Çek yasası ve jüristokrasi

Önce şunu belirtelim; ineternet fazlası ile özgür bir alan ama burada ileri sürülen fikirler özgürce tartışılmıyorsa bu özgür ortam kötülüklere neden olur..Bu bağlamda çek mağdurlarının takip ettiği sitelerde tekelci bir tutum izleyen, kendisi dışındaki fikir, yorum ve tartışmalara hakaret, iftira kampanyaları ile yaklaşanları deşifre etmek bu özgür ortamı savunanların görevidir.

Bu  alıntı  malüm siteden:

“Yeni Müşteşar Birol Erdemin’de daha önce basına verdiği demeçler ve düşüncesi de çok açıktır, bunlar basında ve sitemizde yer aldı.Özetle: Şu anda, ne yasama nede yürütme, yerel mahkemelerdeki Hakim ve Savcıların taleplerine ki bu talepler HSYK aracılığıyla yapılıyor karşı çıkabilecek durumda değiller, ipler tamamıyle Yargının eline geçmiş durumda, gündemi iyi okuyan Yargının bugün itibariyle egemenliği eline aldığını görür.
Yargı taraflıymış, iktidar yanlısıymış, iktidara karşı bir tavrı olmazmış vs vs.
Bu hiç bir şeyi değiştirmez

Öyle yada böyle yargı bu düzenlemeyi istiyormu? Ülkede buna Kimse karşı çıkma lüksüne sahip değil.”

 Adam diyor ki:

 “ . , ipler tamamıyle Yargının eline geçmiş durumda,..”  şimdi bu  çok büyük bir iddia, üstelik birçok yanlış anlaşılmaya neden olacak  temelsiz, mantıksız bir iddia.. İnsanlığın gözleri önünde cerayan eden Deniz Feneri davasını nasıl gizleyebilecekler?.. Yargı her şeye hakimmiş…Bir an için böyle olduğunu düşünelim..Yargının hakim olduğu bir sisteme literatürde diktatörlüğün bir çeşiti olan juristokrasi denir.. Ekşi sözlükte bu rejim için şöyle deniyor:

jüristokrasi

yargıçlar yönetimi.

“..demokrasiye zıt bir kavram. oligarşik bir yönetim biçimi. juristokrasi fonskiyon gaspı ile de tanımlanır. olgunlaşmamış demokrasilerde sıklıkla görülen juristokrasi’de yargı kurumunun başındakilerin yorum kabiliyeti ön plana çıkar ve yargıçların yorumları ile şekillenen kanunlar ile ülke yönetilmeye çalışılır.”

Tabii ki Türkiye’de juristokrasi rejimi yok… Bu düşünce yüzeysel bir düşüncedir..

ADALETİ ADALETTEN TALEP EDELİM

Birbuçuk yıl önce bu sitede biz bu başlığı attık ve dedik ki bu işin tek çözümü yargıdır..3167 den verilen hükümler hukuk nezdinde geçersiz hükümlerdir, biz yargıda vereceğimiz mücadele ile bu yasanın ve bu yasaya göre verilen hükümlerin geçersizliğini  savunurken; haklı olan yeni davalarımızla yargıda çözüm arayışlarını teşvik edecek bir yüklenme yaratırız.. O zaman bu malüm site bize saldırdı..Bu sitedeki hakim görüşe göre tek çözüm hükümetti, başbakandı.. Şimdi bu sitenin patronu ne diyor?

Öyle yada böyle yargı bu düzenlemeyi istiyormu? Ülkede buna Kimse karşı çıkma lüksüne sahip değil.

Bak hele..Yargı bu düzenlemeyi istiyorsa kimse buna karşı çıkamaz.. Bu ne yaman bir çelişki… Başbakan bu yorumu okusa , bu adamı da ciddiye alsa mazallah!.. Allah çek mağdurlarını korusun..

Işte saksı boşsa böyle sallarsın….

Devam ediyor zat-ı muhterem..” .Bu düzenleme gelir ve meclisten çıkar. hemde çok yakında..”

YAKINDA AÇILACAK Pandora’nın Kutusu

Başbakana rağmen yargı çek cezasını kaldıracak!….

4 Responses to “Çek yasası ve jüristokrasi”

 1. rahmiofluoglu Says:

  Eder veya edemez demek doğru değil.. dosyanın bütününe bakmak lazım…

 2. serdar Says:

  Sayın Ofluoğlu ben sizleri dinledim ve ADALET BAKANLIĞI KANUNLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE mail çektim ilgilendiler ve cevaben şu yazı geldi.
  Sayın Serdar,Yaşamış olduğunuz olumsuzluklar nedeniyle geçmiş olsun. Çek hukuku ileilgili olarak tecrübe ve önerilerinizi bizimle paylaşmış olduğunuz içinteşekkür ediyorum. Bu tür sorun ve önerilerin Genel Müdürlüğümüzlepaylaşılmış olması kanun hazırlama çalışmalarına önemli katkılarsağlamaktadır. Bu vesileyle iyi günler diliyorum.Yusuf Solmaz BALO

 3. GERCEKCI Says:

  Sayın APC/Çek Mağdurları,

  Pek çoğumuz “YASA ÇIKTI, ÇIKACAK” diyor.
  Henüz ortada hiç bir şey yok !!!! Sadece laflar var !!!!

  HEM DİYELİM Kİ YASA ÇIKTI. NASIL ÇIKACAK ?
  BURASI DA ÇOK ÖNEMLİ !!!!!

  2 see evvel “Yasa çıktı, çıkacak” dendi ve sonunda 5941 çıktı.

  NEYE YARADI ?

  Bence Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi şikayetlerine devam etmeli…

  Saygılarımla


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: