YorumYaz

Sayın Eralp,

Sizi anlamakta güçlük çekiyoruz Sayın Savcım. Sizin temel göreviniz hukukun üstünlüğüne, adaletin tecellisine hizmet vermek, katkı sağlamak olduğunu düşünüyorum.Adalet mensuplarının ekonomiyi kurtarmak gibi öncelikli bir misyonları olmasa gerek. Karşılıksız çekte ceza kalkarsa ekonominin çökeceğini düşünmüyorum. İyi bir hukukçu olduğunuzu biliyorum.
5941 sayılı yeni çek kanuna adalet.0rg sitesinde yaptığınızı yorumları ve sorulara verdiğiniz cevapları zevkle okudum ve üstün hukuk bilginize saygı duydum, size güvenim arttı. Çek mağdurlarının internet siteleri yorumlarınıza büyük güven duydu ve yorumlarınızı yayınladı.
Dikkatimi çekmişti. Bunca güzel, yerinde yorumlarınızda çek kanunda önemli bir yenilik olan kusurluluk ilkesini görmemezlikten gelmiştiniz. Ben bunun bir atlama olduğunu ve bu konuya da değineceğinizi beklerken bugün adalet org sitesinde Çek kanununu hazırlayan bilimsel komisyonun üyesi hocaya verdiğiniz cevabı hayretler içerisinde okudum. Şöyle diyorsunuz:
“Bu Kanunun hazırlanması ve yasalaşmasının her aşamasında emeği geçen değerli hocam sayın Prof. Dr. İzzet Özgenç’in “Buna rağmen, TCK’nın 21 ve 22’nci maddeleri hükümleri göz önünde bulundurularak 5941 sayılı Kanunun 5’inci maddesinin birinci fıkrasında tanımlanan suçun ancak kasten işlenebilen bir suç olduğunu kabul etmek gerekir.” yönündeki görüşü kabul edilecek olursa; ileri tarihli (vadeli) çeklerde bu yasanın 5. maddesinin uygulanması olanaksız hale gelecektir.”.
Siz bir hukuk uygulayıcısınız. İşinizin ehlisiniz, bunda şüphe yok. Neden hocanın görüşlerini hukuk açısından değerlendirmiyorsunuz da hemen ekonomi batacak kaygısına kapılıyorsunuz, telaşlanıyorsunuz. Sizden adaletin tecellisine katkı yapmaktan başka görevler bekleyenler mi var? Biz hakim ve yargıçların öncelikli görevlerinin adalete hizmet olduğunu düşünüyoruz. Ekonomiyi bırakınız uzmanları dert etsin. Karşılıksız çek suçlarında kusurluluk aranınca ekonomi için kabus olacağını söylüyorsunuz. Mesela ben buna inanmıyorum. 1985 yılına kadar Türkiye’de salt karşılıksız çeke ceza yoktur. TCK 503 madde ile yetiniliyordu. O zaman bu ülkede bir ekonomi yok mu idi? Türkiye dünyada karşılıksız çeke ceza veren tek ülke. Dünyanın Türkiye’den başka bütün bu ülkelerinin bir ekonomileri yok mu, efendim? Türkiye bu gezegende değil mi? Bu ülkede kapitalizmden başka bir rejim mi uygulanıyor? Nedir bu ülkeyi dünyanın bütün diğer ülkelerinden bu karşılıksız çek konusunda farklı kılan, çok merak ediyorum.
Siz bir hukukçu olarak kast olmadan suçun oluşamayacağını çok iyi bildiğinizden şüphem yok, tabii çağdaş ceza hukuku sistemleri için diyorum bunu. Suudi Arabistan gibi şeriat rejimleri konusunda bir fikrim yok. Anayasa mahkemesi 2009 yılında Osmaniye mahkemesinden gelen bir iptal talebinde esasın incelenmesinde çağdaş ceza sistemlerinde kusursuz ceza olamayacağı düşüncesine yere veriyor. Çağımızda şekli cezayı uygulayan Türkiye’den başka bir medeni ülke var mı?
Hem siz Anayasanı 38 maddesini, Avrupa insan Hakları sözleşmesi ek 4 nolu protokolün 1. Maddesinin iyi bilirsiniz. Hiç kimse yalnızca sözleşmeden kaynaklanan bir edimi yerine getirememesinden ötürü özgürlüğünden yoksun bırakılamaz diyor. Siz çekini ödeyemeyeni, kastı olsun olmasın cezalandırmakla hukukun bu temel ilkelerini hiçe saymış olmuyor musunuz? Sizin öncelikli kaygınız hukuk ve adalet olması gerekmiyor mu?

EYLEM PLANI İÇİN TIKLAYINIZ

40 Responses to “YorumYaz”

 1. as Says:

  SİZ AVUKATLAR ŞEREFSİZ TAKIMISINIZ BURASI AVUKATLAR DEĞİL ŞEREFSİZLER BİRLİĞİ OLMALI ADI HAKKI SAVUNAN YOK ARANIZDA ADALET YOK BU DÜZENDE BİR AVUKAT TUTUM DİĞER AVUKATLA ANLAŞTI PARA İÇİN KENDİNİ BİLE SATTI HEPİNİZİ ŞİDDETLE KINIYORUM SATILMIŞ KESİMSİNİZ ÇÜNKÜ NAMUS EDEP HAK BİLMEZSİNİZ HAKLININ YANINDA OLMAZSINIZ PARANIN YANINDASINIZ NE ALLAH TANIRSINIZ NEDE PEYGAMBER YEMİN EDERSİNİZ SÖZDE HEPNİZİN ALLAH BELASINI VERSİN NE DİYEYİM ÖYLE BİR DERT VERSİN Kİ ALLAH BİLE KURTARAMAZSIN BAŞKA SÖZÜM YOK ALLAHA HAVALESİNİZ

 2. sürücü Says:

  şu sitedeki eski yazıları tedavülden kaldırın artık,

 3. izzet özalp Says:

  sayın ofluoğlu öncelıkle çalışmalarınızda başarılar dilerim be limited şirkette ortak olmadan müdürlük görevi ile çaliştığım dönemde benim imzamla verdiğm çekler kartşılıksız cıkmasından dolayı hakkımda davalar açılmış bulunuyur yeni yasanın 5. maddesi 2. fıkrasında benim lehime olarak yorumlana bilırmi yani yeni yasaya göre durumum ne olacak bilgilendirirseniz sevinirim bu kunu hakkında bilgisi olan diyer arkadaşlarda yorum yazsa sevinirim teşekürler

 4. ömer Says:

  merhaba ben sürekli bu siteye günde en az on kez giren birisiyim kimseden ses çıkmıyor günlerdir merak ettim ne den diye yorum larınızdan bizi mahrum etmeyin ne olur rahmi bey yenildik mi diye düşndürmeyin bizi saygılar

 5. antalyaturan Says:

  arkadaşlar..26.01.2010 beyoğlu 7.asliye hakimi vekaleten attığım6.500 tl cek icin berat verdi bana

 6. su Says:

  KENDİNİ PADİŞAH SANAN TAYYİP ERDOĞANA YAZMIŞLAR
  İyi de sen ne istiyorsun?

  Karun oldun. Çocukların ülkedeki simit tablalarından bile haraç alıyor, gudubet karın ipek kumaşlara, paha biçilmez mücevherlere büründü. Şakşakçıların ceylan derisi koltuklarda basen büyütüyor. Bu kadarı da olmaz ki diyen kim varsa işinden aşından ettin, zindanlara attın, ailelerini açlığa mahkûm ettin. Gencecik üniversite mezunları işsizlikten intihar ediyor. Doktorlar, öğretmenler, polisler, subaylar açlık sınırında yaşıyor; emekliler pazarlardan sebze artığı topluyor. Şehit katilleri Meclis’te suratımıza çemkiriyor. Sen hâlâ üstündeki pahalı elbiselerin, özel yapım som altın kol saatin, ipek kravatınla karşımıza geçip kusuyorsun da kusuyorsun.

  Kime bu kinin?
  Nereye doğru gittiğini bir gün olsun düşündün mü? Olmayan vicdanınla bir gün olsun kendine “Acaba biraz ileri mi gidiyorum” diye sordun mu?
  İtikadın da yalan biliyoruz.
  Ama bir gün olsun “Ya hesap günü varsa” diye endişelendiğin oldu mu?

 7. güven Says:

  sn Rahmi bey,GBT de sorgulamasında çek suçlusu terimi ne demek acaba…genelde gbt ye bakıldığında arama,yakalma terimi kullanırdı…bu metod değiştimi acaba kanundan sonra..

 8. su Says:

  KADIKÖY ADLİYESİ ASLİYE CEZA HAKİMLERİNİN FARKLI UYGULAMALARI İŞ ADAMLARIMIZI MAĞDUR EDİYOR.
  Yurt dışından ülkesine gelmek isteyen arkadaşlarımızı
  KADIKÖY 2.ASLİYE CEZA VE 5.ASLİYE CEZA HAKİMLERİ taahhütlerdeki imzaları, avukatları atamaz taahhüt veren imzalayacak diye iş adamlarımızın taahhüt vermelerini engelliyorlar.Bu nedenle arkadaşlarımız ülkeye giriş yapamıyorlar vatandaşlık hakları kendi kanun uygulayıcıları tarafından engelleniyor.
  Protesto ediyoruz.

 9. sadi Says:

  Yargıtay daki dosyaların akibeti konusunda bilgisi olan yokmu ????

 10. Ayna Says:

  yargıtaydaki temyizde bulunan dosyalar ne olacak , 1 nisandan sonra verilen kararlara yapacağımız birşey varmı ?

 11. su Says:

  mustafa,
  cezaevi tahliye sorunlarını biliyoruz.
  hangi ceza evinde sorun var.Bize iletirseniz destek olmaya çalışırız.

 12. sadi Says:

  YARGITAY da temyizde olan dosyalar , mahkemelerine iade mi edilecek , yoksa YARGITAY da mı sonuçlandırılacak ??? Bilen varsa lütfen cevap yazsın .

 13. mustafa Says:

  sayın ofluoğlu öncelikle çek mağdurlarına olan yardımlarınız ve onların arkasın da olduğunuz için size ne kadar teşekkür etsek azdır,allah sizden ve sizin gibilerden razı olsun.sayın rahmi bey ben de sizden bir yardım ve açıklama bekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.şu an cezaevin de olup da dosyası yargıtay da olduğu için tahhüt verip de çıkamayan bir çok mağdur var.bu durum da olanların da çok acil yardıma ihtiyacı var,yasa çıktığı halde yararlanamayan bi çok insan var,ve hala cezaevinde o zor koşullarda bekliyor ailesi dışar da perişan durum da benim de abim bu durum da ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

 14. su Says:

  eflasyonu, ekonomik paketleri ve krizi ben yapmadim ama ne hikmetse onlarin verdiği kötü sonuçlardan hep ben ve bemin gibi vatandaşlar etkilendi. artik dayanacak gücüm kalmadi bu son ekonomik krizin içinden çikamiyorum. hapise girmekten çekinmiyorum. çünkü bunlarin suçlusu ben değilim. bizi yanliş yönetenler verikleri kararlarin cezalarini allahlarindan bulsunlar diyorum. ama bunun sonucunda sikintiyi çekecek olan 6 ve 7 yaşindaki iki evladim. ben sadece onlar için korkuyorum.

 15. su Says:

  eflasyonu, ekonomik paketleri ve krizi ben yapmadim ama ne hikmetse onlarin verdiği kötü sonuçlardan hep ben ve bemin gibi vatandaşlar etkilendi. artik dayanacak gücüm kalmadi bu son ekonomik krizin içinden çikamiyorum. hapise girmekten çekinmiyorum. çünkü bunlarin suçlusu ben değilim. bizi yanliş yönetenler verikleri kararlarin cezalarini allahlarindan bulsunlar diyorum. ama bunun sonucunda sikintiyi çekecek olan 6 ve 7 yaşindaki iki evladim. ben sadece onlar için korkuyorum.

  Misafir 09 Temmuz 2009 12:20

 16. su Says:

  KOSİAD TİCARETİN GÜLEN YÜZÜ
  Türkiyenin her yerindeyiz.İşadamlarımız birleşiyor paylaşıyor,çalışıyorlar.

 17. su Says:

  İşte bu,
  Sağol Rahmibey,
  Türkiye’de sürmekte olan vahşi kapitalizim bu çek yasasından ibaret değildir.
  2004 sayılı icra iflas yasasının 338. Maddesi acz içindeki insanları açlık sınırında yaşamaya mecbur etmekte ve asgari ücretin üzerinde bir yaşam sürmelerini hapisle cezalandırmaktadır. 338. Madde bir yıla kadar tazyik hapsi öngörmektedir. Mal varlığı borçlarını ödemeye yetmediği için haklarında aciz vesikası çıkarılan kişiler böylece insanca bir yaşamdan ceza tehdidi ile mahrum bırakılmakta, çocuklarına eğitim verme, iyi bir sağlık hizmetinden yararlanma hakları ortadan kaldırılmaktadır, çünkü bütün bunların asgari ücretle yapılması mümkün değildir. Bu madde bile uygar ülkelerde eşi benzerine rastlanmayan vahşi bir yasadır. Borçlu iseniz gecekonduda oturacaksınız, çocuğunuza iyi bir eğitim yaptıramazsınız, tatile gidemezsiniz, bütün bunları yaparsanız asgari ücretin üzerinde bir gelire sahipsiniz ve bir yıla kadar hapse girebilirisiniz.
  Bütün bunlara en gerekli ev eşyalarının haczini de eklememiz gerekir.
  Türkiye’nin demokratikleşmeye ihtiyacı var, sözde değil özde insana saygı duyan, insanın insanca yaşama hakkını ortadan kaldırmayan adil bir düzenin özlemini çekiyoruz. Kosiad bu doğrultudaki çalışmalarını bundan sonra da sürdürecektir. 20 Ocak İstanbul toplantımız bu organizasyonlardan biridir, bu toplantı CHP İstanbul İl başkanı ve Adalet Komisyonu üyesi Ali Riza Öztürk’ün katılımı ile gerçekleştirilecektir.

 18. su Says:

  Ankaradan Eskişehirden arkadaşları istanbul toplanyıı için bekliyoruz herkes birbiriyle haberleşssin

 19. Erkan AKYÜZ Says:

  Ömer
  Ödeyemezsen ki zaten kimse ödeyemeyecek eğer durumda bir değişiklik olmaz ise taahhütten önce kaldığın noktaya geri dönersin.Yani bir ay önceki durumun neyse o duruma dönersin.
  Durumda bir değişiklik olup olmayacağınıda şu an kimse bilmiyor.Bu hususta çabalarımız belirleyici olacaktır.
  Selamlar..

 20. ömer Says:

  benim toplam 150 bin usd ödeyemedigim çekim elli bin i bir yıl sonra ödemen şuan imkan sız bir yıl sonra aynı durum mu olur ikinci taksiti beklerler mi infazın devam etmesi icin artı tahütten mi ceza alırım ödeyemez sem

 21. Erkan AKYÜZ Says:

  Sürücü
  Belki takip etmişsindir.
  Çabalıyorum fikrimi anlatıyorum. Doğruları anlatıyorum hakaretlere maruz kalıyorum.
  Orada çok emeğim olmasına rağmen kovulmaktan kötü edildim.
  Yazmam hakaret işitmem hiç olmazsa.

 22. sürücü Says:

  sayın Akyüz diğer sitelerden randıman alamadın galiba yeni yerin hayırlı olsun.

 23. Erkan AKYÜZ Says:

  Ömer
  Bahsettiğiniz erteleme.taahhüt vererek erteleme ise elbette cezaevine girmeden bubu yapabilirsiniz.Ama bunu bir avukat yardımıyla yaparsanız daha sağlıklı olur.Çünkü bazı adliyelerde taahhüt vermeye gittiklerinde tutuklananlar olduğunu duyduk.Olmaması gereken birşey ama işgüzar birine denk gelme ihtimaline karşı tedbirinizi alın.
  Geçmiş olsun..

 24. Erkan AKYÜZ Says:

  Selein hanım aslında okadar zor olmaması gerekir.Bir avukat yokmu.Yapılması gereken adliyedeki infaz bürodan abinizin infazdaki dosyalarını öğrenmek ve bu dosyalara hitaben taahhütleri abinize veya avukatına imzalatıp adliyede gerekli onaylar alındıktan sonra ceza evine faks çekmek.
  İyi bir koşturmacayla 1 günde abinizi çıkartabileceğinizi düşünüyorum.
  Taahhüdü adliyede elden takip ederseniz ve tutuklu olduğunu söyleyip acele etmeleri için ricada bulunursanız gün içinde faksı yetiştirirsiniz.
  Kolay gelsin..

 25. ömer Says:

  sn ofluoglu Peki mahkumiyeti kesinleşmiş ve dosyası infaza verilmiş olan hükümlü henüz cezaevine girmemişse kararı veren mahkemeye müracaatla cezanın infazının ertelenmesi yine mümkün mü?bu işlem için illa cezaevine giriş mi yapması gerekiyor?

 26. Erkan AKYÜZ Says:

  Selin hanım
  İnanın durumu tam olarak anlayamadım.
  Şöyle tekrar bir özetlerseniz belki bir yardımımız olur.

 27. Erkan AKYÜZ Says:

  Selin hanım
  Ben yanılıyor olabilirim.Umarım sizin düşündüğünüz gibidir.
  Belkide çok ilgisiz birşeydir.
  Haberdar ederseniz sevinirim.

 28. selin Says:

  Erkan Bey merhaba, Ben daha önce çok yerde savcının çek davasını açmadan önce soruşturma yaptığını, bankadan evrakları vs. istediğini okudum. Hatta birisi kendi başına gelen bir olayı anlatmıştı. Benim gibi şirket sahibi, savcı ifadeye çağırıyor. İmza kimin diye soruyor, o da onun olmadığını söylüyor ve dava ona açılmıyor. Vekaleten imzalayana açılıyor. Böyle bir soruşturma yapılmıyor mu diyorsunuz? Ben yanlış mı anlamışım acaba??

 29. selin Says:

  Erkan Bey merhaba,

  Tamamen yanlış anlamışım. İfade için çağrılma yok. Bugün Beyoğlu savcılığına gittim, Kartal’dan bir dosya gelmiş. Savcı sırası gelince mahkemeyi açacakmış. Karşılıksız çek davası.
  2007 yılının çekleri hala dava ediliyor :((
  Bugün abimin dosyalarına da baktım. Cezaevinden adliyeye hala gönderilmemiş dosyalar var. Bunu cezaevine mi bildirmek gerekiyor acaba? Cezaevine gittiğimizde neresiyle görüşeceğiz? Diğer abim cezaevine bildirmeye gittiğinde almamışlar içeri, biz ilgilenmiyoruz demişler.

 30. Erkan AKYÜZ Says:

  Selin hanım
  Benim kanaatim çek davası olmadığı yönünde.Nitekim çek davalarında bahsettiğiniz gibi bir ön soruşturma yapılmıyor..
  Sonucu bildirirseniz sevinirim.
  Geçmiş olsun..

 31. selin Says:

  Sayın Rahmi Bey ve Erkan Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu da büyük olasılıkla bir çek davası diye düşünüyorum. İNŞALLAH daha kötü birşey değildir. Dava henüz açılmadı, fakat savcılık tarafından dava açılma kararı verildi. Şirket benim üzerime olduğu için genelde ben dava ediliyorum. Bu sefer savcılığı hazırlık aşamasında yakaladım. (Benim dava edildiğim çek davalarında da savcılık muhtemelen araştırma yapıyordu, beni ifadeye çağırıyordu fakat benim haberim olmadığı için, ifade veremediğim için, davalar benim adıma açılıyordu.)Yarın gidip ifade verirsem, imzanın bana ait olmadığını söylersem belki de savcı davayı çeki imzalayan abime açar. (Tabi sözkonusu olan bir çek davası ise)

 32. Erkan AKYÜZ Says:

  Su hanım
  Erken ibrazda hesapta para bulunursa banka ödemekle yükümlü.Ancak karşılığı yoksa karşılıksızdır işlemi yapamaz.
  Bende böyle biliyorum..

 33. Erkan AKYÜZ Says:

  Selin imzalar sana ait olmadığı sürece karşılıksız çekten ceza almazsın.
  Ama hakkında dolandırıcılıktan veya suistimalden yani dava açılmış olabilir.
  Çekin tarihi yeni yazılmış bile osa yeni yasada sizin imza atmanız gereği var.Sonuçta abinizinde serbest kalması gerek yeni yasaya göre.O neden hala içerde.?

 34. Selin Says:

  Sayın Rahmi Bey,

  Size bir sorum olacaktı. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
  Benim durumum şöyle: LTD şirketin ortağı ve müdürüydüm. Verdiğim vekaletname ile şirketin işlerini abim yönetti. Vekaletnamede çek imzalama yetkisi de vardı. Şirketi üzerime almamı abim istemişti. Şirketin işleri hakkında bilgim yok, hatta çek defteri alındığını dahi bilmiyordum ama bu çare değil artık. Şirketin kapısından girmişliğim de yoktur. Çekler 2007 yılında basılmış çekler. Üzerindeki meblağ büyük olasılıkla YTL cinsinden.
  Bugün savcılık tarafından hakkımda soruşturma açıldığını öğrendim. Yarın ifade vermeye gidicem. Öğrenmek istediğim şu:
  Çeki dava eden kişi, eğer çekin üzerinde tarih yoksa, üzerine sonradan yeni tarih koyup beni yani hesap sahibini (imzalayan abim) yeni kanundan yargılatabilir mi? Çekler 2007 yılında basılmış çekler. Abim teminat için üzerine tarih yazmadan çek veriyordu diye biliyorum. O hala cezaevinde olduğu için detaylı bilgi alamıyorum ondan.

  Saygılarımla, Selin

  • rahmiofluoglu Says:

   Eski basılmış çekler yeni çek kanununa tabi olamaz, yenileri farklı basılacak. Ağebeyinizin beraat etmesi lazım, sizin de.. Ağabeyiniz vekaleten imzaladığı için, sizin de eski kanuna göre beraat edersiniz

 35. su Says:

  çok güzel bir yazı paylaşıyorum;serdar // Ocak 12, 2010 8:58 pm | Yanıtla
  serdar,
  Sn. Hukukçu,
  Nerden ne duyum aldınız bilmiyorum ama 5941 sayılı yeni çek kanunu 3.madde 8.fıkrada belirtildiği üzere vadesinden önce ibraz edilen çekte hukuki ve cezai yaptırım artık uygulanamıyor. Ama hesapta para bulunursa çekilebiliyor. (Kısmen yada tamamen fark etmiyor)
  Bu durumada kanuna ek madde koyarak engel oldular, 1 yıl daha para bulunsada tamamen yada kısmen çekilemiyor, erken ibrazda yapılamıyor.

  Kısaca 1 yıl daha erken ibraz kesinlikle yapamazsınız ama ek madde süresi bitince erken ibraz yapabilir, para varsa alabilir ama karşılıksızdır işlemi yapamazsınız.

  Çek artık hukuki olarak İLERİ İBRAZ TARİHLİ İNSANLARIN BASTIĞI PARADIR vasfını kazanmıştır.
  Türkiyede piyasada dolaşan 700-750 milyar liranın 250-300 milyar lirasını insanlar kendi basıp kullanımda tutmaktadır. Bu parayı devlet basamayacağına göre insanların basmasını ve bir şekilde ekonominin yürümesini tercih etmiştir. Hikaye bu….

 36. mine sancar Says:

  Bekir bey
  bilginize ve onu yorumlayışınızdan dolayı tebrik ederim.

  Teşekkürler

 37. su Says:

  Bekir Tufan ,
  Ticarete ceza verelimde ne için verirsek verelim anlayışı hakim.Bence yapılmak istenen iş adamlarımızı yok ederek kendi iş adamlarına alan açmak.

 38. Erkan Says:

  Abi ağzına sağlık.Bu memelekette eğer hakimlerde ekonomiyi düşünerek karar verecekse devletimiz tarihe karışmış demektir.
  Adaletin topuzu güçlüden yana basarsa toplumda travma olur.
  Ekonomide kaos olacağını düşünecek kadar zeki olan hukukçularımız bir toplumsal patlama olabileceğini düşünmüyormu.

 39. Bekir Tufan Says:

  Kişinin hürriyetinden mahrum kalmasıyla alacağını alamaması arasında büyük bir nitelik farkı olduğunu düşünüyorum. Yine hürriyetinden mahrum kalmasının gerekçesi olarak ileri vadeli bir borç ödeme taahhüdünün hapisle sonuçlanması arasında da nitelik farkı olduğunu düşünüyorum.

  Hal böyleyken alacağını alamayan mağdur ile borcunu ödeyemediği için hapse atılan kişi arasında bir mağdurluk kıyaslamasının kabil olmayacağını tahmin etmek güç sayılmaz. Bütün parasını pulunu alıp da toz olan/kaçan kişiler müstesna. Burada da kasıt unsurunu aramak şart olsa gerektir.

  Gelelim Kanun Koyucunun amacı meselesine.

  Diyelim ki; Kanun Koyucu madde gerekçesinde; ekonomik bir ilişki nedeniyle kişilere hapis cezası verilemeyeceğini, asla ve asla hürriyetinden mahrum bırakılamayacağını belirtti. Ancak, kanun metnini uygun olarak düzenlemedi. Ne olacak, kanun koyucunun amacı insanların hapse borçtan dolaya hapse atılması değildir bu sebeple her ne kadar kanundan bu çıkmıyorsa da kanun koyucunun amacına göre hareket etmek zorundayız mı diyecek hakim ve savcılar. Sanmıyorum.

  Ben isterdim ki; hakim ve savcılarımız her ahval ve şerait içerisinde hukuku arasınlar, kanun koyucunun amacı bazen hukuku zorladığında da onlar hukuku arasınlar. Ama maalesef; konu ticaret olduğunda yasa uygulayıcılar kanun koyucudan daha fazla ticareti ve ekonomiyi düşünüyorlar. Amman ekonomi bozulmasın, amman ekonomi çıkmaza girmesin.

  İçeriğini hatırladığım ama metnini hatırlamadığım bir söz vardır. Suçsuz biri hapsolacağına bütün suçlular serbest bırakılsın. Biz Türkler sözleri yanlış anlamakla mahiriz.

  Bizdeki uygulama şu; Mevcut yasal boşluktan/metin yanlışından dolayı bir suçlu kurtulacağına herkes mahkum olsun…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: