AİHM

AİHM ‘nin yargılama usülü

Mahkemeye gelen bireysel başvurular rapörtere gönderilir. Başvurunun hazırlık incelemesinden sonra  rapörter davanın üç üyeli bir komite tarafından mı yoksa bir daire tarafından mı inceleneceğine karar verir. Mahkeme böyle bir kararın başka bir inceleme yapılmadan alınabildiği durumda Komite oybirliğiyle başvurunun kabul edliemez olduğunu  veya mahkemenim görev alanına girmediğine karar verebilir.

Kabul edilebilirlik kararı gerekçeli  olur ve kamuoyuna açık olur.

Başvuru kabul edildikten sonra mahkeme tarafları ek delilleri sunmaya davet eder. Kabul edilebilirlik aşamasında duruşma yapılmamış ise daire duruşmaya yapmaya karar verebilir. Daire ilgili bütün tarafları duruşmaya katılmaya davet edebilir, tarf devlet doğrudan katılma hakkına sahiptir.

DOSTANE ÇÖZÜM

Esasa ilişkin yargılama sürerken Daire yazı işleri müdürü aracılığı ile dostane çözüm sağlanması için müzakereler yapabilir..

Yargılama usulü ana hatları ile böyle.

KARŞILIKSIZ ÇEKE İLİŞKİN HABER

Basının geçtiği “Çek borcundan yatılan hapis AİHM’e taşındı” haberi yeteri kadar açık değil. Davanın hangi aşamada olduğunu bilmiyoruz. Basın haber yaptığına göre davanın kabul edilebilirlik aşamasını geçmiş olduğunu düşünebiliriz. Eğer böyle ise durum son derece sevindiricidir. 

Bu dava bize göstermiştir ki bu mücadele hiç kimsenin tekelinde değildir. Işte adını bile hiç duymadığımız biri, üstelikte çek mağdurlarının yerden yere vurduğu avukatlık mesleğinden biri belki de bizim yıllardan beri mücadelesini verdiğimiz davanın başarıya ulaşmasına en büyük katkıyı verecektir.  Bizim en son 02.05.2011 tarihinde yazdığımız yazı http://karsiliksizcek.wordpress.com/  adresinde halen durmaktadır. Biz bu yazıda şöyle diyoruz:

“Bir tek karşılıksız çek başvurusunun AİHM den kazanılması, Türkiye’nin tazminata mahküm edilmesi işi bitirir. AİHM ye yapılacak başvuru sayısı önemli değil, önemli olan doğru bir başvurunun yapılması, konunun doğru anlatımıdır.Bir başvurunun kazanılması halinde avukatlar AİHM kapısında kuyruğa girerler, çünkü işin ucunda para garanti olacak…”

Böyle bir davanın kazanılması bize değil de bir başka meslekdaşımıza nasip olacaksa biz ucube bir yasanın tarihin çöplüğüne atılması adına bundan sadece mutluluk duyarız.

Pazartesinden itibaren bu meslekdaşımızla iletişime geçmeye çalışacağız ve edindiğimiz bilgileri burada yayınlayacağız.

5 Responses to “AİHM”

  1. GERCEKCI Says:

    Sayın Ofluoğlu,

    AİHM müracaatları konusunda Sayın Burhan İşçan 5 veya 6 müracaat yollanmıştır diyor (yani, herhalde, kedisine ulaşan veya Avukat Şeyda Bildik Hanım’a ulaşan 100 civarındaki kişiden 5 veya 6 sını kastediyor).

    Acaba sizdeki 2,000 civarındaki kişinin kaçının müracaatını yollayabildiniz ?

    Bildiğiniz gibi düzgün ve haklı gerekçelerle müracaat yapılması önemli ama bir baskı unsuru olabilmesi için müracaatların çok sayıda yapılması da çok önemli.

    Selam ve saygılarımla,

  2. 9 köy Says:

    Şu soruyu kendinize sorun bir kere , malum site madem çok doğrucuydu da bu güne kadar “SİTELERİNDE BULUNAN” üst tarafta adı geçen avukatlarla beraber neden AİHM gitmediler…GİTMEDİLER
    Burada günah hukukçularda değil
    BURADA VEBAL Bir sürü takma isimle milletin maddi olarak kanına giren ve manevi olarakta cezaevlerinde insanların işkence çekmelerine sebep olan maskeli kişidedir.
    Milleti bu güne kadar hükümet peşinde koşturan , yargıdan hep uzak tutan bu zihniyet , şimdide bir mağdur arkadaşın ve onun değerli hukukçusunun yaptıklarını kendisine mal etmektedir.
    Sayın Av Rahmi bey aylardır AİHM dedikçe , malum site bu değerli hocayı adeta öcü gibi göstermiştir.O malum sitedeki zavallılardan hiç biri yaw bu adam da AİHM konusunda doğru diyor hadi peşinden gidelim dedimi
    DEMEDİLER
    ŞİMDİ NARA ATIYORLAR

  3. son dakika Says:

    Sayın Av.Bilal bey gerçekten çok kadirşinas bir hukukçu ve aynı zamananda da önemli bir edebiyatçı ve şairdir.Zaten malum kişi (pirleri)sayın hukukçuya hemen ulaşmış ve apar topar tv,ye çıkartarak her zaman olduğu gibi bu meseleyide kendisine rant kapısı yapmaktan çekinmemiştir.
    Sayın hukukçu ile yapılan görüşmede bu zatın gerçek yüzü anlatılmıştır.
    Alınan yanıt , “eğer böyle bir sahtekarlık varsa “önce ben karşısında olurum olmuştur.
    Uzaktan kumanda ile bir başkasının ayarladığı tv programını kendi lehine çevirmesi ve apar topar bir arkadaşla beraber hemen sayın Bilal KOLBÜKEN av. ulaşıp bu tertibi hazırlaması , kendisine yöneltilen soruların bertarafıdır ve hedef şaşırtmaktır.BU OYUN BOZULMUŞTUR.
    Sayın arkadaşlar , Ne olursa olsun , kim yaparsa yapsın değil
    Önce düzgün , şerefli , haysiyetli ve onurlu olmak gerekmektedir.
    Bu manevranın tek bir amacı vardır
    O da önümüzdeki hafta ANKARA,DA yapılması planlanan dernekleşme faaliyetlerini baltalamak ve mağdurların bir araya gelmelerini engellemektir.
    KANAL B de yapılacak programda zerre kadar alaka ve ilgisi yoktur.(Pirinizin maskesinden bahsediyorum)

  4. bıkkın Says:

    bu güne kadar neredeydiniz ? size güveniyordum demek başvuru bile yapmadınız daha…. pes diyorum artık hiç konuşmayın…! üzüldüm çok….

  5. GERCEKCI Says:

    Bundan birkaç ay önce, gerek Sayın Rahmi Ofluoğlu kendi sitesinde kendine AİHM müracaatı için 2,000, gerekse Sayın Burhan İşcan kendi sitesinde kendine (ya da Avukat Şeyda Bildik Hanım’a) AİHM müracaatı için 100’den fazla başvuru geldiğini açıklamışlardı.

    Acaba cem’an 2,100’den fazla müracaat AİHM’ye yönlendirilmiş midir ?

    Şayet yönlendirilmişse bu müracaatların, ön değerlendirme yapılarak, kabul veya reddoluna var mıdır ? Bunların akibeti ne olmuştur ?

    İlgilililer bu hususta bizlere açıklama yapabilirlerse çok mutlu olurum.

    Selam ve saygılarımla


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: