Hükümetin gündeminde karşılıksız çek yok

    Karşılıksız çek yargının hep gündemindedir, bu konu yargının gündeminden hiç çıkmadı.  Karşılıksız çek suçlarının bürokrasinin gündeminde olması, özellikle HSYK’nın gündeminde olması çok doğal, önemli olan bu konunun olumlu olarak hükümetin gündemine girmesi,  ne yazık ki hükümetin gündeminde henüz böyle bir konu yok. Bu konu yakın gelecekte, mesela meclis açıldığında hükümetin gündemine girer mi?  Soru bu…  CNN Türk haber ve yorumları gerçek mi?

CNN HABERLERİ YAPAY

CNN yapay gündem oluşturuyor, üstelik programa çıkan avukat karşılıksız çek suçlarının lehinde değil, aleyhinde konuşuyor, çek mağdurları söylemine ” mağdur edebiyatı diyor, bunlar hesaplarını bilselerdi ödemeyecekleri çekleri yazmazlardı “diyor. Tıpkı mecliste mağdur bayanları azarlayan başbakan gibi konuşuyor.

BU TÜR ASPARAGAS HABERLER KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇLARI KONUSUNDA 3 YILDIR YAPILIYOR

Bloglarda atılan manşetler:

“İyimaya söz verdi, adli para cezası kalkacak”,

“Adalet bakanı söz verdi……” ,

“Palandöken söyledi…”

Bunlar gibi onlarca kez çek mağdurlarına umut verildi, mağdurlar aldatıldı ve sonunda hayal kırıklıkları yaşandı. Bunları yapanlar ne kazandı, bunu bilemeyiz.. Bu blogları başından beri izleyen bu konuda çok şey biliyorlardır..Biz yorum yapmayacağız..

PEKİ, CNN NEDEN BU HABER VE PROGRAMLARI YAPTI

Eğer hükümet kanadında böyle bir gelişme varsa bu gelişmeyi CNN den önce hükümete yakın kanal ve gazeteler haber yapmaz mıydı?   Kanal24,  Kanal 7, Samanyolu gibi kanallar uyudu mu? Hiçbir TV kanalı bu konuda haber yapmazken, hiçbir gazetede bu haberler yokken, ne oldu  da CNN bu haberleri yapıyor..Bence bu haber zorlama bir haberdir, ısmarlama bir haberdir, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan bir haber hemen olacakmış gibi sunuluyor..

YAKIN GELECEKTE KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇLARININ SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILMASI GÜNDEME GELİR Mİ?

Bu konu 2011 yılında gündeme gelmez, 2012 yılı içinse şimdiden bir şey söylemek kehanet olur, ama şu bir gerçek :

Karşılıksız çek suçu modern hukuk ilkeleri ile uyuşmuyor ve yargı üzerinde gereksiz bir yük oluşturuyor, çünkü sonuç olarak  cezayı koyanlarda biliyorlar ki bu ceza hiçbir zaman istenilen sonucu vermedi, 5941 de öyle olacak, sonuç alınmayacak, ekonomi ceza ile, tehditle yürümez ve eninde sonunda bu cezadan vazgeçilecek.. 3167 yayılı yasa birçok kez değiştirildi, her değişikliğin genel gerekçesinde şunlar var:

“Bir önceki yasa istenilen sonuçları vermediği için bu değişiklikleri yapma gereği duyuldu ve bu nedenle bu yasa çıkarılıyor.”  Aynı gerekçe 5941de de var. İşte birileri bu gerçeği biliyor ve bundan çıkar elde etme peşinde…

KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILACAK

Karşılıksız çek suç olmaktan çıkacak, ama bloglarda geyik yaparak, olayları abartarak değil gerçek ve örgütlü bir çalışma ile kalkacak.. Yargıtay Başsavcılığı 10. Bölüm çalışanları ne diyor?

-Her gün 300-500 dilekçe geliyor, bu çek davaları bizi öldürüyor..

Bu dilekçeler yargıda yapılan çalışmalar sonucu gidiyor.. KOSİAD HUKUK KOMİSYONU yaptığı çalışmalarla yargıda iz bırakıyor. Dün eski hale getirme dilekçelerine ret veren asliye cezalar bugün olumlu yanıt veriyorsa bu KOSİAD’ın yayınladığı kitap ve broşürlerle oluyor, ya da asliye cezaların ret kararlarına dün onama veren ağır cezalar bugün  bozma veriyorsa, asliye cezaların kararlarını iptal ediyorsa bunda KOSİAD’ın çalışmalarının ve KOSİAD HUKUK KOMİSYONU’NDA yetişen avukatlar büyük payı var.. Başarı örgütlü çalışma ile elde edilir, ahbap çavuş ilişkileri  ile değil.. KOSİAD sizlerin örgütlü desteği ile  bu mücadeleyi mutlaka başarı ile sonlandıracak…

 

 

5 Responses to “Hükümetin gündeminde karşılıksız çek yok”

 1. eneesnaf elinsaf Says:

  Sayın Yönetici,
  Her şeyden önce, CNN Türk Televizyonu Çek mağdurları konusunda öncülük ediyorsa, bu konunun ciddiyetinin anlaşılmaya başlanmış olduğunu gösterdiğini düşünmek gerekir. Ayrıca bu konuda uğraş veren,hiçbir menfaat gütmeden mücadele veren bir çok mağdur yurttaşımız bulunmaktadır. Bu gün bu konu CNN Türk`te konuşuluyorsa, 35 yıllık bankacıyım diyen konuğun araya katmış olduğu negatif yorumlardan çok, çek konusundaki ülkemizdeki mevcut kanunların tezatlıklarını izah etmekte zorlanması daha dikkat çekicidir.Batılı ülkelerde de yaptırımların olduğunu ancak bizimki kadar değil diyerek konuyu geçiştirmiş olduğu farkedenler vardır. Bu bakış açısı bakmak ile görmek arasındaki farkı ortaya koymaktadır…
  Öte yandan, önce “hesabını kitabını bilmemesi nedeni ile” demiştir kredi karti kullanıcıları için,daha sonra sözü, “çek mağdurlarına” bağlamıştır(ne de olsa bankaci).Bankacılar için konunun realitesini kabullenmek gerçekten zor. Ancak, konuya devam etmek zorunda kalmış ve “tabii ki ülkemizdeki ekonomik şartların da etkisi büyük” demek zorunda hissetmiştir..
  “Aslında ticari hayatta, bu ekonomik darboğaz ,ekonomik kriz; her tüccarın,esnafın başına gelebilmektedir. Hattaa ülkelerin bile başına gelebilmektedir “diyerek de konuyu lehimize güçlendirmiştir . Ayrıca kamuoyunda çekin niteliğindeki yanlış anlaşılmayı vurgulamış ve bono gibi kullanıldığını söylemiştir. Hattaa bu yanlışlığın da 5941 sayili yasa ile tescil edilmiş durumda olduğunu belirtmiştir. Çekin yanlış anlaşıldığını anlatması da önemli bir gelişmedir.Çekin yanlış anlaşılması ya da yanlış kullanılması bu kadar yurttaşın suçu olamayacağına göre bu da lehimize bir ifadedir…

  Şunu da belirtmeliyim ki,ben de dosyalarım ile ilgili bir gün oraya gelmiş,oradaki ciddiyetsizlik ve yardımcınızın insanları aşağılayıcı tavırları yüzünden bir daha gelmemek üzere ofisinizi terk etmiştim.Ve bu konuyu da hiçbir zaman sizi karalamak maksatlı hiçbir sitede paylaşmamıştım.Ancak sizin “diğer sitelerde geyik muhabbeti yapılıyor” lafı üzerine bunu üzülerek belirtiyorum şu anda.Sizin “Geyik Muhabbeti” yapıyor dediğiniz insanlar,yokluk içinde mücadeleye destek olmanın gayreti içersindedir. Yaşama tutunmaya çalışmakta ve bir yandan da verilen hedeflere söylenenleri yapmaya çalışmaktadır.O yüzden O insanlara karşı bir özür borçlu olduğunuzu düşünüyorum.Bu güne kadar okumuş olmama rağmen hiçbir sitede yazı yamamıştım.Ancak bu yazdıklarınız biz mağdurlar için cevap hakkı doğurmuştur.Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir…

  Niyetim kimseyi karalamak değil.Tek amacım vardır bu illet yasadan bir an önce kurtulmaktır.Bu anlamda birlikte hareket edilecek hangi şahıs,site,dernek varsa benim için fark etmez. O kanala elimden geldiği kadar destek veririm.Çünkü ortada milyonlarca insanın magduriyeti söz konusudur. Bir işi yaparken başka yapılan işleri küçümsemek,kötülemek doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Sizin de bu dava ile ilgili faydalı yaptığınız ne varsa teşekkür eder,başarılarınızın devamını dilerim. Ancak siz de kabul edersiniz ki, küçük de olsa yapılan eylemleri karalayarak değil, pozitif eleştiri getirerek , ya da güzel yapılanları doğru açıdan söyleyerek ,motivasyonu artırmaya çalışmak bu haklı davamız için daha faydalı olacaktır.

  Saygılarımla,
  Eneesnaf elinsaf

  • rahmiofluoglu Says:

   GEYİK MUHABBETİ
   Geyik avindan eli bos donen geyik avcilarinin sohbetine verilen ad. .
   İTU SOZLUK

   • cerennn Says:

    Rahmi Bey sizi pek bir telaşlı gördüm, hayırdır ekmek tekneniz darbe alacak diye mi korkuyosunuz???

   • taner erkan Says:

    yani sizin demek istediğiniz sizden başkası bir şey sölediğinde yapay siz söylediğinizde mi gerçek oluyor?Bu konuşan adam bu yasa hazırlanıyor diyor ve çıktığı zaman karşılıksız çek ceza davası olmaktan çıkıcak diyor,o beğensin veya beğenmesin bizim sorunumuz kanunun yerini bulşmasıyla değilmidir?eğerki yapay bi programsa koskoca adamlar yalanmı konuşuyorlar lütfen bizi daha açık bilgilendirirmisiniz?

   • rahmiofluoglu Says:

    CNN’in linkleri blogda var; yeniden izleyin lütfen. Programda konuşan avukat karşılıksız çek cezalarının kalkmasını istemiyor, aksine 5941 sayılı yasayı eleştirdi, 3167 sayılı yasayı savundu. Programı beklentilerimize göre değil anlamaya çalışarak izleyelim. 5941 sayılı yasa çekte vadeyi tescil etti derken yasaya, 5941 sayılı yasaya eleştiri getiriyor. Çünkü 3167 sayılı yasada avukatların işi daha kolaydı, bir çek ödenmeyince bütün çekleri yazdırıp ihtiyati hacizle borçlunun tepesine biniyorlardı. Şimdi ise avukatlar bunu yapamıyor, bu yıl sonuna kadar çeklerin erken yazılması geçersiz. Yargıtay 5941 in 5. maddesini son bir kararı ile bizce sulandırdı. Büyük olasılıkla 2012 yılında çekler erken ibraz edilebilecek, hem hukuki açıdan, hem de ceza açısından 3167 uygulamasına dönülme ihtimali çok yüksek. Sizin kim olduğunuzu bilmiyorum, buralarda kaç yıllıksınız bilmiyorum ama buraların eskilerin benim dediklerimin her zaman doğru çıktığını bilirler. Siz ya yenisinizi, ya da bu yorumu kasıtlı yapıyorsunuz. Bir başka olasılık programı anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz. Çek mağdurlarının umutları ile 3 yıldır çok oynandı, istismar edildiler..Polyanıcılık oynamanın bir yararı yok.. CMN programı bir başarı değil, tam bir fiyasko.. Lütfen tekrar izleyiniz..
    NOT: HAKARET İÇERMEYEN TÜM YORUMLARI YAYINLIYORUZ, LEHTE VEYA ALEHTE, ÖNEMİ YOK..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: