EA [6 Kasım] Haberler {Dosya}

Karşılıksız çekte ibre 5 yıllık hapis cezasını kaldırmaktan yana

Parayı ödemese bile hapis yok

Karşılıksız çekte ibre 5 yıllık hapis cezasını kaldırmaktan yana Zübeyde YALÇIN / ANKARA 05.11.2009 Çek yasa tasarısında karşılıksız çekle ilgili 3 alternatiften ikisi hapsin para cezasına dönüştürülmesini içeriyor BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, çek mağdurlarının dört gözle beklediği Çek Yasa Tasarısı’nın bir an önce çıkartılması

kurmaylarına talimat verdi. Bakanlar ise bu konuda üç alternatifli bir paket hazırladı. Erdoğan’ın geçen günlerde yapılan MYK toplantısında Çek Yasa Tasarısı’nın bir an önce çıkartılması talimatı üzerine gerek bakanlar, gerekse AK Parti grubu yasanın çıkmasını sağlamak için başlatılan çalışmayı hızlandırdı. İlgili bakanlar üç alternatifli bir paket hazırlayıp Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a sundu. Babacan’ın piyasalarda dolaşan 200 milyar liralık çeki de dikkate alarak dengeleri bozmayan bir alternatifi tercih etmesi bekleniyor. Hükümet, hem sayıları artan karşılıksız çek verenleri hapisten kurtaracak, hem de aldığı çekler karşılıksız çıkan mağdurları koruyacak orta yol bulacak. Başbakan talimat verdi çekte hapis kalkıyor Takvim Gazetesi Çekten hapis yatan ve çekin karşılığını alamadığı için iş yerleri batan binlerce mağdurun beklediği çek yasası çıkıyor. Erdoğan, kurmaylarına talimat verdi Başbakan Tayyip Erdoğan, aylardır tartışılan ve çek mağdurlarının dört gözle beklediği Çek Yasa Tasarısı’nın bir an önce çıkartılması için, kurmaylarına talimat verdi. Bakanlar ise bu konuda üç alternatifli bir paket hazırladı. Mevcut yasada olduğu gibi 5 yıla kadar olan hapis cezası korunsun. Karşılıksız verenler cezalandırılsın. Hapis cezası kaldırılsın, para cezasına çevrilsin. Sahte çek verenlere “adli para cezası” verilsin. Adli para cezaları ödenmediğinde para cezasına çevriliyor. Adalet Bakanlığı tarafından her yıl 1 gün hapse karşılık gelecek para belirleniyor. Ödenmeyen para güne çevrilip, karşılıksız çek veren hapse giriyor. Hapis cezası idari para cezasına çevrilsin. Karşılıksız çek verenlere, adli para cezasının bir yaptırımı bulunmuyor. Karşılıksız çek veren para cezasını ödemese de hapse girmiyor.Karşılıksız çek yüzde 33.9 arttı Merkez Bankası tarafından bankalara duyurulan toplam karşılıksız çek sayısı, 2009 yılının ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33.9 artarak, 1 milyon 662 bin 781’e çıktı. Aynı dönemde, mahkemeler tarafından yapılan bildirimlere göre ise, yüzde 4.7 artarak 64 bin 315’ten 67 bin 319’a yükseldi.

Cuneyt dedi ki… // 123

Eğer bir düzenleme yapılacaksa, bu düzenlemenin sadece Erteleme olabileceğini söylemek istiyorum.. Konuştuğumuz vekiller bakanların düşüncesi bir yana bizi kandırıyorlar veya oyalıyorlar diyelim..

Hazırlanan çek yasası bu şekilde Genel Kurula gelir ve yasallaşırsa, bunun Anayasa Mahkemesine taşınacağı ve iptal edileceği su götürmez bir gerçek..nayasa Mahkemesi çeke vade konulması ve kast unsurundan dolayı yasayı iptal edecektir çünkü yeni yasada” üzerinde yazılı tarihte ibraz edilen çekin karşılıksız kalması halinde karşılıksız çek suçu oluşur” diyor.. vade olayından iptal 1. gerekçe..

… 2003 de çek hapsine onay veren Anayasa Mahkemesi üyeleri içinde karşı oy kullanan Haşim Kılıç şu anda başkan ve eski üyelerinde hiç biri şu anda yok..

2. iptal gerekçesi kasıt olayı.. TBMM , çıkan yasaya Anayasa Mahkemesinin iptal etmemesi için kast unsuru koyacaklardır yasaya bu seferde sulh ceza mahkemeleri, kasıt unsuru arayacaklar ve sulh ceza mahkemeleri Ticaret mahkemesine dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır, defter kayıtları, faturalar bilançolar, bilirkişi müesesesi mahkemeleri işlemez duruma getirecektir, şu anda dava edilen karşılıksız çek sayısı 1.2 milyon, bu sayı mahkemelerin kast unsuru araması demek, işin içinden çıkılmaz hal demek, ayrıca kasıt olup olmadığı nası belirlebecek yanlış kararlar bir sürü tartışmayıda beraberinde getirecektir..

Yasada yapılmak istenen şudur İlk önce erteleme yaparak orta bir yol aranacak kişilere borcunu ödeme şansı, alacaklıyada tahsil umudu vermek,tepkiler en aza indirilecek..

Cüneyt’in yorumuna yorumum

Sağ duyu varsa Cüneyt’in yorumu yerindedir; kısa zamanda Ak Parti yöneticilerinin sağ duyuları sınanmış olacak. Ak Partiden görüştüğüm yetkilinin söylediklerini dikkate almaz isek Cüneyt arkadaşın söylediklerine aynen katılıyorum ve hala içimde bir umut var, umutlar henüz tükenmedi.

Admin’in yorumu

bölüm – IV

madde madde anlatmaya devam ediyorum. Çek mağdurları baştan itibaren yanlış yönlendirilmiştir.

çekde ceza kalkacak, kanun düzelecek gibi söylemler liderlik pastası heveslilerinin yarattığı rüzgardır.

  • çek kanunu ‘nun ceza kalarak çıkmasından daha kötüsü, yasanın hiç çıkmamasıdır.

  • Çek mağdurlarının mücadelesi, çek kanunu çıktıktan sonra devam edecektir. Yeni yasa seçimlerden sonra gelecek hükümete ihale edilecektir.

  • birlik olmak, sesimizi güçlü çıkarmak zorundayız.

  • dışarıdaki bölünmüşlük ve sessizlik bizi sonuca götüremiyor.

  • Tek umudumuz, gerçek mağdurların olduğu cezaevleridir.

herkes cezaevindeki yakınına söylemelidir. KOSİAD ‘a mektup gönderiniz. Çek kanunu çıkacak ve mücadele devam edecektir. Hazırlıklara şimdiden başlayınız.

Milletvekillerini aramak, çelenk bırakmak, ziyaret etmek … herkes aklına geleni, aklına yatanı yapsın. Bu bloglar mücadelenin beşiğidir. Bloglarımız güçlü tutmak zorundayız. Bloglarımızı kardeş tutmak zorundayız. KOSİAD ‘ı güçlendirmeliyiz.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin Adalet Bakanı Sadullah Ergin

Din dersi vererek, beddua ederek bu işin çözülmeyeceğini gördük. Çözüm hukukdur. Bu ayıbı er ya da geç yargı temizleyecektir. Yaşasın bağımsız ve adil Türk Yargısı!

One Response to “EA [6 Kasım] Haberler {Dosya}”

  1. fatih Says:

    1. çek mağdurları parti kuralım, ilk seçimde iktidarız. 10 milyon net oy. ne dersiniz.
    2. çekini ödemeyenler hapse giriyor. devlet hem adamın borcunu ödeme imkanını kaldırıyor hem de vatandaşın vergileri ile içerideki adama bakıyor. ekonomik olarak kötü bir yönetim. bu konuyu da işlememiz gerekmiyormu


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: