arzuhalcionline

Bize gelen tipik bir sorudan bahsederek söze başlamak istiyorum. Soru şu:

“Eşim 05 Temmuz 2012 günü açık cezaevine çıkma hakkını kazandı. Cezaevi görevlileri bu işlemi 06 Temmuz günü gerçekleştirdi. Cezaevi görevlileri işlerini zamanında yapmış olsaydı eşim 3. Yargı Paketinden yararlanıp tahliye olacaktı.  Buradaki avukatlar yapacak hiçbir şey yok diyorlar. Doğru mu?”

Elbette doğru değil. Bu soruya doğru cevap için yapılan bütün işlemlerin birer fotokopisinin elinizde olması gerekir. Bu durumda sağlıklı bir yol göstermek için bir hayli zaman ayırmak gerekir. Bu soruya verilecek rast gele bir cevaptan belki de hiç cevap vermemek daha iyidir.

Bu  nedenlerle zor durumdaki insanlara doğru düzgün cevaplar verilebilmesi için yeni bir sisteme geçmek gerekiyordu.

4 yıldır bana gelen sorulara hiçbir karşılık beklemeden cevap vermeye çalıştım. Gelinen noktada gelen sorulara cevap vermeyi sürdürmem imkânsız hale geldi.

Bütün zamanımı gelen sorulara cevap vermeye ayırmış olsam  % 10 nunu bile cevaplayamam. Bütün işlerimi bırakmam ise düşünülemez.

Bu nedenlerle www.arzuhalcionline.com un kurulmasına destek verdik. arzuhalcionline  sizin sorularınıza cevap vermeyi profesyonel bir iş olarak yapacaktır.  Emekli hukukçuların desteği ile kurulan bu siteden ücret karşılığında destek alabileceksiniz. Ücretler bize soru soranların  zor durumda kişiler oldukları göz önünde bulundurularak hazırlandı.

Dosya incelemesini gerektirmeyen durumlarda farklı bir ücret, dosya incelenmesi, dilekçe yazılması ve işin takibi gereken durumlarda farklı ücretler alınacaktır.

4 yıldan beridir zor durumdaki insanlara karşılıksız destek vermeye çalıştım,  herkesten zorunlu yeni durumdan ötürü beni mazur görmesini istiyorum, saygılarımla.

30 Responses to “arzuhalcionline”

 1. cemil Says:

  Meb hocam ben tehdit ten sekiz ay ongun ceza aldım temize gönderdim ama hiç bilgim yok yatari nedir veya nolur karşı taraf kız arkadasim sikayetindendevazgecmisti ama yinede ceza aldım bilgi verirseniztesekkurederim

 2. selda Says:

  rahmi bey merhabalar benim eşim 2000 senesinde bir suça girmiş 15 gün önce polisler aldı ama sosyası zaman aşımana uğramış eve tebliğ geldi 1 temmuzda duruşma var diye eşim şuan içeride denetimli serbetlikten yaralanır mı yani 1 temmuzda çıkar mı ne olur cevap verin şimdiden teşekürler.ACİL

 3. murat demir Says:

  benim oğlumun okulundan ben bilgi edinme yasasına göre ; oğlum hakkında ypılan sağlık kontrollerini istedim. bana gönderilen evrakta okul hemşiresi oğlum için göz tarama fişi doldurmuş olup fakat resmi evrakta bulunan tarih pazar gününe denk gelmekte olup evrak üzerinde oynamalar yapıldığı çıplak gözle belli olmaktadır. kısacası evrakın beni kandırmak adına düzenlendiği ortadadır. ben bunu düzenleyen hemşire hakkında evrakta sahtecilik den suç durusunda bulanabilirmiyim. saygılar.

 4. ercan Says:

  slm hocam nasılsınız yuksek makamınıza saygılar sunuyorum ve sorunumu sizlere arz aderim .. 2007 yılında amcamla kavga ettim amcamın oğlunu yaraladım 2 yıl 15 gün mahkeme kararı çıkmıs temyıze gönderdık radan 2 yıl gectı halan sonuc gelmedı acaba sonuc ne olur ? teşekkür ederim

 5. murat Says:

  sayın rahmi bey,
  merhaba,
  bankaların neredeyse hanelerin kapısında kredi kartını zorla verdiği bir dönem içerisindeyiz. ne kadar bizlere doğru bilgiler yansıtılmasada türkiye ekonomisi çok kötü bir gidişattadır. böyle bir durumda benim gibi birçok mağdurdurumda insan var.
  size sorum şudur ki; malesef bende kredi ve kredi kartından dolayı borçlu durumdayım. emekli olduğum halde çalışmak zorundayım. ben esnafım, borçlarımı ödeyemeyecek durumdayım. üzerimde bir tek arabam var. oda banka rehinli. borçlarımdan ötürü eşimin üzerindeki ev haczedilirmi. eşyalar haczedilirmi. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim. işlerinizde başarılar temenni ederim…

 6. soner yılmaz Says:

  ben bir esnaftım.batırdım.şu an işin içinden cıkamıyorum,icra dosyalarına taahüt verdim,bir çogunu da ödedim ama artık ödeyemez oldum.yeni cıkan bır yasa ıle taahutu ıhalden hapis cezası alanlar artık hapıs cezası almaycak dıyorlar.sizce bu dogru mu,veya en son durum nedir bu konu ile ilgili

 7. süleyman altınay Says:

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.size taahhüt ihlalle alakalı bir sorum olacak.arkadaşım 10 gün önce taahhüdü ihlalden dolayı tutuklandı.taahhüt ihlal cezaları kalkmadı mı.bu anayasaya aykırı değil mi.

 8. M.Celal TOPARLAKLI Says:

  T.C.
  ADALET BAKANLIĞI
  Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü

  Sayı : B.03.0.HİG.0.00.00.03-622.01-288-MAİL-2012/4498/24199 31/10/2012
  Konu : Talebiniz

  Sayın Celal TOPARLAKLI

  Bakanlığımıza göndermiş olduğunuz 19/07/2012, 23/07/2012 ve 26/07/2012 tarihli elektronik posta iletileriniz incelendi.

  Başvurunuz içeriğinden, 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun’un 38 inci maddesi ile 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununa eklenen Geçici 10 uncu madde ile “Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.” hükmünün getirildiği, bu kapsamda getirilen düzenlemenin, söz konusu Kanunun Resmi Gazetede yayımı tarihinden önce başlatılan icra takiplerini de kapsayıp kapsamadığı hakkında icra müdürlüklerinin farklı uygulamaları olduğunu belirterek yardım talep ettiğiniz anlaşılmaktadır.

  Doktrinde icra takip işlemleri, icra organları olan icra dairesi, icra mahkemesi ve mahkemeler tarafından borçluya karşı yapılan, borçlunun hukukî durumuna zarar vermeye elverişli olan ve cebri icranın alacaklı yararına ilerlemesi amacına yönelmiş bulunan işlemler olarak tanımlanmaktadır. İcra organları tarafından yapılan işlemlerin tamamı icra takip işlemi olmadığı gibi alacaklı, borçlu ve üçüncü kişilerin icra takibine ilişkin olarak yapmış oldukları işlemler de icra takip işlemi değildir.

  İcra takip işlemleri; ödeme emri ve icra emri tebliği, itirazın kaldırılması, bütün haciz işlemleri, bütün paraya çevirme işlemleri, borçluya süre verilmesi ve depo kararı gibi işlemlerdir.

  Buna karşılık, alacaklının takip talebinde, haciz talebinde veya satış talebinde bulunması ve icra dairesinin bu talepleri alması, ödeme emrine itiraz, istihkak iddiası, paraların paylaştırılması gibi işlemler icra takip işlemleri değildir.

  Yasanın amacı göz önünde bulundurulduğunda, kanun koyucunun maddedeki “takip işlemleri” ibaresiyle, icra takibini değil, icra takip işlemlerini kastettiiği değerlendirilmektedir.

  Bu bağlamda, 2004 sayılı Kanuna eklenen geçici 10 uncu maddenin uygulanmasıyla ilgili olarak, icra takip işleminin, ilgili maddenin yürürlük tarihinden önce başlaması halinde, icra takibinin başladığı tarih dikkate alınmaksızın, bu takip işlemi hakkında değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilmesi, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra başlatılan icra takip işlemlerinde ise icra takibinin kanundan önce başlatılmış olup olmamasına bakılmaksızın yürürlükte olan yeni hükümlerin uygulanması gerektiği düşünülmektedir.

  Dolayısıyla, 6352 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış bir icra takibinde, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılan bir haciz işleminde artık yeni hükümler uygulanacaktır.

  Öte yandan icra ve iflas dairelerinin yaptığı işlemin kanuna muhalif olmasından veya hadiseye uygun bulunmamasından dolayı ilgililerin şikayet konusu işlemleri öğrenmelerinden itibaren yedi gün içerisinde İcra ve İflas Kanununun 16. maddesi uyarınca icra mahkemesine müracaat edebilmeleri imkanı dışında Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 22/01/2003 tarihli ve Esas:2003/12-17, Karar: 2003/29 sayılı kararıyla kamu düzenini korumak için konulan amir hükme aykırılık durumunda süresiz bir şekilde mahkemeye başvurulabileceği hükme bağlanmış bulunmaktadır.

  Netice olarak, icra müdürlüklerince re’sen dikkate alınması gereken, ihlali durumunda süreli ya da süresiz şikayet yoluna başvurulduğunda yargıya intikal edebilecek, icra hakimliğince değerlendirme yapılıp karar verilebilecek ve dolayısıyla yargı yetkisine giren bu konuda Bakanlığımızca idari yönden yapılacak başkaca bir işlem bulunmamaktadır.

  Bilgilerinizi rica ederim.

  Nazım KARA
  Hâkim
  Bakan a.
  Genel Müdür Yardımcısı

 9. murat şanlı Says:

  carşamba adlıyesınde boşanma davası olmuş bunun netıcesınde bayan avukata tehtıd ve hakaret etmış (boşanma pskolojısı ıle,) avukatın davacı olması ıle 10 ay hapıs cezası almış daha once cezası olmadıgından 5 yıl ınfazı olmuş 4 yıl sonra adlıyede avukat hanıma ıcra ıle ılgılı soru sormaya yöneldıgınden polıs tarafından darp edılmış avukatın uyarısı ıle polıse 1 bardak caya devletı sattını ıfadesınden hakarettınden dolayı polısın caycınında şahıtlıgı ıle davacı olmuş hakım 10 ay hapıs cezası vermış…ıtıraz suresı olan 7 gun zarfından ıtıraz da bulunmamış cunku 6 yıldır gormedıgı cocugunu ılgılendıgınden dolayı ve postacı olması sebebıyle evrakı cıddıye almamış ..sonucta 2 aydır hapıste memerum dıyordu yanlız 657 tabı degıl 399 tabı sözleşmelı işcı satatusnde oldugundan 21 yıllık devlet memurlıugu yanömış bulunmaktadır .davaya ıtıraz hakkı yanlış hukum v e Agır hukum olduguna daır savcı mutalası ve ayrı dava acmak gerektıgı soylenıyor.bana avukat lazım yardımcı olabılırmısınız.saygılar.

 10. levent Says:

  sayın rahmi bey ben levent devlet hastanesinde diş hekimiyim trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan 75 gün hapis cezası aldım size sorum denetimli serbestlik yasasından yararlanırmıyım eğer hapis cezası alırsan kaç gün yatarım bu cezanın memurluğa etkisi olurmu cevabınız için şimdiden teşekkürler

 11. sevil Says:

  sayın hocam eşim 27.09.2012 de ödeme ihlalinden açık ceza evine girdi 2 doyası var af çıkarsa yararlanabilir mi

 12. meltem Says:

  merhaba rahmi bey!! 2007 yılında nitelikli dolandırıcılık suçundan 3 yıl 6 ay 15 gün ceza aldım 16000 tl de adli para cezası…70 gün yattım ve tahliye oldum.neredeyse 6 yıl oldu yargıtay dosya sorgu bölümünden takip ediyorum dosyamın durumunu.şu an ön incelemede yazıyor. yargıtayı aradım 15 gün içinde sonuçlanırmış. kendimi devlet memuru olarak gösterip kredi çekmiştim bankadan.önce arkadaşım çekti.aynı şekilde sonra ben çektim.aynı cezayı aldık zaten.2 kişi yani.yargıtaydaki dosyamın sonucu sizce ne olur? şu an bir firmada çalışıyorum.ve hiç kimseye söyleyemedim.çok korkuyorum tutuklanır mıyım yeniden sizce?? yargıtaydan cevap gelince iş yerimden polis mi alıp götürür beni?

  • rahmiofluoglu Says:

   Denetimli serbestlikte 6 ay açıkcezaevinde kalma koşulu kalkıyor,
   Yargıtay hacizde avukat görevli değildir kararını değiştirdi,
   4-5 yıla kadar sıfır kilometre İİK, taahhüdü ihlal cezası kalkacak,
   http://rahmiofluoglu.wordpress.com/
   Sorularınız için :
   http://www.arzuhalcionline.com

   17

  • meltem Says:

   merhaba ben 2007 tarihinde 3yıl 1 ay 15 gün nitelikli dolandırıcılık suçundan ceza aldım13.333 tl de adli para cezası aldım.70 gün tutuklu kalıp tahliye oldum.yargıtaydan dosyam düzelterek onama olarak geldi.evde yakalanma kararımın çıkmasını bekliyorum.5 yıl erteleme beni kapsar mı napmam lazım? allah rızası için yardım edin acil cevap yazın nolur şimdiden teşekkürler..

 13. kerim topcu Says:

  elektrik ihlal sonucu dogdu ve ceza almakla karsi karsiyayim’yardeimci olursaniz sevinirim,nasil onceki aftan faydalanabilirim/

 14. Fevzi Says:

  kadir onandıysa sapılcak bişey yok malesef.bende üçüncü yargı paketiyle yeni çıktım içerde.çok saçma sapan bu kanunlar.
  benimki de basit yaralama diye geçiyordu.oysa ne bıça ne sopa ne satır hiç bişey yoktu sadece adama bi yumruk attım 6 ay 20 gün hapis verdi hakim.diğer taraftan millet malı götürüyo elini kolunu sallaya sallaya da geziyo.alesef ülkemizin kanunları böyle.neyse cezan fazla değil 5 ay kadar açık cezaevinde yatar çıkarsın şimdiden geçmiş olsun.

 15. Ayşegül Says:

  Çok güzel bir girişimde bulunmuşsunuz.Makul ücretler karşılığında zor durumdaki insanlara yardım ediyorsunuz.Bu azımsanacak bir sey değil.Toplum bilinci ve vicdan ister.Sizde hepsi var.Avukatlık mesleğinin onurunu kurtarıyorsunuz.Sağolun.

 16. şevket ergönenç Says:

  hocam bu olayı çok olumlu buluyorum…seçkin ve tecrübeli hukukçulardan destek almak çok olumludur.

 17. hüseyin Says:

  merhaba 10 ay bi cezam var ,14 ay 17 gün başka bi cezam var ayrı ayrı iki dosya var ne kadar yatarım denetimli serbestlikten yararlanabiliyo muyum. 6 ay müsade aldım ekimin 9 undadoluyo bi bilgi verebilirseniz sevinirim.

 18. kadir Says:

  unuttugum birşey var bize satırla saldıran müştekinin şahidi …

 19. kadir Says:

  öncelikle bizlere vermiş oldugunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim ben ve agabeyim 2007 yılında işlemiş oldugumuz yaralama sucundan 7 ay 15 gün hapis cezası aldık cezamız onandı daha önce hiçbir sabıka kaydımız yok yaralamayı ben yaptım agabeyimin ise levyeyle vurdugu iddea edildi ama vurduguna dair şahit yok doktor raporu yok elinde levyede yoktu ben ise abeyimi kurtarmak için baldırından bıcakladım doktor raporu basit yaralama ayrıca olay sırasında bize satırla saldıran oldu bunu mahkemede sorulmasını istedik hakim oralı bile olmadı oysa müştekinin şahidi bunu dogruladı bu karardan sonra yapılabilecek hiç bir yargı yolu yokmu adalet bumu lütfen dosyamı sizinde incelemenizi isterim sucluyum ama cezamız bu kadar agır olamaz cok avukatlara sordum hepsi dogru karar degil yargıtaydan döner dedi ne yazık ki onanadı 05355070015

 20. kadir Says:

  telefon numarasına ulaşamıyorum yardımcı olurmusunuz


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: