Karşılıksız çek adli para cezası nasıl kalkar, kalkar mı?

Bu cezanın kalkması, acıların sona ermesi hiçbir şekilde durup dururken olmayacaktır. Yani birileri  ” yahu bu ceza insan haklarına, modern hukuka aykırı, kaldıralım şu cezayı” deyip bu cezayı kaldırmayacak. Bu ceza bankaların, faktöringlerin, holdinglerin, tefecilerin işine yarayan, onlara hizmet eden bir düzenleme..Bu güçlerde iktidarlar üzerinde etkili..İktidarlar diyorum; çünkü AKP gitse, CHP gelse de, ya da MHP gelse iktidara bu ceza gene kalkmayacak..Bugün muhalefet sırf muhalefet etmek için bu yasaya karşı çıkıyor..Bakınız CHP yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine gitti; ama arkasını takip etmedi.. Etse ne olacaktı? Gerekçeli kararın açıklanması bu kadar gecikmeyecekti.. Kesin olan bir şey var, gerekçeli kararda hakim güçlerin aleyhine, mağdurların lehine bir şeyler var ki açıklanması geciktiriliyor? CHP mahkmemeye soramaz mıydı:

– Ne oluyor kardeşim, kararını verdin, açıklasana gerekçeni?

İktidarların bu yasayı değiştirmelerinin tek yolu örgütlü mücadeledir. Bunun başka yolu yok..İktidar ve muhalefet bu hareketi ciddiye almadı; çünkü bir araya gelen insan sayısı hiçbir zaman 100 kişiyi bulmadı, bir araya gelenler de örgütlü bir görünüm veremedi, her kafadan ayrı bir ses geldi..

İnternet siteleri örgütlenme için yeterli olamadı.. Mutlaka başka şeyler yapmak gerekiyor.. Bizim önerimizi KOSİAD’a üye olunması, destek verilmesidir. 3 yıldır süren mücadeleden gelinen nokta belli..İnsanlar gene kaçak, gene hapishanelerde çile dolduruyorlar..O zaman mücadeleyi biraz daha uzun soluklu düşünmekte yarar var. Mesala üç yıl sonra daha iyi bir yere gelmek için..ÖRGÜTLÜ MÜCADELE OLMADAN BAŞARI HAYALDİR..

2 Responses to “Karşılıksız çek adli para cezası nasıl kalkar, kalkar mı?”

 1. Sezai Aydın Says:

  Körler Sağırlar birbirlerini mi ağırlar?

  Sevgili Üstad, örgütlenme bildiğiniz/bildiğimiz gibi çalışma ile olur. yazışma gurupları üzerinde yapılan birlik çağrılarının, eylem çağrılarının başarısız olduğunu görüyoruz ve izliyoruz.

  Yöntemi değiştirsek, mağdurlara ulaşmanın siteler dışındaki yolunu araştırsak, bir ekip oluşturup, örgütlenme için gerekli çalışmaları yapsa daha mı bir kolay olur örgütlenmek, ya da siyasi partilerin örgütlenmelerini araştırıp, bizlerin durumu ile karşılaştırsak, malum bizler de bir eksik ya da özür var, bazılarımızın hakkındaki gbt ler yazışma ortamı dışında bir araya gelebilme de en büyük engel durumunda. Maddi olanaksızlıkları dile bile getirmeye gerek yok.

  Sonuç olarak; yöntemi incelemekte ve tartışarak örgütlenebilmek için yeni bir yöntem geliştirmeye ihtiyaç yok mu?

  saygılar,

 2. target Says:

  Sayın hocam kesinlikle haklısınız ,
  Örgütlü mücadele olmadan sonuç alınması hayal , çünkü karşımızdakiler kapitalist güçler ve bırakın bireysel mücadeleyi , örgütlü mücadele bile bunlara bir şey yapamıyor.Ankaradaki eylemler malum.
  Çek mahkum yada yargılananlarının örgütlü olmasını sanırım birileri yada bir zümre engelliyor. İşlerine gelmiyor. Birini kurtarabilsek kardır . Saygılarımla


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: