Tahliyeler, İnfazlar, Cezaevi

KOSİAD HUKUK KOMİSYONU yüzlerce infazı mahkeme kararları ile durdurdu. Birçok kişinin cezaevinden tahliye edilmesini sağladı. Son tahliye olan derneğimizin kurucusu Ziya Şahin’in oğlu Emrah Şahin. Emrah Şahin içeri girdikten 15 gün sonra tahliye oldu. O bir çok insana göre çok şanslı idi. Aynı durumda olan bir çok insan 20 dosyadan 15 inde infazın durdurulması kararı alırken, diğer 4 ünde ret alabiliyor ve iş itirazlara, Yargıtay’a, Yasa Yararına bozmaya v.s kalabiliyor.  Emrah şahin ise jet hızı ile tahliye oldu.

YAPILAN HATALAR

Cezaevinde veya dışarıda olanlar bloglardan buldukları dilekçe örnekleri ile başvurular yapıyorlar. Bu dilekçeler bazen işe yarasa da çoğu kez geri tepiyor. Örneğin Mustafa Balbay’ın “ Çekten çekenler” yazısında adından söz ettiği Diyarbakırlı Hamit, bu dilekçelerle bazı dosyalarda infazın durmasına karar alırken, bazılarından ret almış. Ret aldığı bu dosyaları infazları devam etmesine rağmen temyiz etmiş. Şimdi biz bu dosyaları başsavcılık arşivlerinde arıyoruz. Bir başka yanlış, yapılan başvurularla dosyada mevcut usulsüzlükleri süre açısından kaçırıyor olmaları.

Bir başka müvekkil Ali Süveyda ’da benzer durumda. Yapılan yanlışları düzeltmekle uğraşıyoruz, Yargıtay arşivlerinde dosya peşindeyiz… Bütün bu yanlışlar yapılmadan KOSİAD HUKUK KOMİSYONU’na gelmiş olsalar onlar da şimdi özgür olacaklardı. Yargıtay’a giden dosyalar bize ayları kaybettiriyor, en az 3 ay.

Bütün bunlara rağmen tahliyeler devam ediyor, infazlar durduruluyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: