ÇEŞİTLİ İHTİMALLER

Yargının Hızlandırılması Paketine karşılıksız çek sorunu dahil edilir mi?

Genel Af olur mu?

Muhtemel bir genel affa karşılıksız çek adli para cezaları dahil edilir mi?

Yargının Hızlandırılması Çalışmaları

Bilindiği gibi yargıyı hızlandırmak amacı düzenlenen “YARGI HİZMETLERİNİN HIZLANDIRILMASI AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN”  14 Nisan 2011 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yine yargıyı hızlandırmak amacıyla Bölge Adliyelerinin faaliyete geçmesi hızlandırıldı ve Yargıtay’da yeni daireler kuruldu. Bütün bu çalışmalar yeterli olmadı ki hükümet ve ilgili birimler bu amaçla yeni çalışmalar yapmaktadırlar. Karşılıksız çeke cezanın kaldırılması bu yeni pakete girer mi? Biz bunu çok düşük bir olasılık olarak görüyoruz. Hükümet yukarıda saydığımız tedbirleri daha çok çek davaları zaman aşımına uğramasın diye aldı. Bu tedbirler öncesinde basın ve TV lerde çıkan haberleri hatırlayalım. Sırf bu nedenle Yargıtay’da alelacele yeni daireler kuruldu, çek dosyaları Yargıtay 15. Ceza Dairesine aktarıldı. Eldeki veriler karşılıksız çek sorununun pakete dahil edilmeyeceği doğrultusundadır.

GENEL AF

Gene l Af 2 yıl önce bloglarda tartışıldı, yani 2 yıl önce de mağdurların bir genel af beklentisi vardı. O zaman Cekmagdurlari.com sitesinde yorum yapanlarda Burhan İşcan dostumuz böyle bir af için şöyle diyordu:

-AĞUSTOSUN 20 Sİ . GENEL AF SÖZ KONUSU. BU ARTIK DUYUM OLMAKTAN, ÖNGÖRÜ OLMAKTAN ÇIKTI. APO DENİLEN HAZRETİN! AÇILIM EMİRLERİ BEKLENİYOR. VE ALTTAN ALTA ŞEHİT ANALARI ALIŞTIRILIYOR.

İşcan affın olmasını Apo ile yapılacak bir anlaşmaya bağlıyordu. Bu blogun soldaki arama bölümüne “ Apo emrederse” yazarsanız karşınıza gelecek yazıyı ilginç bulacağınızı düşünüyoruz. O zaman bu sitenin  Baş Yorumcusu, yani  Basketçi’nin  selefi olan zat bana verdiği cevapta bunları yazıyor.  Bugün de beklenti aynı beklenti. PKK ile bir barış yapılacak ve bu barışa bağlı bir genel af çıkacak.. Bu gerçekçi mi, ya da ne kadar gerçekçi? Önce barışı tartışalım..

BARIŞ NE KADAR YAKIN?

Son olaylardan sonra barış ülkemizden bir hayli uzaklaştı. Umarız önümüzdeki günlerde bu sorunlar aşılır ve barış tekrar gündeme gelir. Biz olasılıkları tartışalım.

 • BDP TBMM ne gelir yemin ederse,
 • Öcalan ile barış görüşmeleri yeniden başlarsa,
 • Ve taraflar barış için anlaşmaya varırsa

GENEL AF ÇIKAR MI?

PKK’yı konu dışı bıraksak bile kamuoyu bir genel affa tepki gösterecektir. Hatırlayalım, Rahşan Ecevit’in “Kader kurbanları affı”  sonrası DSP nin oyları  %22 den % 1.5 a düşmüştü. AKP nin böyle bir genel affı  göze alacağına ihtimal vermiyoruz.

PKK İLE BARIŞ VE GENEL AF

Böyle bir şu anlama gelecektir; PKK nin   müebbet hapislik gerillaları af edilecek, PKK silah bırakacak ve halkın arasına dönecek..Bizzat PKK böyle bir affa razı olmaz, çünkü PKK silah bırakıp sivilleşmeyi kabul edemez, PKK kabul etse kamuoyu böyle bir genel affa şiddetle karşı çıkacaktır. Böyle bir af kesinlikle mümkün değildir. Yürütülen görüşmelerden sızan haberlere, PKK nin resmi haber ajanslarında yazılanlara bakacak olursak, böyle bir barış anlaşmasında PKK  ya verilecek statü şöyle olabilir.

PKK Kuzey Irak’ta oluşturulacak güvenli bir bölgeye terleştirilir. PKK ve Kuzey Irak yönetimi PKK nin eylemsizliğini kabul ve taahhüt ederler. Bu statüye bağlı olarak da bazı özel aflar çıkarılır; silhlı eyleme katılmayan PKK liler hakkında “ soruşturma açılmayacağı” gibi, Habur benzeri düzenlemeler.. Apo’nun İmralı’dan tahliyesi ve denetimli serbestliği gibi.. Yani Genel Af değil, özel aflar olasıdır.

NE YAPMALI?

Yukarıdaki ihtimaller doğrultusunda çözümler geliştirmeliyiz. Yukarıdaki ihtimallerin aksi olursa, yani karşılıksız çek sorunu Yargıyı Hızlandırma Paketine dahil edilirse  veya bir genel af çıkarsa ne ala.. Müthiş olur! Ama olmazsa ne olacaktır? Bunu hepimiz biliyoruz, geleceğimiz kararacak..Bunu bilerek hareket edersek geleceğimize sahip olabiliriz.

MEVCUT KARŞILIKSIZ ÇEK HÜKÜMLÜLERİ BUGÜN TOPLUMSAL BİR SORUN OLUŞTURMUYOR, AMA GELECEK FARKLI OLACAKTIR.

Bugün cezaları kesinleşip hapiste olanlar veya kaçak olan kişi sayısı birkaç bindir. Bu sayının bu kadar düşük olmasının birçok neden var. 2002 den sonrasına şöyle bir göz atalım.

2002 de ünlü Rahşan Affı çıktı,

2002 de Anayasa Mahkemesi 3167 sayılı Çek Yasasının iptali başvurusu üzerine tedbir kararı verdi ve mahkemelerdeki çek davaları durdu.. O zaman yaygın kanı bu tedbir kararı nedeniyle çek yasasının iptal edileceği doğrultusundaydı ve karşılıksız çek şikâyetler çok düşük kaldı. Beklenen olmadı, mahkeme yasayı iptal etmedi. Bu ve benzer nedenlerle 2002, 2003 yılları nerede ise dosya devretmedi. Bugün kesinleşen dosyalar daha çok 2004 ve 2005 yıllarına ait. Yargıtay’da bekleyen ve mahkemelerde görülmekte olan dosyalar ise 2006, 2007, 2008 ve 2009 yıllarına ait. Bu dosyalrın önemli bir bölümü taahhüt nedeni ile durmuştu. Şu an Yargıtay Başsavcılıkta yaklaşık 200.000 dosya var, Yargıtay 15. Ceza dairesine yaklaşık 45.000 dosya devredildi. Yerel mahkemelerde karar bağlanmak üzere olan ise yaklaşık 300.000 dosya var.

Manzara bu.. Yargıtay ve mahkemeler  bomba üzerindeler, müthiş bir potansiyel var önümüzde..

BİZ NE YAPMALIYIZ?

Çek mağdurlarının hâlihazır gerçeğini kabul etmeliyiz ve bu gerçeğe göre hareket etmeliyiz. Dik durmalıyız, örgütlenmeliyiz. Örgüt KOSİAD tır.  KOSİAD’ı güvenli bir marka haline getirelim ki mağdurlar bize güvensinler, örgütümüz büyüsün.. Hedef özgür bir gelecektir.

ÇEK MAĞDURLARININ GERÇEĞİ okumak için TIKLA

14 Responses to “ÇEŞİTLİ İHTİMALLER”

 1. iyi fikir Says:

  En iyisi memleketi bırakıp sıcak ülkere taşınmak, suriyelilerden şunlardan bunlardan gözümüzü açamıyoruz.. Hukuk sistemi çökmüş

 2. fukara Says:

  sayın başbakanımız 17 aralıkta güçlü akıllı ve,imkanları,olduğu için bi şekilde kurtardı, ve kendisiyle beraber,, reza zarrap, bakan,bakan,çocukları, kurtuldu,,
  fakat,biz o,güce sahip,değiliz,,
  benim şerefli vatansever babam haksız yere cezaevinde yatıyor, eşitlik, ve adalet için genel af istemekten başka çaremiz yok,
  perişan durumdayız, genel af istiyoruz.

 3. YİĞİT Says:

  DÜRÜSTLERİ AYIRARAK,YAZIYORUM,
  BAZI:(MEDYA,patronları)KÖŞE YAZARLARI,(TV,LER,deki,korkak yandaşlar)
  (Hırsızı,değil,Hırsızı YAKALAYANI suçlayan ŞAKRABANLAR)
  SİZ KORKTUKÇA,YADA,TARAF,TUTTUKÇA, BERTARAF OLACAKSINIZ, SIRA SİZEDE GELİR,
  GÖRMÜYORMUSUNUZ ASKER POLİSİMİZE,KURŞUN SIKANları UFAK UFAK TAHLİYE EDİYOLAR,
  DEVLETİ SOYANI YOLSUZLUK YAPANI,SERBEST BIRAKIYOLAR,
  GÜÇLÜYE KANUN ÇIKARIP HÜRRİYET YOLUNU AÇILIYOR.
  VATANI KORUMAK İÇİN TERÖRİSTLE SAVAŞAN POLİSİ,ASKERİ, TUTUKLUYOLAR,
  CEZAEVLERİNDE BİNLERCE SUÇSUZ, VATAN EVLADI ANA,BABASI,GENELAF DİYE YALVARIYOR,
  (PKK,KCK,ya Özgürlük,)BUMU DÜRÜSTLÜK,
  EŞİTLİK,ADALET,BU,KOŞULLARDA RÖVİZYON ŞART, GENEL AF,HAKTIR. genel,af istiyorum

 4. ÇOCUK Says:

  SAYIN BAŞBAKANIM
  PKK,KCK,ya,var BİZE YOKMİİ
  BİRİLERİNE karşı işlenmiş suçu AFetme yetkisine sahip DEĞİLİM diyorsunuz,,
  DEVLETE karşı işlenen suçları AF EDEBİLİRİM,diyorsunuz,,
  Yani PKKveKCK,yı, AF ETTİNİZ.
  Peki PKK,ve KCK nın öldürdüğü ASKER,POLİS VE VATANDAŞ, BİRİLERİ DEĞİLMİ??
  yoksa ÖLENLER devletin DEMİRBAŞ eşyası MALIMI?
  Nerde kaldı ADALET,EŞİTLİK,
  ELLERİNDEN ÖPERİM SAYIN BAŞBAKANIM.
  BENİM BABAM REZA ZARRAP,gibideğil YADA PKK,KCK,LI DEĞİL.
  (BENİM ŞEREFLİ VATAN SEVER,BABAM) KİMSEYİ ÖLDÜRMEDEN
  EKMEĞİ İLE OYNAYANLAR YÜZÜNDEN
  Cezaevinde YATIYOR.14 SENE CEZA ALDI genel af İSTİYORUM.

 5. cemil v Says:

  ADLET BUMU,( SİYASİLER, MEDYA,HABERCİLER, KÖŞE YAZARLARI) BUMU??
  ASKERİMİZE POLİSİMİZE, KURŞUN SIKAN TERÖRİSTLERİ UFAK UFAK TAHLİYE EDİYOLAR,
  DEVLETİ SOYANI YOLSUZLUK YAPANI,SERBEST BIRAKIYOLAR,
  GÜÇLÜYE KANUN ÇIKARIP HÜRRİYET YOLUNU AÇILIYOR.
  VATANI KORUMAK İÇİN TERÖRİSTLE SAVAŞAN POLİSİ,ASKERİ,TUTUKLUYOLAR,
  CEZAEVLERİNDE BİNLERCE SUÇSUZ, VATAN EVLADI ANASI,BABASI,GENELAF DİYE YALVARIYOR, BUMU DEMOKRASİ, BUMU,EŞİTLİK, BUMU ADALET.
  HERKESE EŞİTLİK İSTİYORUZ, GENEL AF İSTİYORUZ..

 6. fatih Says:

  kardeslerım kardesce buülkede yasayalım negerek var gavgaya oldurmeye

 7. burak durmaz Says:

  arkadaşlar bariş olsun hep beraber kardeşçe yaşıyalım af da çıksın af çıkmasa barış olmaz helalleşme zamanı dır yoksa orta doğu parçalar bizi akılı olalım hepimiz kardeşiz türkiye zengin olsun

 8. gökoo Says:

  tayyıp baba işini bılır sızce o bunları düşünmuyormudur?bende eskı bır hukumlu olarak affı ısterım.zaten cezaevlerınde yatan mahkumlaırın çoğu pişman artık eskısı gıbı gırerım 3-5 ayda nasıl olsa çıkarım dıyemıyorlar.daha fazla orda kalıp potansıyel ve tehlıkelı bır suçlu değilde hayatına aılesıne ve kendısıne fayda sağlayabılmek adına herşeyın daha ıyı yaşayabılmesı durumunu ınanın butun mahkmlar yaşıyorlar.zaten bır af cıktıktan sonra cezaevlerıne gırmek kolay ama çıkışı zor olacaktır herkes farkında olduğu içinde adlı suç oranlarıda düşecektır.ALLAH HERŞEYIN HAYIRLISINI VERSIN

  • aykut Says:

   Helal olsun dostum gercektende bu boyle bende eskı bır kader mahkumuyum ve insanlar su an herseyin farkındalar benımde yargıtayda bekleyen bır dosyam var suan evlenemıyorum askere bıle gıdemedım ne olucak acaba dıe bu ulkenın adalete guvenmesı ıcın artık ınsanları yenılemsı gerekıyo yanı bır af sart kendım ıcın ıstemyorum cevremde cezaevınde yatıp cıkmıs ınsanlar var ve yuzde 90ı pışman oldugunu dıle getırıyo artık ınsanlar akıllandı eskı devır deıl artık cahıl ınsan kalmadı herkezın ıkıncı bır sansa ıhtıuyacı varrr

 9. sanlıurfalı aziz Says:

  gerek ergenekon gerekse kck lı tutuklularının yapmıs oldukları planın neler oldugu konusunda sızı bılgılendırmek ıstıyorum bu sene sonunda genel affın cıkmaması durumunda terorıst bası abdullah ocalanın sanlıurfada kı kardeslerı osman ocalan ve fatma ocalan a ayrıca d bakır buyuksehır beledıye baskanı osman baydemır e yapılacak suıkastle oldurulmeleri olayını gerceklestırerek terorıst abdullah ocalan nın cezaevınde kahrolmasına neden olacagı hastalıktan olecegı hesabı yapılarak bunun sonucunda bolgedekı ınsanlarında kaos yaratarak bır ıc savasın cıkabılegı kanısındalar mantıklı olup olmadıgını sız dusunun acaba yapılabılırmı boyle bırsey, dusunulmesı gereken bılgılerı paylastım saygılarımLa

 10. sanlıurfalı aziz Says:

  sayın hocam dıkkatınızı cekmek ısterım geneL bır affın cıkması ulkede barısın yenı bır baslangıcı olacaktır aksı takdırde buyuyen turkıye kaosa suruklenır gıttıkce kan kaybeder bunu ılerkı yıllarda goreceksınız sıfre ıse ortadogu sıra yavas yavas turkıye ye gelıyor bu yazdıklarımı unutmayın ve bır koseye not edın saygılarımLa

 11. yasemin22 Says:

  Bende sindire sindire okudum.Çıkarttığım sonuç şudur.Genel af yada kısmi af çıkar çıkmaz, çıkarsa ne ala diyor sayın hoca.Genel af beklentisiyle yada öcalanla yapılacak görüşmelere odaklanarak özgürlük beklenmez.
  Özgürlük birlik – beraberlik – mücadele ve örgütlü güçle olur diyor sayın hocam
  Haklı davamızda adam gibi mücadele etmek yerine , günlük avuntularla oyalanmak ve zaman kaybetmek yerine adı ne olursa olsun örgütlü mücadele diyor sayın hoca.
  Saygılar

 12. Sedat26 Says:

  Hocam yorumunuzu dikkatlice sindire sindire okudum.Çıkardıgım sonuç şudur. çıkacak bir genel affa veya çek affına sanki muhalif yazar içses i ile kaleme alınmış bir yorum. Sizin önemli olan çıkabilecek af tan daha çok KOSIAD ın üye sayısını arttırmak.
  Üzgünüm ama yorumlarınızın meal i budur.
  Saygılar.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: