Dava takibi

DAVALAR HER AŞAMADA, ESAS MAHKEMESİNDE VE YARGITAYDA TİTİZLİKLE TAKİP EDİLMELİ

Çek davalarının her aşamada takibi, özellikle işin uzmanı bir avukat tarafından takibi önemli. Avukatsız takipte usul yönünden yapılan yanlışlıklar zaman kaybının yanı sıra bir yığın soruna yol açıyor.

UYARLAMA YERİNE YARGILAMANIN YENİLENMESİ

Bir hükümlü müvekkilin vekili bizden önce bir dosyada yeniden yargılanma talep etmiş,  Yeniden Yargılanma taleplerine esas kararı veren mahkeme bakamaz, bu nedenle  esas mahkemesi talebi ciddi bularak ağır cezadan merci tayini istemiş, ağır ceza merci tayini yapmış, dosyayı ele alan mahkeme ileri sürülen nedenlerin CMK  311. maddedeki yeniden yargılanma nedenleri olmadığı gerekçesi ile davayı ret ediyor. Biz vekalet aldığımızda bu dava ile ilgili Yeniden Yargılama nedeni ile duruşma günü verilmişti. Dosyada bizden önceki avukatın vekaleti vardı. Biz vekalet aldıktan 3 ay sonra duruşma oldu, mahkeme haklı olarak davayı ret etti. Hükümlü bu kez  bize danışmadan ağır cezaya itiraz etmiş. Biz bu aşamada yapılan hataların farkına vardık, tabii ki dosyada avukat olmasa daha erken fark edeceğiz, çünkü dosyayı daha dikkatli inceleyeceğiz, avukatlı dosyada böyle bir hata beklemiyoruz. Sonuç 3 ay oldu, dosya hala ağır cezada . İtiraz sonuçlanacak ki bizim başvurumuz konusunda esas mahkemesi bir karar versin. Çünkü bizim talebimize karar verecek merci esas mahkemesi,  esas mahkemesi ise dosya elinde olmadığı için dilekçemizi almıyor haklı olarak, alsa dilekçe masa gözlerinde bekleyecek.. Bu bir örnek.Her davanın usulü esası var..

Bir de dosyaların hiç gereği  yokken infazlı olarak  Yargıtay’a gönderilmesi var ki ; bu hepsinden acıklı, Yargıtay’a giden dosyaya en az 3.5 ulaşmak mümkün olmuyor. Bütün bunlar bir hükümlü için çok kötü sonuçlar doğuruyor.. Belki de şimdi bu hükümlü özgür olacaktı..

Yargıtay aşamasında dosyalar mutlaka takip edilmeli. Dosya başsavcılıkta iken mutlaka müdahele edilmeli ki, bir bozma nedeni varsa, bu aşamada dosyayı inceleyecek olan Cumhuriyet savcısına yardımcı olmak üzere dilekçe koyabiliriz ki savcı tebiliğnameyi hazırlarken bu dilekçeyi okuyacaktır.  Gerek görürsek dosyaya tebliğnameden sonra ceza dairesinde de dilekçe koyabiliriz. Bir ceza davasında her aşamada dilekçe vermek mümkündür.  Davalarını ciddiye alanlar her aşamada dosyalarını takip etmeli.

Bu sözünü ettiğimiz dosyalar çek dosyaları.

RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK, NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK

Eğer davanız resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılksa dosyayı uzman bir avukat ile izlemek çok daha gerekli.. Çünkü bu davalar çok tehlikeli, bu davalardan müştekinin vazgeçmesi daha az ceza almanızı sağlar, ama davayı düşürmez, çünkü bu davalar kamu davasıdır, şikayete bağlı davalar değildir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: