Karşılıksız çek af v.s.

Hükümet 5941 sayılı yasa ile birlikte karşılıksız çek suçlarını gündeminden çıkarmıştır. Ana Muhalefet Partisi ve diğer siyasi partiler için de konu artık gündemde değildir.  Konunun gündeme gelmesi için toplumsal bir baskının oluşması gerekir. Toplumsal baskı ise  40- 50 kişilik örgütsüz güçlerlerle oluşturulamaz. Bugün ülkemizde 9 milyon emekli vardır ve bunların % 90 ı durumundan şikayetçidir. On yıllardır durumundan şikayetçi olan emeklilerin durumu ise anlamlı biçimde hiç değişmedi, neden? Çünkü emekliler örgütlü bir güç olarak iktidarlar üzerinden baskı oluşturamıyorlar. Emekliler farklı siyasi partilere dağılmışlar ve birlik içerisinde değillerdir.

KARŞILIKSIZ ÇEK KONUSU HSYK VEYA YARGITAY’IN DA GÜNDEMİNDE DEĞİLDİR.

Anayasa Mahkemesi 10 yıl için çek yasasını gündeminden çıkardı. BELKİ YENİ ANAYASADAN SONRA YENİDEN ANAYASAYA AYKIRILIK TARTIŞILABİLİR.   Yargıtay 3167 nin yürürlükte olduğuna karar vermiş ve yeni çek yasası ile birlikte eski ve yeni yasa uygulaması yapmaktadır. Bence Anayasa Mahkemesinin red kararından sonra Yargıtay Ceza Genel Kurulundan lehe bir karar beklenemez.

NE YAPMALI ?

Umut tacirlerine kulak asmayın, boş hayallerle zaman kaybetmeyin. Kesinleşmiş dosyalarınıza karşı uzman hukukçularla hukuk savaşını sürdürün, kesinleşmeyen, yargılama aşamasında veya Yargıtay’da olan davalarınızı mutlaka işin uzmanı hukukçularla  yürütün. Hukuk alanında verilecek mücadele yüksek yargıyı lehe bir karar vermeye zorlayabileceğı gibi, burada verilecek anlamlı bir mücadele iktidarı duruma müdahale etmeye zorlayabilir, YANİ HUKUK MÜCADELESİ İLE YARGIDA SORUN OLMAYA VE SORUNU BÜYÜTMEYE GAYRET ETMELİYİZ. Bu yasalar modern hukuk sistemine aykırıdır ve mücadele ile bu yasalar kevgire çevrilebilir. HUKUK MÜCADELESİ ÖNCELİKLİDİR. Bu mücadeleyi hukukçu olmayan umut tacirlerine terketmeyin.

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Örgütlü mücadele ile toplumsal baskı oluşturulabilir. Bunun için güçleri birleştirmiliyiz. ÖRGÜTLÜ MÜCADELENİN ÇATISI KOSİAD’ TIR.

AF

Muhtemelen 2012 yılında gündeme gelecek af siyasi suçluları kapsayacaktır; Ergenekon , PKK ve ŞİKE  gibi.. denilecektir ki bebek katili v.s.. Siyasi amaçla işlenen suçlardır. Özellikle karşılıksız çek suçları bize göre affa girmeyecektir. Girmesi için örgütlü mücadele şarttır; ama umut tacirlerinin arkasından giderek değil..

ÖRGÜT KISA ADI KOSİAD OLAN KÜÇÜK ORTA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DAYANIŞMA DERNEĞİDİR.

KOSİAD HUKUK KOMİSYONU başarılı mücadelesini sürdürüyor. Hergün bir kaç kesinleşmiş hükmü geçersiz hale getiriyor veya temyiz ediyoruz. Hukuk mücadelemiz başarı ile sürüyor.

5 Responses to “Karşılıksız çek af v.s.”

 1. gümüş Says:

  uzman hukukçular ile iş birliği yapın diyorsunuz sayın Ofluoğlu, benim eşim çek yüzünden ceza evinde. ben ise ekmek parası bulamıyorum. avukatlar ile görüştüm ama onlara verecek 5 kuruş param yok. ekmek alamıyorum ki zaten. çoluk çocuk perişan olduk. hükümet çeke hapsi kaldırmış çeki ödeyemeyene çek bedeli kadar para cezası vermiş. ne kadar aptalca bir kanun. zaten benim param olsa gider borcumu öderim. borcumu ödeyemediğim için sen bana para cezası veriyorun ödeyemeyince hapis diyosun. hapis yatıyorum ama borcum hala devam ediyor. çıkınca alacaklılar leş kargası gibi gene üstüme çullanıyor. Adalet bunun neresinde? bana biri bunun mantığını açıklasın lütfen. beynim almıyor bu kadar saçma bir kanunu. bu kanunu çıkaran yetkili merciler acaba çek madurları ile dalgamı geçiyolar. hapis yatan gene şanslı bir nebze. ya bizler yani onların dışarıda kalan aileleri ve çocukları ne olacak. her gün kapıda alacaklılar kendilerini mafya zanneden adamlar tehtid ediyor, bir yandan çoluk çocuk aç sefil. Devlet bizi korumak zorunda değilmi???????????

 2. sedat Says:

  BEN SEDAT DAR BENDE 3167DEN 28 AY CEZA YATTIM VE 2007DE YAKALANDIM ARADAN 4 YIL GEÇTİ HALA ÇEK YASASI ÇIKACAK SAYIN RAHMİ OFLUOĞLUNUN DEDİKLERİ AYNEN ÇIKIYOR SEÇİMDEN ÖNCE SAYIN KILIÇTAROĞLUĞLA TOPLANTI VARDI KAÇKİŞİ GELDİ BİZ ÖRGÜTLENMEZSEK BİZLERİ HERZAMAN EZERLER ÇÜNKÜ CEZA EVİNDE BUNLARI DİLE GETİREMESSİNİZ SAYIN MÜDÜR BİRŞEYİ YORUMLARKEN ARAŞTIRINDA ÖYLE CEVAP VERİN

 3. cezalı vatandaş Says:

  Daha önceki yazınızda Anayasa mahkemesi gerekçeli kararında birşey çıkabilir demiştiniz… ne yazıkki olmadı , bize her şey müstahak zaten…. bence idam cezası sadece bize tekrar konsun bizde kurtulalım alacaklımız da bizden kurtulsun … yoksa kimsenin bir şey becereceği yok zaten!

 4. müdür Says:

  bir önceki yazılarınızla bu yazı birbirini tutmuyor samimi deyilsiniz………..

  • rahmiofluoglu Says:

   Önceki yazı Anayasa Mahkemesi kararından önceydi. Ben 2.5 sene önce ne öngördü isem oldu. Bloglara bakın, bir de burda yzılanlara bakın..Geçmişi bu blog’un arşivinden öğrenebilirsinizi. UMUT TACİRLERİNE GÖRE KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇU VE CEZA 2 YIL ÖNCE KALKACAKTI..ŞİMDİ ONLAR SUSTU..Ya da böyle takma adlarla ortalıkta dolaşmaya devam ediyorlar…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: