Çek yasasına yeni düzenleme!

Çek yasasına yeni düzenleme!

6 Kasım 2009 Cuma
Cenk Ofluoğlu

Çek mağdurlarına yeni düzenleme yolda. Borcunu ödemeyi belli bir plan çerçevesinde kabul eden hapisten çıkacak. CNNTurk.com’a gelen çok sayıda okur ve izleyici maili üzerine CNN TÜRK yeni düzenlemeyi araştırdı. CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, çek mağdurlarını hapisten kurtaracak düzenlemede son aşamaya gelindi. Buna göre, hapis cezasının tamamen kalkması söz konusu olmayacak. “Hapis cezası kalkarsa çeke güven azalır” diyen hükümet yetkilileri, ekonominin zarar görmemesi amacı ile hapis cezasının muhafaza edileceğini belirtti. Yani karşılıksız çek kesene hapis yolu yine görünecek…
Haberin Devamı

Ama yeni düzenleme ile ödenmeyen çekler nedeniyle hapiste yatanların borçlu oldukları kişilerle anlaşmaya varması durumunda hapis cezaları kaldırılacak.

Hazırlanan yasa taslağına göre, borçlu ile alacaklının vekilleri aracılığı ile veya doğrudan irtibat kurmaları sağlanacak. Karşılıklı olarak belirlenecek takvim dahilinde ödeme resmi olarak taahhüt altına alınacak. Ama ödemelerde sorun çıkarsa borçluya yeniden cezaevi yolu görünecek.

CNN Turk

3 Responses to “Çek yasasına yeni düzenleme!”

  1. hatice Says:

    65000 kişi içerde 150000 kişi ceza kesilmiş gbtkayıtlarında 700000 açılmış olan dava 70000 yargıtayda kamuoyu duyarsa infial olur diye korkuyorlar.mağdur olan ailelerle birlikte bu rakam3.5 milyonu bulmaktadır,çalıştırdıkları insanlar hariç.bu mağdurlar vergi.sskikredi kartı uzlaşmalarından sicil affı düzenlemelewrinden yararlanabildilermi.yüksek karlarla yüksek vade farkıyla mal ve para satanlar ve bu olumsuzluktan nemalanan icra avukatları için bu insanlar feda edildi yazıklar olsun.

  2. erkan şat Says:

    sacma sapan bir yasa ..belli ki Sayın Babacan hür iradesiyle değil bankacılık sektörünün bir maaşlı savunucusu gibi davranıyor ..bu şahıs bir zamanlar Türkiye Cumhurıyetının dıiişleri bakanı idi ve Avrupa birliği görüşmelerini yapıyordu demekki bu yuce kutsal görevi yapmış lmasına rağmen hür demokratik anayasada tüm vatandaşlarını eşit sayan bir devletin nasıl olması gerektiğini anlayamamış..Başbakan demekki bu anlayamamasından dolayı bu şahsı gorevinden almış ve kabine değişikliğinde onu ekonomıden sorumlu bakan yapmıştır ve ekonomının canlanmamasının sebei belli olmustur…Hani siz her vatandaşın ozgurluğunu istiyordunuz AKP İKTİDARI baş ortululerın unıversıteye alınmaması komutanların onları resepsıyonlara davet etmemesini insan haklarına aykırılık görüyorsunuzda Anayasamızda var olan bir sözleşmeden dolayı kımsenın özgürlüğü alı konulamaz maddesini neden görmemezlıkten gelıyorsunuz demekki siz gercek demokrasi aşığı değilsiniz….

  3. mehmet Says:

    sacmalık adamın parası olsa zaten cekı oder hapıse gırer mı


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: