ABD de karşılıksız çek suçu

ABD’de karşılıksız çek suçuna uygulanan ceza yaptırımları federe devletlere göre değişsede UCC (ABD de federe devletlerde ticari işlemler ve  alım satım hukukunu harmonize etmeyi amaçlayan federal yasa) genel kuralları koymaktadır. Öncelikle ABD de dolandırma kastının varlığı öne çıkmaktadır.

 UCC  YE GÖRE KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇUNUN KAPSAMINA GİRMEYEN DURUMLAR

 • Mevcut bir borca karşılık verilen çekler,
 • Yazılı bir belgeye dayalı borcu ödemek için verilen çekler,
 • Cari hesaba karşılık verilen çekler,

Yukarıda sıralanan koşullarda verilen ve karşılıksız çıkan çekler karşılıksız çek suçunu oluşturmamaktadır. Karşılıksız çek suçunu oluşması için UCC ye göre bir ürünün teslimi sırasında peşin ödeme yerine verilen çekler karşılıksız çıkarsa bu kez karşılıksız çek suçu oluşmaktadır.

ABD deki bu fedaral yasa bizim 5237 sayılı yasadaki dolandırıcılık suçunun çekle işlenmesindeki uygulama ile örtüşmektedir. Çek ile dolandırıcılık suçlarında Yargıtay mevcut borca çekle yapılan ödemeyi suç kabul etmektedir.

UCC nin düzenlemesinden anlaşılan çek bir başkasını aldatmak ve belli bir malı veya krediyi almak için kullanılmışsa suç oluşturabilmektedir. UCC post dated çekleri(ileri vadeli olarak düzenlenen çekler) suç kapsamında görmemektedir.

ABD DE KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇUNUN SORUMLUSU KİMDİR?

ABD de karşılıksız çek suçunun sorumlusu genelde çeki imzlayan kişidir, fakat çeki hile kullanarak  üçüncü kişilere ciro eden veya üçüncü kişilere ciro olmaksızın(hamiline çekler için) verenler de karşılıksız çek suçunun sorumlusu olabilirler..

6 Responses to “ABD de karşılıksız çek suçu”

 1. Sevgi Says:

  Ev sahibi deposit parasini cek Verdi karsiligi cikmazsa ne yapabilirim sozlesme yok mesajlarda Konu bahsi geciyor

 2. HAMDİ Says:

  SELAMLAR ÇEK MAGRURUYUZ 1990 YILINDA TİCARETE BAŞLADIK 1991 YILINDA ÇEK İLA TANIŞTIK.. 2009 YILINA KADAR BIRAKIN ÇEKİ DE DEVLETİMİZE 1 KURUŞ VERGİ BORCUMUZ YOKTU AMA 2009 KRİZİ BİZE SİSTEM GEREĞİ ÇEKLERİMİZE ÖDEYEMEZ HALE GETİRDİ.. ŞİMDİ BİZ ÖDEYEMEDİĞİMİZ ÇEKLERDEN DOLAYI HAPİS YATARSAK KİM ÖDEYECEK O BORÇLARI. İNSANLIK GEREĞİ İŞİNE VE BÜTÜN MALLARINA KIYIP EDEN İNSANLAR PİSİKOJİK OLARAK ZOR DURUMDA OLUYURLAR . BİRDE HAPİS STRESİ O ZAMAN NE ESKİ BORÇLARI BIRAKIN ÖDEMEYİ HAYATTAN BEKLENTİLERİ KALMIYOR… BİR AN ÖNCE KANUN ÇIKARSA … ÇEK DEPREMİ BİTER SAYĞILAR…….

 3. Nurttin Adıgüzel Says:

  YENİ CIKTIM CEZA EVİNDEN DEVLETİM SAG OLSUN BENİ ÇOK BÜYÜK BİR SUC İŞLEMİŞİM GİBİ CEZALANDIRDI DÖRTANE COCUGUM İNSAN YÜZÜNE BAKAMIYORUZ DİYEREK OKULU BIRAKTILAR ONLARIN YÜZÜNE BAKAMIYORUM COCUKLARIMIN VEBALI DEVLETİMİNDİR NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ÇEK MAGDURU VERGİSİNİ ÖDEMİŞ ASKERLİGİNİ YAPMIŞ MÜSLÜMAN TÜRK EVLDIYIM

 4. Mustafa Erel Says:

  1978den beri ticaretle uğraşım var ben 2008 yılına kadar hiçbir cızığım yoktur ama şimdi mağdurum işlerimizin ters gitmesinden dolayı biz ödemelerde zorlandık şimdi suçlu konumdayız buyle olurmu biz ticaret yaparken oldu biz namuslu insanlarız hırzızlıkmı yapalım hapise gidince iyice bitcez dahamı iyi olcak sizce mağzayı kapat hapse git hem işimden hemde sabıkalı olmak güzelmi sizce bizler mağduruz bunu devlet bizlere sahip çıksın türkiye cumuhuriyetine vergimizi vermişiz askerliğimizi yapmışız hbüyük önder atatürkün yolundayız böylemi olması gerekmidi herzaman dogruyum çalışkanım ama bize sahip çıkın yetkililere sesleniyorum beni benim gibilerede ellinden tutun ne olur

 5. abece Says:

  hoş bir yazi teşekkürler türkiye abd arasinda buna nazaran baya bi fark var gibi.

 6. söve Says:

  çok güzel bir yazı olmuş..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: