Çek cezaları ne olacak?

İYİMSERLİK

Zor durumdaki,  cezaları infaz aşamasında olan ve bu nedenle aranan insanların, hapisteki insanların  umuttan başka çareleri yok. Hapisteki insan yatar kalkar af düşünür.. Ne yapsın başka..Sık sık hapistekileri ziyarete gidiyorum. Bana hep sorarlar:

Af var mı ?

Ne diyeceksiniz bu insanlara? Var mı verilecek cevap?  Ufukta af yok demek ne kadar zor..

GERÇEĞİ SÖYLEMEK ZORUNDAYIZ

 • Ufukta af yok.
 • Ufukta karşılıksız çek cezalarını kaldıracak bir yasa değişikliği yok.
 • AİHMnin çek cezalarını etkileyecek kararı en erken 3 yıl sonra…

Bu soruyu hep soruyoruz:

-Ne yapmalı?

Bu sorunun cevabı da çok kolay değil. Söylenecek en kestirme cevap:

“Kolaycılığı bırakalım, emek vermeyi, zoru başarmayı göze alalım.”

ZOR OLAN NEDİR?

Hapishaneleri,  mahkum eşlerini örgütlemek, devam eden davaların sanıkları ile bağlar kurmak ve bütün bu potansiyeli bir dernek etrafında birleştirmek..

DAVALAR İÇİN ÖNERİLER

DEVAM EDEN DAVALAR

Devam eden davaları takip etmek. Dava takibinde teknik çok önemlidir. Davanız eğer uygulamadaki duruma göre % 100 beraat ise, örneğin erken ibraz ise beraat için gerekli savunmayı yapmak, yok eğer dava pratikte tatışmalı ise, yani mahkemelerin oturmamış bir uygulaması varsa, örneğin şikayetçinin şikayet hakkı gibi tartışmalı  nedenler varsa mahkemenin yanlış karar vermesini önlememek, davayı akışına bırakmak..Doğruyu söylemek, davalarda bilgiçlik yapmak her zaman iyi sonuç vermez. Bu dediklerimizi şöyle özetleyelim:

Beraat varsa sorun yok, beraat garanti değilse kararın yargıtaydan bozulması için usül hatalarını düzeltmemek, bu konuda mahkemeye yol göstermemek. Taktik hedef dosyanın yargıtaydan bozulması, zaman kazanmak, uygulamanın oturmasını beklemek, zamanlama(timing)…

YARGITAY AŞAMASI

Yargıtayda her aşamada dosyaları takip etmek, başsavcılık aşamasında, tebliğnameden önce dilekçe koymak, tebliğname aleyhte ise cevap yazmak v.s…

KESİNLEŞMİŞ DOSYALAR

UYARLAMA,

YENİDEN YARGILANMA,

ESKİ HALE GETİRME,

Hukukta çareler tükenmez..

Hepsinden önce örgüt..

İYİMSER SENARYOLAR

Türkiye Ortadoğu’da yepyeni gelişmelere gebe bir coğrafyanın yanıbaşında bulunuyor. Çeşitli nedenlerle her an af olabilir..Bir İsrail krizinin bile neleri tetikleyeceğini şimdiden tahmin etmek çok zor. Arap baharının rüzgarının Türkiye’yi etkilemeyeceğini kim söyleyebilir? PKK nin İsrail desteğinde bir kürt ayaklaması başlatmayacağını kim söyleyebilir? Bu coğrafyada her zaman her şey mümkündür.

SİZ İSTERSENİZ BU İYİMSER SENARYOLARA BEL BAĞLAYIN, İSTERSENİZ ZORU SEÇİP KENDİ GELECEĞİNİZE KENDİNİZ KARAR VERİN. KARAR SİZİN DOSTLAR…

7 Responses to “Çek cezaları ne olacak?”

 1. orhan Says:

  YANİ DÜNYADA OLMAYAN EKONOMİK SUÇA HAPİS CEZASI BİZ DÜNYA DEVLETİYİZ DOLANDIRICILARA TAMAM ONUDA MAHKEMELERİN CÖZMESİ GEREKİRKİ KİMSE VİCDAN AZABI DUYMASIN ADALETE VE HAKİMLERİMİZE LÜTFEN GÜVENİN KARSILIKSIZ CEK YÜZÜNDEN YÜZÜNDEN YÜZBİNLER HAPİSTE YADA KACAK İŞYERLERİNİ KAPAMIŞLAR YÜZBİNLERCE İNSAN İŞSİZ KALMIŞ ADLİ PARA CEZASINDAN BU HAPİS LER DEKİ İNSANLAR İMKAN VERİLSE BORÇLARINI VAR GÜÇLERİ İLE ÖDEMEK İÇİN ÇALIŞIRLAR LÜTFEN KORKMAYIN ÜNUTMAYINKİ ONLARDA BU ÜLKENİN İNSANLARI VE GİDEBİLECEKLERİ BAŞKA BİR ÜLKE YOK VE OLAMAZ VE HEPSİ ECELİ İLE BU TOPRAKLARDA GÖZLERİNİ KAPATIP FANİ OLMAK İSTERLER TABİİKİ BİR TOPLUMDA DOLANDIRICILAR HER ZAMAN VARDIR BİZİM ÜLKEMİZDEDE VARDIR DÜNYANIN EN İLERİ ÜLKELERİNDEDE LÜTFEN BU MÜTESEBBİS DERTLİ ARKADAŞLARIN ÖNÜNÜ KESMEYİN UNUTMAYIN ÜLKEMİZ BU GÜN GÜÇLÜ DÜZEYE GELMİŞSSE O ARKADAŞLARIMIZIN YANİ BİZLERİN ÇOK BÜYÜK HAKLARI VAR BU TOPRAKLARDA BU İŞ TECRÜBELERİNE SAHİP ARKADAŞLARIMIZI DİĞER ARKADAŞLARLA HARMANLAYIP KAZANDIRIN ÜLKEYE GÖRECEKSİNİZ HİÇ PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ KANUN YAPICILAR LÜTFEN MAHKEMELERİMİZİN VE HAKİMLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇIN ONLARDA GÖNLÜ RAHAT BİÇİMDE KARAR VERSİNLER (TAM 28YILLIK ESNAFTIM SON İKİ SENE BAŞKALARININ TABİRİ İLE DOLANDIRICIMI OLDUM? KOCA BİR HAYIR!!!!!) SAYGILARIMLA ORHAN

 2. GERCEKCI Says:

  Yargıtay aşamasında TCK 21. maddeye göre kasıt unsuru konusunda savunma yapılmasını istemek belki listenizde üstü kapalı olark var ama bunu açık olarak belirtmekte de yarar var diye düşünüyorum.

  • rahmiofluoglu Says:

   Şu avukatlığı avukatlara bıraksanız da işinize baksanız iyi olacak.. Biz bütün dilekçelerimizde bu konuyu işliyoruz, yani KAST’I.. Siz mahkmelerin nasıl çalıştığını, Yargıtay’ın işleyişini bilmeden her yerde bu konuda yorumlar yapıyorsunuz. Bizim çıkardığım 3 kitap var. Bu kitaplar internette de var.. 10 Ceza Dairesi başkanı Mahmut Gül ile Kast konusunda söyleşimiz var.. Bu söyleşiyi kitaba da koyduk.. Siz ya yenisiniz buralarda ya da dikkatli takip etmiyorsunuz. Sizin yaptığınıza dışardan gazel okumak derler.. Biz duruşmalarada ne yapıyoruz, dilekçelere ne yazıyoruz biliyor musunuz? Biz çek konusunda en az 3000 dilekçe yazdık şimdiye kadar…Lütfen bilgi edinin, Amerika2yı yeniden keşfe gerek yok..

   • GERCEKCI Says:

    Ben daha evvel farklı zamanlarda çok açık ve seçik size sormuştum, eski kayıtlarınızda da var. Demiştim ki
    -“kasıt meselesini itiraz konusu yaptığınız bir Yargıtay temyiz müracaatınız oldu mu?”
    -“olduysa eğer, bu itirazlardan Yargıtay’da sonuçlanan oldu mu?”
    -“olduysa eğer, sonuç olumlu mu oldu olumsuz mu?”

    Bunlara hala yanıt alabilmiş değilim.

    Ayrıca; AİHM için elizdeki 2,000 müracaatı yönlendirip, yönlendirmediğinizi; bunlardan kabul edilen olup olmadığını da sormuştum. Maalesef buna da bir yanıt alabilmiş değilim (elbette bana bir yanıt vermek zorunda değilsiniz, ama madem ki bu konular alenen tartışılıyor, bir takım düşünceler deklare ediliyor, ben de bunu sorma hakkını kendimde görüyorum).

    Dışarıdan gazel okuma konusuna gelince, sizin yaptık, ettik dediklerinizin neticelerini soruyoruz. O dediğiniz kitapların üzerinden aylar geçti. Ne oldu ? Bunlar kitapta var da ne oluyor ? Beni kitapların varlığı değil, bu konuda Yargıtay’ın tavrı alakadar ediyor, benim gibi herkesi de. Yargıtay bu konuda ne diyor/diyecek ? Düşünceleri olumlu mu ? Olumsuz mu ? Yoksa bu konuda farklı görüşmeler ve tartışmalar devam mı ediyor ? “Ben bunları kitabımda yazdım” demenizin bizlere nasıl bir faydası var ?

    “Bu konuları ben takip ediyorum, siz karışmayın” diyebilirsiniz. Ama, o takdirde, gidişat, gelişme ve neticelerden bizleri bilgilendirmeniz gerekir.

    Ben bunları sorunca kötü adam oluyorum, hariçten gazel okuyor oluyorum. İyi, güzel. Ben söylemeyeyim, siz söyleyin:

    Bu 2 konudaki gidişat, gelişme ve (varsa) neticeler nelerdir ? Açık ve net yanıtlarsanız çok sevinirim (z).

    – Kasıt konusu – Yargıtay
    – 2,000 müracaat – AİHM

    Saygılarımla,

   • rahmiofluoglu Says:

    Yargı boyacı küpü değil. Önce lütfen bilgi edinin. Türkiyede mahkemelerde yargılamanın nasıl yapıldığını öğrenin. Türkiyede yerel mahkemeler 3167’de olduğu gibi çek suçunu şekli bir suç olarak uygulamaya devam etmektedirler. Bizim taleplerimiz sadece tutanaklara bir cümle olarak geçiyor. Önce tekrarlıyorum Türkiyedeki yargı sisteminin işleyişi konusunda bilgi edinin.Basını takip ediyorsanız. Yargıtayda dosyaların kaç yılda sonuçlandığını kaç dakikada incelendiğini bilmeniz gerekir. Bilmiyorsanız araştırınız.

    AHİM müracatları bize değil, karsılıksızcekwordpress adminine yapılmıştır.Bilgiyi oradan isteyiniz.

   • GERCEKCI Says:

    Sayın Ofluoğlu,

    Yapmayın bunu Allah aşkına. Sözkonusu sitede siz yazmamış mıydınız aşağıdakileri ?

    “rahmiofluoglu | Mart 20, 2011, 11:03 pm | Cevapla
    Tabii memnuniyetle, cevaplayalım; bizde AİHM için bekleyen 2001 mağdur dosyası var.. çek mağduru’nun söylediğine göre, kendisi saymış, Av. Dilşat Şeyda Bildik’in toplantısına da 71 kişi katılmış..bunları da katarsak 2072 kişimiz var..dilekçeler ingilizce olarak hazır..gidip elden teslim edeceğiz yakında….”

    Anladığım kadarıyla (Burhan İşcan’ın sitesinde yazdıklarına göre)Şeyda Bildik vasıtasıyla 5-6 müracaat olmuş.

    Sizdeki İngilizce olarak hazır 2001 adet dilekçeyi soruyorum ben. Bunları yolladınız mı, yollamadınız mı diye soruyorum.

    Saygılarımla

 3. TANER Says:

  ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhh,,ahhhhhhhhhhhhhhhhhh

  bu özel mülkiyet hırsı insana her şeyii yazdırır yaptırır

  böyle bir aff ,çalışma,tasarı,yasa,veya umut yoksaa,,,,,,,, öyle diyelimm

  buralarda sık sık yazmanızın sebebi nedirrr????????

  suss artıkk suss biiiii yaaaavvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

  gidin dava alın oralardan para kazanınn

  yola yola ne bıraktınızkii bizlerdennnnnn?????


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: