya da devam ediyor. Çeke bakan Yargıtay Ceza dairelerinin sayısını 1 den 4 e çıkardı, bazı fiilleri suç olmaktan çıkardı, temyiz koşullarını değiştirdi ve beklenen yeni torba yasa ile yeni önlemler geliyor..AB ise acil dayatan bir sorun değil çekler açısından..Bütün bunlara rağmen umutla bekliyoruz cezanın kalkmasını..merak ediyoruz şehir efsanesinin sonunu…Aralık olmazsa Ocak, olmazsa Şubat…Derviş misali bekliyoruz , bazılarımız da Cuma namazlarında dua ediyor..Allah kabul eylesin….

NOT: Çekin doğuracağı sosyal sorunlar düşünüldüğünde cezanın kalkacağını beklemek akıllıca bir  yol.. AKP’nin bu basireti göstereceğini düşünüyoruz..

One Response to “VETO”

  1. Hakan Yigit (@hakanyigt) Says:

    Bu sefer bitecek galiba:
    http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/693693-cek-mahkumlari-safak-sayiyor

    saygilarimla
    Hakan Yigit


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: