KESİNLEŞMİŞ DAVALARDAN SONUÇ ALMAYA BAŞLADIK

Kesinleşmiş, infazı gelen dosyalardan sonuç almaya başladık. Mahkemelerde yeni tartışmalara pencere açıyoruz. Zor oluyor  hakimlerin dikkatini hiç alışmadıkları konulara çekmek. Hakimler çok yoğunlar, bu yoğunluklarının etkisi ile ve dosya sonuçlandırma çabaları sonucu hakimler belirli kalıplar, şablonlar uygulamayı tercih ediyorlar. Onların sizin farklı birşey söylediğinizin farkına varmaları kolay olmuyor, bazen imkansız oluyor. Çünkü bazı hakimlerin bireysel kuralları var; avukatla davaları ikili tartışmamak gibi..

ZORLUKLAR BİR DEĞİL, BİRÇOK…

Diğer bir zorluk da beraber çalıştığımız  arkadaşların bizimle aynı gayret içerisinde olmamaları veya hakimlerle konuşmakta çekingenlikleri..Biz durmadan usanmadan mahkemeleri dilekçe yağmuruna tutuyoruz..Aynı konuda, farklı formatlarda bir kaç dilekçe veriyoruz..Ta ki hakim ne demek istediğimizin farkına varana kadar..

MAHKEMELER ÇOK YOĞUN

Dilekçelerdeki taleplerimizin çoğu ek karar gerektirecek talepler, bu yüzden hakimler bu taleplerimizi duruşma olmayan günlerde  değerlendirebiliyorlar. İtirazlar ağır cezalara gittiği için bu mahkemeler son günlerde çok yoğun..Bu nedenlerden sonuç almak haftalarca zaman alabiliyor..

ÖRNEK DİLEKÇELER ÇOK YANLIŞ

Mağdurların parasızlıktan örnek dilekçelerden  yararlanarak  hazırladıkları dilekçeler çoğu kez işe yaramıyor. Her dosyanın kendine özgü durumu var; önemli olan dosyadaki o ayrıntıyı yakalamak…Bir örnek vereyim, bu blogların yakından tanıdığı BASKETÇİ‘nin bir dosyası; çek Akbank çeki, çek Anadolu Banka teminata verilmiş ve Anadolu Bank’ın bir şubesi çekin arkasına 711 şerhi olduğunu yazmış, yani keşide edenin çekin elinden riza dışında çıktığı bildirimi..çok ilginç..Anadolu Bank’ın böyle bir işlem yapma yetkisi yok, yapsa da bu karşılıksız kaydı yerine geçemez. 3167 uygulamasında çek ya hesabın bulunduğu bankaya, yada takas odasına ibraz edilebilir..İşte buradaki karşılıksız işlem geçersizdir ve çek kambiyo seneti niteliğini yitirmiştir. Ceza hukukunda gerçek ayrıntıda saklıdır…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: