Kent Efsanesi

Yorumcu

Karşılıksız çeke ceza kalkıyor..Bu bir Kent Efsanesi mi?  Düşünmek özgürlükse ben bu konuda yorum yapacağım, düşündüklerimi, ancak hangisine inanacağımı bilemediğim düşünceler…Siz de inanmayın ama lütfen düşünün…

“Karşılıksız çekte ceza kalkıyor, adalet bakanlığında hazır bir yasa değişikliği önerisi var..” diye yazan hukukçu hükümete ve AKP’ye yakın birisi olabilir mi? Emin değiliz..Olabilir.. bunlar sadece aklımızdan geçen düşünceler, masum, insanca düşünceler..Hani hepimiz birçok şey düşünürüz de açıklamaya medeni cesaretimiz olmaz ya..Sadece düşünürüz, insanız biz…

AKP’YE YAKIN BİRİSİ İSE

Hukukçumuz bakanlıktaki öneriyi bütün detayları ile yazıyor..Bakanlıkta bulunan, hiç kimsenin görmediği, bilmediği böyle bir öneriyi elde etmek için ya hükümete, ya da en azından bakana yakın birisi olmalısınız..

Ya da, daha da ileri bir düşünce, düşünüyoruz işte, var olmak için, bu öneriyi bu hukukçu bizzat kendi hazırladı..Çok da iyi bir öneri hazırlamış hukukçumuz..

KÖTÜ DÜŞÜNCELER VAR KAFAMDA

İnsan hep böyle iyimser, olumlu düşünemez ya..Aklıma kötü şeyler geliyor..Bu hukukçumuz böyle bir haberi AİHM’e başvuru olmasın, insanlar beklemeye girsin diye, insanları bir süre daha avutmak için yaptı..

Türkiye AİHM karşısında çok kötü durumda..düşünebiliyor musunuz AİHM ne 5000 çek dosyasının gittiğini..Bu devrim gibi bir şey olur..Allah hükümeti böyle bir kazadan korusun..Hükümetinizi çok seviyorsanız sakın ha AİHM e gitmeyiniz!.. Yok benim bu demokratik hakkımdır, ben özgür insanım diye düşünüyorsanız; AİH Sözleşmesini T.C. Devleti imzaladı, bana da bu hakkı verdi diyorsanız hiç durmayın, fazla başına gözüne bakmayın hemen AİHM e başvurun..Dilekçeleri hazırlamak bizden..bedavaaaaaaaaa…..

Böyle bir düşünce ne kadar haince değil mi? Kötü düşünceler..İnanmayın siz bunlara..İnanmayın..Ceza yılbaşına kadar kalkacak..Ya kalkmazsa.. Nisan 2012 de de kalkmazsa..Aralık 2012 de de kalkmazsa..yandı gülüm keten helva!…

O zaman haydi AİHM e !….

İKİNCİ İHTİMAL GERÇEK OLABİLİR Mİ?

Olamaz, olmamalı..Bir hukuçu bunu yapmaz, yapmamalı..Bunun sorumluluğu çok ağır olur..hesabı verilemez.. Bu nedenlerle bu kötü düşüncelere ben inanmıyorum.. Son derece umutluyum… Bir hukukçunun bıyık şekline bakarak böyle kötü şeyler düşünülemez…Düşünceleri ne olursa olsun bir hukukçu böyle ayak oyunlarına girmez..Atın kafanızdan bu kötü düşünceleri..

Bu bir Kent efsanesi mi? Düşünceler…Düşünmek özgürlüktür, ama her düşündüğümüzü yazamayız, söylemeyiz bu küresel dünyada..Bakınız başbakan Suriye sorunu için ” Küresel bir sorun ” diyor..Küresel sorun olmak, allah korusun çok kötü!…

7 Responses to “Kent Efsanesi”

 1. akın şimşek Says:

  sayın ofluoglu ben 2010 2011 yılında yurtdısına gonderdıgım sebze ve meyveler yoda gumruklerde uzun bekle surelerınden havanın cok sogumasından dolayı(-20 -25) mallarımız bozuldu bu mallar ıcın kestıgımız ceklerı odeyemıyoruz kendımız islas davası actık ve halen gorusuluyor suan yargılandıgım cek davalarından hapıs kararları cıkmaya basladı temyız edılecek ama yıne ceza verılecek ben suan yurt dısına kactım ne yapacagımı bılmıyorum yasal olarak ızlemem gereken bır yol gosterırmısınız gırmedıgım davalar ıcınde yakalanmalarım cıkmıs

 2. SERDAR Says:

  sayın ofluoğlu 6600tl çek dava sonucu aşağıda yazıyorum içeri girersem ne kadar yatacağım cevap verirseniz sevinirim.Yürürlüğe giren 5941 sayılı yeni çek yasasının sanık hakkında uygulanması halinde 5/1 maddesine göre sanığın 1500 güne kadar adli para cezasına hükmolunması ve ayrıca çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına karar verileceği bununda süresi belirtilmediği adli para cezası olarakda çek miktarı üzerinde ceza verilmesi mümkün olduğu anlaşıldığından 3167 sayılı yasaya göre çek miktarı kadar adli para cezası verileceğinden ayrıca çek keşide etme yasağıda olmadığından tüm sonuçları ile karşılaştırıldğında lehe olması nedeniyle hükümlünün eylemine uyan 3167 sayılı yasanın 16/1-3 madde uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi gerektiğinden hükümlü hakkında mahkememizin 2008/548 esas 2009/406 karar sayılı kararı ile verilen cezanın aynen infazına karar verimesi gerekmiştir.

 3. samet Says:

  Sn.Ofluoğlu sizden ricam benim çek davlarım başladı 2. duruşma yapıldı amahala ifade vermedim.verirsem mahkeme süreci başlardiye düşünüyorum ne yapmam gerke allah rızasıiçin yardımedin ifadeye gideyimmi yoksa kaçayımmı

 4. Ayhan KÜÇÜK Says:

  BENIM BIR COK CEKTEN DOLAYI SORUNUM VAR. BU KANUN DEGISIKLIGI UMUDU ILE BEKLEDIM AMA GORUYOMKI NAFILE. SIZIN ANLIYACAGINIZ BIR IMALATIM VARDI YAKLASIK 50 KISIYE IS VERIYORDUM SIMDI OYLE BIR DURUMA DUSTUMKI BUYUK CEK SORUNLARIMI HALLETTIM KUCUKLAERI HALLEDEMIYORUM.

  BEN 2007 YILINDA BATTIM 2008 SENESINDE ISE CEKLERDEN TUTUKLAMA VE GBT LER BASLADIGI ICIN IRANA KACMAK ZORUNDA KALDIM. BURADA BORC HARC TURKIYEDEN GETIRDIGIM MALLARI SATARAK AILEMIN GECIMINI SAGLAMAYA CALISIYORUM. HIC BIR BORCUMU ODUYEMEDIM COK ZOR AILEMIN GECIMINI SAGLIYORUM. AILEM TURKIYEDE BEN BURADAYIM 4 COCUK BABASIYIM VE KIZIM 3 YASINA GELDI HALA KUCAGIMA ALAMADIM.
  BAZI DOSYLARIMI BU 2009 DA CIKAN KANUNDAN YARARLANARAK 2 YIL ERTELEDIM DIYELIM AMA 1 LIRA DAHI ODUYEMEDIM. O SIRADA BUTUN DOSYALARIM NETLESMEDIGI ICIN BAZI DOSYALARIMIN GBT SI SIMDI SISTEME DUSTUGU ICIN FIILEN 2 YILDIR HIC TURKIYEYE GELEMEDIM. AILEMIDE YANIMA ALAMIYORUM CUNKI COCUKLARIMA PASAPORT ICIN VEKALET DAHI GIDIP KONSOLOSLUKTAN CIKARAMIYORUM. CUNKI GBT VAR ELCILIKTE ISLEM YAPAMIYORUM. PASAPORTUMUN ZAMANI 2012/07 SONA ERIYOR O ZAMAN NE YAPACAGIM BILMIYORUM.
  KISACASI BEN AIHM NE BAS VURMAK ISTIYORUM BU IRANDAN NE DERECE MUMKUN BILMIYORUM LUTFEN BU KONUDA BANA YARDIM EDEBILIRMISINIZ.

 5. sargoz Says:

  Sn.Ofluoğlu,
  AİHM başvurusu için cezanın yargıtaydan onanmış olması gereklimidir ? İlk derece mahkemesinde alınan bir ceza temyiz edilmiş olsa dahi olsa aihm’e gönderilebilirmi ? İç hukuk yolları bitmeden hangi gerekçe ile gönderilebilir ? Aydınlatısanız çok sevinirim.

  • rahmiofluoglu Says:

   AİHM içtihatlarında etkili bir hukuk yolundan bahsediliyor, etkili bir hukuk yolu yoksa Yargıtay kararını beklemeye gerek yok..Çek davalarında bence Yargıtay etkili bir hukuk yolu değildir. Çünkü çek suçları şekli suç olarak kabul ediliyor, yani karşılıksız çek şekli unsurları taşıyorsa mutlaka ceza veriliyor ve Yargıtay’da bu cezayı kesinlikle onuyor..Eğer çek davalarında TCK nın genel hükümleri uygulansaydı, yani suç şekli suç olmasaydı o zaman Yargıtay yolu etkili olacaktı ve Yargıtay sonucu alınmadan AİHM gidilemeyecekti….


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: