Adil Olmayan

Adil olmayan sadece karşılıksız çeke hapis mi?

Türkiye’de kötü yargıçlar mı var?

Türkiye’de adil olmayan sadece karşılıksız çeke hapis cezası değildir. Unutmayalım ki Türkiye adil olmayan yargılamada dünya ikincisi. AİHM Türk yargıcı Prof. Dr. Işıl Karakaş “iyi yasa kötü yasa yoktur, iyi yargıç kötü yargıç vardır” diyor.  Bu iki cümleyi birlikte değerlendirdiğinizde; yani Türkiye adil olmayan yargılamada Dünya ikincisi ve Karakaş’ın “iyi yagıç kötü yargı” söylemini varacağımız sonuç Türkiye’de kötü yargıçlar vardır.

Bu mantığı çek yasası için yürütürsek kötü olan çek yasası değil yargıçlardır diyebiliriz. Gerçekte de yasanın gerekçesinde “bu yasa bir objektif suç düzenlemesi değildir, karşılıksız çek suçu en azından taksirle işlenebilen bir suçtur” demesine rağmen, siyasi iradeye rağmen  karşılıksız çek suçu hala Türkiye’de bir şekli(objektif) suç olarak görülmekte ve uygulama böyle yapılmaktadır. TBMM nin iradesine rağmen, TCK 21, 22. ve 23. maddelerine rağmen, yani TCK nın kast olmadan suç gerçekleşmez demesine rağmen, Anayasaya rağmen, Anayasa Mahkemesinin “kusursuz suç olmaz” kararına rağmen karşılıksız çek suçu hala bir şekli suç olarak uygulama alanı bulabiliyorsa Prof. Dr. Işıl Karakaş’a katılmamak mümkün mü?

İyi yasa kötü yasa yoktur, iyi yargıç kötü yargıç vardır.

4 Responses to “Adil Olmayan”

 1. adnan Says:

  sevgili arkadaşlar şu an bi haber aldım.ankarada bir esnaf 3 sene ceza almış ve 7 ay yatmış ve çıkmış avukatı çek i yazdıranın başkası olduğunu mahkemeye verenin başkası olduğunu bildirmiş sizlerin bir bilgisi varmı.

  • sargoz Says:

   5941 sayılı yasada şikayet hakkı sadece çeki ibraz eden ve karşılıksızdır işlemini yaptıran hamil’e verilmiştir. Cirantanın ve bankanın şikayet hakkı yoktur.

 2. adnan Says:

  sevgili arkadaşlar şu an bi haber aldım.ankarada bir esnaf 3 sene ceza almış ve 7 ay yatmış ve çıkmış avukatı çek i yazdıranın başkası olduğunu mahkemeye verenin başkası olduğunu bildirmiş sizlerin bir bilgisi varmı.

 3. son umut Says:

  Bir ülkede yada genel kapsamda bir yerde hukuk ve onun bağımsız temsilcileri yoksa , orada gelişme – ilerleme – adalet kavramından söz edilmesi mümkün değildir.Adalete ve onun temsilcilerine güven olmayan her yer tükenmeye yüz tutmuş demektir.
  Özellikle 1985 ten bu yana 3167 sayılı yasada süregelen ezberciliğin son bulması ve 5941 ile uluslararası sözleşmelere uyum sağlanması gerekmektedir.
  Bu insani – vicdani bir kavramdır.Modern hukuk kurallarına uymayan APC karşılıksız çeklerde hapis cezasına DUR demeliyiz…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: