TahliyeSıkıntıları

CHP milletvekili  Dr. Şevki Kulkuloğlu 5941 sayılı kanundan ötürü yaşanan sıkıntılar, tahliyelerin gecikmesi ile ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’ NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla

                                                                                           Dr. Mehmet  Şevki  KULKULOĞLU

                                                                                                              Kayseri                 Milletvekili

Ülkemizde Karşılıksız Çek nedeniyle mağdur olan Bir Milyon Yediyüz Bin çek mağduru bulunmaktadır. Bu mağdurlara yönelik olarak mağduriyetleri gidermek üzere devri iktidarınızda çıkarılan 5941 sayılı Çek Kanunu, 20.12.2009 tarih ve 27438 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ancak, uygulamada bu kanunun uygulaması konusunda tam bir kargaşa yaşanmaktadır. Karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası alan ve yatan kişiler bu kanundan yararlanmak istediklerinde özellikle cezaevi savcılıklarının bu kanunun uygulaması yönünde yapmış oldukları yorumlar, mağdurların en az bir altı ay daha ceza evinde kalmalarına neden olacak niteliktedir. Örneğin, karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası almış ve cezasının belirli miktarını çekmiş kişi, geri kalan hapis cezasını adli para cezası olarak ödeyip serbest kalmak istediğinde, talepleri reddedilmektedir. Yine, karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası çeken kişi çek alacaklısı ile kanunun belirttiği şekilde anlaşmaya varmış ve taahhütname akdetmiş olmasına rağmen savcılık tarafından diğer keşide ettiği çeklerin de listeleri istenmekte ve çek alacaklılarına, açılmış soruşturmalarda savcılıklara ve açılmış davalarda ise mahkemelere de bildirim yapılması işlemi uygulanarak kişinin hapis cezası sonlandırılmamaktadır.

 Bu kapsamda;

 1. 5941 sayılı Çek Kanunu’nun uygulamasına ilişkin Bakanlığınız tarafından hazırlanan herhangi bir tüzük, yönetmelik çalışması mevcut mudur? Eğer mevcut ise savcılıkların bu tüzük veya yönetmeliğe aykırı yanlış uygulamaları konusunda Bakanlığınızca herhangi bir yasal işlem yapılacak mıdır?
 2.  Şayet Bakanlığınızca 5941 sayılı Çek kanunu’na ilişkin tüzük, yönetmelik çalışması mevcut değil ise yukarda izah ettiğimiz  mağduriyetleri engellemek için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
 3. 5941 sayılı Çek Kanunu ile devri iktidarınızda çek mağdurlarının sorunlarını çözdüğünüzü defalarca dile getirdiniz. Ancak, uygulama da bu kanunun çek mağdurlarını daha da mağdur ettiğinizi göstermektedir. Bütün bunlara rağmen 5941 sayılı Çek Kanunu’nun mağduriyetleri çözdüğüne halen inanmakta mısınız?

   

Tahliyelerin gecikmesi can sıkıyor

Çek kanunun geçici 2. maddesine göre yapılacak olan çek mahkumu tahliyeleri  burokrasinin insafına terk edilmiş durumda. Aileler sabırsız, mahkumlar bıkkkın, yorgun, özlem yüklü…Çaresizlik….Oysa beklentiler tam aksine idi.. Burokratik engeller kaldırılacak ve özlem giderilecekti hemen, olmadı..

Bir kez daha görüyoruz ki kapitalizmin insafı yok…İnsafa kalan umutlar ve hayal kırıklıkları..Tek çıkar yol örgütlü mücadele, bunu öğrendiğimiz gün kaderimiz başkalarının elinde olmayacak…

 • Sakarya Karasu Cezaevinden tahliyeler var.
 • Elbistan’da tahliyeler başladı.
 • Gelen haberlere göre bir kaç gün içerisinde her yerde tahliyeler hızlanacak.
 • Tahliye haberleri çoğalıyor. En son tahliye haberi Aydın’dan geldi.

Adapazarı  Karasu’dan gelen haber; cezaevi yönetimi taahhüt formları dağıtmış. Formlarda ödenecek miktar yazılmıyor, sadece 5941 sayılı kanunun geçici 2. maddesinden ve 6. maddeye göre hesaplanacak borcun 1/3 ünü 15 Aralık 2010 tarihine kadar, 2/3 ünü 15 Aralık 2011 e kadar ödemeyi taahüt ediyor.

Taahhüt formunun faksını bekliyoruz, ulaştığında yayınlayacağız.

Karasu’da tahliyelerin bu akşam başlayacağı söyleniyor.

12 Responses to “TahliyeSıkıntıları”

 1. gnt Says:

  RAHMİ BEY,
  BENİM EŞİM ELBİSTAN CEZAEVİNDEN 30,12,09 DA TAHLİYE OLDU.
  İLK TAAHHÜTÜ RED CEVABI ALMIŞTI.CEZAEVİNDE TAAHHÜTNAMELERİ MAHKUMA İMZALATIP TARİH KISMINI İNFAZ MEMURLARI DOLDURUYORMUŞ.İLK TAAHHÜTÜ BORCUN 1/3 ÜNÜ İLK YIL, GERİ KALANINI 2 YIL İÇİNDE 3 TAKSİTLE ÖDEYECEĞİM ŞEKLİNDE DOLDURMUŞLAR.YANİ TOPLAM BORCU 3 YIL İÇİNDE ÖDEMEYE TAAHHÜT ETMİŞ OLUYOR.BU DURUM YASAYA AYKIRI OLDUĞU İÇİN RED CEVABI ALDI.
  TEKRAR TAAHHÜT İMZALATTILAR EŞİME.VE İŞLEMLER YENİDEN BAŞLADI.İNFAZDAKİ MEMURLARIN HATASINDAN DOLAYI EŞİM BİR HAFTA DAHA FAZLA KALDI CEZAEVİNDE.
  BU KONUDA YAPABİLECEK BİR ŞEY VARMIDIR.YOL GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ.

 2. hgp Says:

  adalet ararken ve tahliye için gün sayarken abimin gönen cezaevine sevk edileceği haberini aldık.infaz savcısı taahütlerin ilgili mahkemelere faxlandığını birkaç güne abimin evde olabileceğini söylemişken adalet bakanlığından sevk emri gelmiş, 8 aydır cezaevinde yatan abim tahliye beklentisiyle iken şimdi sevk olacağı haberiyle yıkılmış durumda bir iş adamı iflas edebilir ancak malum çek yasasından dolayı ceza evine girmesi zaten aile yapısı dahil tün psiklojik tahribatı yapmışken birde umutları yıkan ve yaraya tuz basan sevk haberini hakedermi

 3. ben hasan Says:

  rahmi bey benim dayımın oğlu 2005 senesinde çekleri yazıldı ancak hepsi avkata gitmedi 3 veya 4 çekten hakkında yakalama çıktı şuan ceza evinde değil ama hakkında çıkan yakalamaların kimden ve hangi icra dairelerinden öğrenebiliriz bu çıkan çek yasasından nasıl yararlanabiliriz

 4. ali Says:

  Sn. Azmi OFLUOĞLU
  Sizden karasu cezaevinde hükümlü olarak bulunan bir arkadaşıma yardım edebilmem için aşağıda detaylarını yazdığım hukuki konularda yardımınızı talep ediyorum. Bu yardımınızı esirgemez iseniz müteşekkir oluruz.
  Arkadaşım 2007 yılında SAKARYA ‘ da bir işletmede yetkili şirket müdürü olarak çalışmaya başladı. Şirketin işleri bir müddet sonra ekonomik krizinde etkilerinden dolayı kötüleşmeye başlayınca çekleri karşılıksız kaldı ve soruşturmalar başladı, Bunlar ile birlikte icra takipleri de başladı. Mahkemeler sonucunda karşılıksız çek keşide etmek suçundan değişik mahkemelerden cezalar aldı. Aşağıda detaylarını vereceğim bazı icra dosyalarınada taahhüt vermekten ‘de icra ceza mahkemelerinden cezalar aldı. Şirketle olan bu problemlerden dolayıda 2008 yılının 11. ayında şirketten ayrıldı.
  Arkadaşım aldığı cezaların gerçekleri ile baş başa kaldı ve 29.03.2009 tarihinde hakkında kesinleşmiş hükümler bulunduğundan dolayı yakalanarak cezaevine konuldu ve halen daha cezaevinde bulunmaktadır.
  Yakalandığında hakkında kesinleşmiş 5 ayrı Karşılıksız çek keşide etmek suçu 4 ayrı taahhüt ihlal suçu bulunmakta idi.Çekler ile ilgili cezalardan 3 ayrı hüküm SAKARYA Ağır ceza mahkemesine yapılan itiraz sonucu alınan karar ile durdurldu. ( 55 gün sonra) 2 dosyaya İSTANBUL kadiköy ve Bakırköy ağır ceza mahkemelerine yapılan itiraz reddeilerek infazın devamına yönünde karar verildi. Bunlardan birinin infazı tamamlandı, biri sırada beklemekte.
  Anladığımız kadarı ile yeni çıkan 5941 SK. Şirket ortağı olmayan şirket müdürlerinin cezalarını ortadan kaldırıyor.Bunun için sırada bekleyen çek cezaları için mahkemelere ne zaman ve nasıl itiraz etmemiz lazım.
  Bütün bu olanlarla birlikte asıl problemimizi açıklayayım. Arkadaşım 29.03.2009 tarihinden beri cezalarının infazı için aralıksız olarak cezaevinde Ceza olarak SAKARYA 2. icra ceza mahkemesinden 2 ayrı icra dosyasına göre 2 ayrı 3 er ay tazyik hapsi cezası aldı. Bu cezalardan birini şu an infaz ediyor ve 09.01.2010 tarihinde infazı bitip diğer sırada bekleyen ikinci 3 aylık tazyik hapsinin infazına başlayacak.
  SAKARYA 2. icra ceza mahkemesi bu cezaları SAKARYA 4. icra dairesinin 2008/429 ve 2008/430 numaralı icra dosyalarına göre vermiştir.
  Arkadaşım bizlere aktardığı cezaevi infaz memurlarının kendisine şifahen bildirdiğini söylediği 3 tane 3 er aylık tazyik hapsi ilamatının cezaevine ulaştığıdır.
  Ordan aldığımız bilgi cezanın SAKARYA 1. icra ceza mahkemesi tarafından verildiğidir.Gayrıresmi olarak aldığımız mahkeme kararlarında gördüğümüz mahkemenin arkadaşımızın cezaevinde bulunduğu HAZİRAN 2009 tarihinde açıldığı, EYLÜL 2009 Tarihinde karar verildiği ve enteresandırki karar verdiği icra dosyalarının SAKARYA 4. icra dairesinin 2008/429 ve 2008/ 430 ve hiç taahhütte bulunulmayan 2008/829 numaralı icra dosyalarına binaen verildiği tebligat adresi olarakta eski çalıştığı şirketin adresinin olduğudur.
  1. Cezaevinde olduğu tarih içinde açılan ve karar verilen dava ile ilgili arkadışıma tebligat yapılmadığından dolayı ne yapabiliriz.
  2. Aynı icra dosyası ile ilgili iki ayrı mahkemeden aynı ceza veriliyor bunun için ne yapabiliriz.
  3. Hiç taahhüt verilmediği halde nasıl olurda taahhüt ihlali suçundan tazyik hapsi cezası verilir Buna nasıl itiraz edebiliriz.
  4. Bütün taahhüt ihlal cezalarına dayanak olan taahhütler iş yerinde ve cebri icra esnasında verilmiştir.
  5. İkinci kez bir ceza davası için şikayette bulunmak hukuku yanıltmak değilmidir.
  6. icra ceza davalarında şikayet süresi ne kadardır./ Bu konularda tarafınızdan verilecek yardıma ihtiyacımız var. Cevaplar iseniz müteşekkir oluruz.
  Saygı ve selamlarımızla
  Ali GENÇ

 5. umut Says:

  Rahmi bey,
  Nevşehirden hala tahliye bekliyoruz. Telefonlarımıza verilen cevap mahkumların borçlarının fazla olması nedeniyle taahhütname doldurmayı red ettikleri şeklinde. İçerden gelen haber ise sadece bir adet belge imzalatıldığı yönünde. Ne olduğunu hala anlayabilmiş değiliz!!!!!

 6. arda Says:

  Rahmi bey daha tahliye olamadik biz neyi beklediklerini bilmiyoruz?tahliyeler nelere qore oluyor?yada neden adapazarinda tahliyeler olduda biz hala bekliyoruz?

 7. eda Says:

  rahmi bey benim babam tekirdağ kapalı cezaevinde ve biz hala tahliye olamadık bize taahhüt belgesi verilmeyecekkendiniz hazırlayacaksınız denildi bu gün her dosya içn ayrı dilekçe hazırlayıp sunduk tekirdağ adliyesine oradan uşak adliyesine gidecek dediler oradan gelecekmiş tahliye kararı babamın davaları uşak adliyesinde görülüyor fakat sonucu nezaman gelecek bilmioruz

 8. Yaşar Baran Says:

  18.12.2009 Cuma günü tutuklandım 22.12.2009 salı günü yani bu akşam 21:30 da tahliye oldum Aydın E Tipi Kapalı Cezaevinde tahliyeler Pazartesi itibariyle başladı ve muhtemelen yarın (çarşamba) tüm çek mahkumları tahliye olmuş olacak inşallah.

 9. elif Says:

  rahmi bey detayları mahkemelerinizden öğrenin diyerek tahliye edilmiş

 10. elif Says:

  ARKADAŞLAR KARASUDAN HABER GELDİ TAHLİYE OLDU
  DARISI HERKESE TÜM AİLELERE TM SEVDİKLERİNİZE

 11. izmir Says:

  Sayın Rahmi Bey, hakkımda açılan davaların tümünü bilmiyorum. hepsini birden ve hangi mahkemelerde olduğunu nasıl öğrenebilirim, teşekkür ederim..

 12. izmir Says:

  tahaaüt yerine getirilmezse hapis cezası olduğu söyleniyor varmı? ve kaç ay?, bilgi verirseniz memnun olurum..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: