Başaracağız

Karşılıksız Çeke Ceza kalkacak

Karşılıksız çeke ceza kalkacak; çünkü bu ceza modern hukuk kuralları ile bağdaşmayan, adalet duygusunu zedeleyen,  kusursuz insanların ceza çekmesine neden olan ve sonuç olarak adil olmayan bir yasa. Bu yasa bizdeki şekli ile dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu yasa anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek 4 nolu Protokolün 1 inci maddesine aykırıdır. Bu yasa yargı sistemimizin üzerinde ağır bir yük oluşturmaktadır. Çek davaları Marmara Bölgesindeki toplam dava sayısının % 25 ini, Türkiye’de mevcut toplam davaların % 20 sini oluşturmaktadır.

Yargı çek davalarının ağır yükü altında ezilmekte ve asıl görevi olan adaletin tecellisini sağlamak görevinde eksik kalmaktadır.

CEZA NASIL KALKAR?

Bu ceza eğer yargının üzerindeki ağır yükün kalkması ve adaletin hızlı ve etkin çalışması için kalkacaksa burada bize düşen çok bir görev yok.  Devlet bürokrasisi ve yargı mensupları, HSYK, Yargıtay sorunu bu açıdan çok iyi bilmektedirler. Bu nedenlerle bizim akıl hocalığımıza ihtiyaçları olacağını sanmıyorum.

BİZİM YAPMAMIZ GEREKENLER

Devlet bu cezanın toplumsal bir yararı korumadığına, koruduğu hukuki değerin  neden olduğu haksızlıklara göre önemsiz olduğu, bu davaların yargıyı tıkadığı gerekçesi ile bu yasayı ilga edecekse sorun yok. Eder mi etmez mi süreç gösterecek.. Biz etmeyeceğini düşünerek öneriyoruz:

  • Hükümlü yakınları ve bu davaya gönül verenler bir dernek çatısı altında örgütlenmeli,
  • Adliyelerdeki duruşmalar takip edilmeli ve ifade vermek için mahkemelere gelenler dayanışmaya, ” Tutuklu ve Hükümlü Dostları Dayanışma Derneği “ ile işbirliğine çağrılmalı..

Biz mahkûm yakınları ve dostlarının kuracağı derneğin Eylül ayında İstanbul’da KOSİAD’ın düzenleyeceği toplantıda tartışılmasını öneriyoruz. Dernek adı olarak bizim önerimiz:

“ Karşılıksız Çek Hükümlü Dostları Dayanışma Derneği “ dir.

Derneğin kuruluşu, tüzüğü ve amaçlarını tartışmaya açıyoruz. Görüş ve önerilerinizi buraya yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumların onaylanıp yayınlanması zaman almaktadır, bundan ötürü özür diliyor, yorum ve önerilerinizi bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: