Çekte istinaf

Karşılıksız çek suçlarında İSTİNAF ve TEMYİZ

Bölge adliyelerinin açılması ile yargı üç aşamalı oluyor; İlk Derece Mahkemeleri, İstinaf ve Temyiz, ancak bazı davalar için istinaftan sonra temyiz yolu kapalı. İşte adli para cezaları da bu davalardan biri, yani istinaf başvusundan sonra temyiz yok. İstinaf, yani Bölge Adliyelerinin davalarla ilgili izleyeceği usül ise şöyle:

Bölge Adliye Mahkemesi, tebliğname ile birlikte dosyayı ve dosya ile birlikte sunulmuş delilleri inceledikten sonra;

 a) İlk derece mahkemesinin kararında usule veya esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını, delillerde veya işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığını, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu saptadığında istinaf başvurusunun esastan reddine,
 
 
 

 

b) İlk derece mahkemesinin kararında 289 uncu Maddede belirtilen bir hukuka aykırılık nedeninin bulunması hâlinde hükmün bozulmasına ve dosyanın yeniden incelenmek ve hükmolunmak üzere hükmü bozulan ilk derece mahkemesine veya kendi yargı çevresinde uygun göreceği diğer bir ilk derece mahkemesine gönderilmesine,
 
 
 

 

c) Diğer hâllerde, gerekli tedbirleri aldıktan sonra ilk derece mahkemesinin kararını kaldırarak davanın yeniden görülmesine ve duruşma hazırlığı işlemlerine başlanmasına, Karar verir.

Karşılıksız çek suçlarından muhtemelen izlenecek genel yol a bendi olacaktır; yani mahkeme bir hukuka aykırılık olmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat yönünden değerlendirmenin yerinde olduğu gerekçesi ile davaları esastan red edilecektir. Beklentime göre tıpkı şu andaki ağır ceza mahkemelerine yapılan itirazlarda olduğu gibi savcılar ve mahkemeler karşılıksız çek suçlarında işi otomatiğe bağlayacaklar ve hazırlanacak bir şablona göre önüne gelen dosyları şipşak esastan red edeceklerdir. Bu benim kötümser bir yaklaşımımdır. Halihazır uygulamada mahkemeler karşılıksız çek suçlarını şekli(objektif) suç olarak değerlendirmektedir. Bu uygulama Bölge Adliyelerince de benimsenir ise o zaman çek dosylarında gerçekten incelemeye değer birşey kalmayacaktır. Yargıtay çok ağır da olsa 5941 sayılı yeni çek yasasından sonra içtihatlar oluşturmakta idi, Yargıtay bu içtihatlarını tamamlamadan görevi Bölge Adliyeleri devralacak..İşte tehlike buradan başlayacak.. Karşılıksız çek suçlarında deneyimsiz olan ve ilk derece mahkemelerinden gelen yargıçlar Cımhuriyet Savcılarından gelecek tebliğnameleri belli bir şablona göre onaylıyarak kesinleştirecektir ve çek dosyalarının sonuçlanması ışık hızı ile olacaktır. Yapılması gereken şimdiden atağa geçip bu konudaki hukuki aydınlanmayı hızlandırmak olacaktır.Üç yıl sonra kesinleşmesi gereken dosyalar Bölge Adliyelerinin açılması ile otomatiğe bağlanacak ve dosyalar hızla sonuçlanacaktır.

Biz ortaya bir iddia attık, bunun tartışılmasını istiyoruz. Bize göre 3167 sayılı yasaya göre karşılıksız işlemi yapılan çekler usül ve şekil yönünden eksiktir ve bu çekler karşılıksız çek suçunun konusu olamazlar..Bu ve bunun gibi bir çok konu hızla tartışmaya açılmalı ve hazırlanacak kitap ve broşürlerle konu hakim ve savcılarla paylaşılmalı..Bize göre ayrıca karşılıksız çek suçları kast ile oluşabilir; bu konu da sicak tutulmalı ve hakim ve savcılarla paylaşılmalı..Karşılıksız çek suçlarına siyasetten çözüm beklemek bence ham hayalden ibarettir.

 

5 Responses to “Çekte istinaf”

 1. Sefa ALTINTAŞ Says:

  sn.ofluoglu insanlara yardımcıcı oldugunuzu gördüm benimde sorunum var.yardımcı olabllirmisiniz.
  100.000 tl çekim istinaftan geldi hapse düşmemek için her ay 4201 tl ödüyorum 24 taksit yaptılar 4 taksidim kaldı.esas sorunum 3 adet 100.000tl daha tek davada görülen temyizde davam var.temyiz den aleyhimize gelecegi malum (çünkü ilk 100.000.tl lik çekle aynı koşulları taşıyor) ben yargıtaya gidebilirmiyim.bana cevap verebilirmisiniz ve akabinde davamı üstlenebilirmisiniz.vermiş oldugum çeklerin tamamı hatır çeki olup.herhengi bir mal karşılıgı verilmemiş ve faturasıda yoktur. şimdiden ilğinize teşekkür eder saygılar sunarım.

 2. ömer Says:

  sn rahmi bey ben çek tahüt ünde bulundum çezam kesinleşmişti dört ayrı çekten üç te birini ödeyemedim zamanda geçti geçen çevirmede gbt sorgumda birşey çıkmadı ve uyap da sorgulamada tahüt verdigim dosyalar gözükmüyor bu sistem nasıl çalışır mahkeme mi açılır yeniden bir aydınlatır sanız çok sevinirim allah sizin gibi insanları bu milletin başından eksik etmesin allaha emanet olun

 3. bero Says:

  rahmi bey,
  karsılıksızdır işlemlerinde şekil yönünden eksiklikler olduğunu ve bu konuda insanların aydınlatılması ve bizlerin duruşmalara girerek hakimleri bu konuda düşünmeye ve doğru yorumlamaya zorlamalıyız.
  çeklerin bir çoğu takas odaları arcığı ile karşılıksızdır işlemine maruz kaldığını düşünüyorum,takas odalarında yapılan işleminde şekli olarak eksik ve bu yüzden geçersiz olduğunu düşünüyorum,bu konunun tartışmaya açılarak değerlendirebilirmiyiz.
  1-

  • rahmiofluoglu Says:

   5941 sayılı yasanın 3/4 . maddesine benim dikkatimi siz çekmiştiniz. Ben de size bunu görev görüyorum, araştıracağım demiştim. Ben araştırdım, düşündüm ve yazdım, ancak, sizce hakimler araştırıp düşünür mü? Diğer önemli bir sorun şudur; mağdurlar parasız, maddi katkı veremiyorlar, bu yüzden de bizim tartıştığımığız konuları kitap ve broşürlerle hakimlerle paylaşma imkanımız olmuyor. Ben geçmişte kendi cebimden masrafları karşılayarak iki kitap çıkardım ve adliyelerde dağıtıldı, ancak benim imkanlarım da kısıtlı. Üstelik benim gayretlerim reklam olarak görülüyor bazı art niyetlilerce, ama siz de biliyorsunuz ve ben de defaten yazdım; benim yakınlarım da mağdur. Ayrıca ben dünya görüşüm nedeniyle bir insan hakları savunucusuyum, üstelik avukat olarak yaptığımız yeminin de bir gereğidir insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü savunmak….

 4. sevim döker Says:

  sayın ofluoğlu sitenizi takip ediyorum hukuktan anlamasamda çok aydınlatıcı yazılarınız için teşekkür ediyorum


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: