Karşılıksız çek Yargıtay HSYK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda çalışanlar; “ Her gün 500 e yakın dilekçe geliyor, karşılıksız çek davaları bizi yoruyor “ diyorlar.  Son bir ayda Yargıtay Başsavcılığı’nın 10. Bölüm kalemini dört kez ziyaret ettim. Dosyalar başsavcılığın bulunduğu binaya sığmadığı için Yeni Mahalledeki devlet arşivine gönderiliyor. Başsavcılık ’da  200 savcı görev yapıyor. Gelen dosyalar  yaklaşık 3 ay içerisinde numara alıyor; ancak bu dosyaları Yargıtay sorgulamasında null olarak görüyoruz.  Yetkililerden aldığımız bilgiye göre yeni bir program yazılıyor, yakında Yargıtay sorgulamalarında, bu dosyaların bölüm ve dosya numaralarını görebileceğiz.

Evet, başsavcılığa dilekçe yağıyor, dosyalar başsavcılık binasına sığmıyor, başsavcılık karşılıksız çek yükü altında eziliyor, ne olacak? HSYK etkinlikler programında karşılıksız çek suçlarına 15. Sırada yer veriliyor. Taahhütlerin 1.taksitlerinin süreleri bittiğinden beri mahkemelere dilekçeler yağıyor, bu dilekçe yağmurundan Yargıtay’da payını alıyor. Modern hukuk ilkeleri ile bağdaşmayan,  suçun unsurları açısından adil olmayan bir yargılama ile insanları özgürlüklerinden yoksun bırakacak cezalarla sonuçlanan karşılıksız çek suçuna karşı mücadelemiz meyve vermeye başlıyor. KOSİAD başından beri “ADALETİ ADALETTEN ELDE EDELİM” sloganı ile mücadeleyi sürdürüyor.  KOSİAD karşılıksız çek konusunda 2 kitap, bir broşür yayınladı ve yayınları bütün adliyelerde ücretsiz dağıttı. KÜÇÜK ORTA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI,  kısa adı KOSİAD olan derneğimiz , kurduğu KOSİAD HUKUK KOMİSYONU ile mücadelesini sürdürüyor. Yargıtay Başsavcılığı ziyaretlerimiz bu mücadelelerin bir parçasıdır. Biz haklıyız ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Daha önce bir çok kez yazdık; 3167 den verilen hükümler  her bakımdan geçersiz hükümlerdir, bu hükümlere karşı hukuk mücadelemizi sonuna kadar vermeliyiz, vermeliyiz ki  mahkemeler, tıkansın, Yargıtay tıkansın, bütün sorunun bu cezanın “çağdışı olması” olduğunu herkes; yargıçlar, savcılar anlasınlar..

5941

5941 sayılı yasa ile ilgili dosyalar önümüze gelmeye başladı. Bu dosyalar da birçok yönü ile dökülüyor. Verilen hükümler birçok yönü ile hukuka aykırı. Biz şimdiden söylüyoruz, 5941 sayılı yasa da sonuçsuz kalmaya mahkum..Bu cezanın tamamıyla kalkması bizim vereceğimiz  mücadeleye bağlı.  Mücadele bloglarda geyik muhabbeti yapmakla, oraya buraya faks çekmekle olacak şey değil.. Bu mücadele yöntemi artık eskidi. Herkesin KOSİAD etrafında birleşmesi ve KOSİAD HUKUK Komisyonu’nun çalışmalarına destek vermesi gerekir. Bu ceza mutlaka, bir gün kalkacak, önemli olan süreyi kısaltmak.

2 Responses to “Karşılıksız çek Yargıtay HSYK”

  1. hakan Says:

    HSYK etkinlikler programında karşılıksız çek suçlarına 15. Sırada yer veriliyor. Bu cümleden Tam olarak ne çıkarmamız gerekiyor HSYK bunu müspet yada menfi görmesi yeterli olacak mı ?

  2. sargoz Says:

    Tüm çalışmaları taktirle ve ilgiyle izliyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: