Sorular

Vekilin Karşılıksız Çek Suçuna İştiraki

5941 sayılı kanunun 5. maddesindeki karşılıksız çek suçundaki fiil nedir? Suç ihmali bir suç ise ihmal nedir? 5237 sayılı TCK nın iştirake ilişkin 37. madde şöyledir:
Suça İştirak
Faillik
MADDE 37 – (1) Suçun Kanuni tanımında yer alan fiili birlikte gerçekleştiren kişilerden her biri, fail olarak sorumlu olur.
Karşılıksız çek suçunda fiil nedir?
1-Çeki tanzim ve imza etmek midir?
2-Çekin karşılığını bankada gününde bulundurmamak mıdır?
Birinci şıkta doğru ise yani suçtaki fiil, ya da ihmal çekin tanzim ve imza etmekse bu durum 5. madde ile uyuşmamaktadır.İkinci şık doğru ise bu kez vekil fiili nasıl fail ile birlikte gerçekleştirmiş oluyor? Aslında her iki durumda da fail ile şerikin fiili birlikte gerçekleştirmeleri mümkün mü?
Diğer iştirak maddesi şöyle:
Bağlılık Kuralı
MADDE 40 – (1) Suça iştirak için kasten ve hukuka aykırı işlenmiş bir fiilin varlığı yeterlidir. Suçun işlenişine iştirak eden her kişi, diğerinin cezalandırılmasını önleyen kişisel nedenler göz önünde bulundurulmaksızın kendi kusurlu fiiline göre cezalandırılır
40 inci madde suça iştirak için kasten ve hukuka aykırı işlenmiş bir fiil gerekli kılmaktadır. Fiile iştirak eden kişi …. kendi kusurlu fiiline göre cezalandırılır.
Vekil 5 ay sonrası için keşide ettiği çekle vadeli olarak, yani henüz gerçekleşmeyen bir suçtan ötürü nasıl kusurlu oluyor ve gerçekleşmeyen bir suçun nasıl faili oluyor? Kast fiilin gerçekleştiği sırada var olması gerekmiyor mu?
Hocanın bu görüşü benim zevkle okuduğum kendisine ait ” Ceza hukukunun genel hükümleri” adlı kitabındaki konu ile ilgili görüşler ile çelişmiyor mu?

SORULAR DEVAM EDECEK
.

3 Responses to “Sorular”

 1. veli oran Says:

  bende müşterim den cek aldım bankaya sordum sağlam dedi ve ben bu ceke mal aldım ve cek cıkmamış bende denizliden muğla fetiyeye taşın mıştım sonra cek cıkmamış sahteymiş ve yanım daki şöförede yanım dakı yardım eden adamada ceza verdiler ve cekin arkasın da benim cirom da yok ama ben aldım şahısa ciro ettirdim aldığım adam yakalan madı ve ceza verdiler bize ben esnafım ben yalnız başıma 50 tane kuzu nasıl alıpda yüklaye bilirim ve cekverdiğim şahıs lardan daha öncede alış verişim olduydu şimdi temize gitti ben cek aldığım şahısın daha yeni öğrendim adresine bu bana bişey ıspat edermi cek verdiğim şahıslarada zararına giderdim cekin asıl sahibinede zararına giderdim temizden nasıl gelir cek aldığım şahısa yerıne de buldum polise mi ihpar etmeliyimsizce nasıl olur ben ceza evine gidersem işlerim biter ve 3 cocuğum perişan olurlar bana yardım cı olur sanız sevinirim teşekkür ederim

 2. su Says:

  Onlara göre 1800 lü yıllarda yaşıyoruz.

 3. hasan tetkili Says:

  Sn Hocam
  Vekaleten imza atanın sonuçta şirkette çalışan biri olduğunu atlıyor galiba. Çeki imzaladım 3 yıl vadeli ama imzadan sonra bir sebepten işime son verildi?

  Ne olacak şimdi?


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: