(a) Gazeteye verilecek ilan metni

Adalet Ekonomik Gerekçeler ile Ertelenemez!

 “Çekini ödemeyenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’ye  özgü bir durumdur.Uluslararası Hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çeki alanın dikkat etmesi gerekir.”

Başbakan Yardımcısı, Ali Babacan

  “Karşılıksız çeke ceza Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek 4 Nolu Protokol 1.Madde’ye aykırıdır.” 

Meclis Adalet Komisyonu Başkanı, Ahmet İyimaya

  “Karşılıksız çek suçunda hapis cezası orta vadede kaldırılacaktır, ancak bunun için başka düzenlemelere gereksinim vardır.

Adalet Bakanı, Sadullah Ergin

 Bu sözleri söyleyenler sözlerinin arkasında durmalıdır. Adaletin ekonomik gerekçelerle ertelenmesine engel olunmalıdır. Bildiğimiz kadarıyla birçok Ak Parti milletvekili, yöneticisi çek yasasında iyi niyetli ile kötü niyetlinin ayırt edilmesini istemektedirler ve bunun için de çek yasasına Kast kelimesinin eklenmesinden yanadırlar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Çağrımızdır!

 Başta iktidar partisi milletvekilleri olmak üzere TBMM’ne çağrımızdır; Anayasa’ya, Modern Ceza Hukuku prensiplerine, ve Uluslararası Hukuk’a uygun adil bir çek yasası çıkartılmalıdır. Hiçbir hatası, kastı veya kusuru olmayan insanların cezalandırılması, adalet duygusu ile bağdaşmaz.

Çekte ceza kaldırılmalı.

En azından Adalet Komisyonu’ndan TBMM’ne gelen Yeni Çek Yasa Tasarısı’nın ceza içeren 5.maddesine mutlaka Kast unsurunun eklenmesini talep ediyoruz. Aksi halde, iyi niyetli, masum insanların cezalandırılmasına devam edilecektir.

 Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na Çağrımızdır!

 3167 sayılı kanun, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile çelişmektedir. Yeni Türk Ceza Kanunu ile objektif suç prensibi terk edilmiştir. TCK Madde 21 ile suçta kasıt aranmasına hükmedilmektedir. Oysa 3167 sayılı kanun suçta kasıt aramamaktadır ve objektif sorumluluk esasına göre bir suç düzenlemesi yapmaktadır. Bu v.b. birçok nedenle TCK ile çelişen 3167 sayılı kanun, uyum yasası çıkarılmadığı için 31.12.2008 tarihinden itibaren yürürlükte değildir.

 Ceza Genel Kurulu’nun elinde bulunan 3167 sayılı yasa ile ilgili dosyları ele alarak, bir an önce, 3167 sayılı yasanın yürürlükte olmadığına hükmetmesini talep ediyoruz.

 Çek Yasası Mağdurlarına Çağrımızdır!

 Siz, çek yasası mağdurlarını, karşılıksız çekte ceza tümüyle kalkıncaya kadar dayanışmaya ve örgütlenmeyi sürdürmeye çağırıyoruz.

 Biz diyoruz ki “Çekte ceza olmamalıdır. Ama olacak ise, mutlaka iyi niyetli ile kötü niyetli ayırt edilmeli, yasada Kast unsuru mutlaka aranmalıdır.

Not:Bu metin, ortak metin değildir, gazete ilanı için bizim önerdiğimiz yarım sayfalık bir metindir.

  4/1 sayfa için öneri metin

Adalet Ekonomik Gerekçeler ile Ertelenemez!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya basına verdikleri demeçlerde karşılıksız çekte cezaya karşı olduklarını belirtmişlerdir. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “karşılıksız çekte hapis cezası orta vadede kaldırılacaktır.” demiştir.

Birçok Ak Parti milletvekili ve yöneticisinin çek yasasında iyi niyetli ile kötü niyetlinin ayırt edilmesini ve tasarıya Kast unsurunun eklenmesinden yana olduklarını biliyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Çağrımızdır!

Basına görüşlerini açıklayan, açıklamayan milletvekili ve bütün yetkililerin masum insanların cezalandırılmasına yol açan bir düzenlemeye karşı duruşlarını sürdürerek yeni çek yasasına Kast unsurunun eklenmesi doğrultusunda çaba sarf etmeye çağırıyoruz. Bu çağrımız bütün TBMM’nedir.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na Çağrımızdır!

3167 sayılı kanun, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile çelişmektedir. Yeni Türk Ceza Kanunu ile objektif suç prensibi terk edilmiştir. TCK 21.Madde ile suçta kast aranmasına hükmedilmektedir. Oysa 3167 sayılı kanun suçta kasıt aramamaktadır ve objektif sorumluluk esasına göre bir suç düzenlemesi yapmaktadır. Bu v.b. birçok nedenle TCK ile çelişen 3167 sayılı kanun, uyum yasası çıkarılmadığı için 31.12.2008 tarihinden itibaren yürürlükte değildir.

Ceza Genel Kurulu’nun elinde bulunan 3167 sayılı yasa ile ilgili dosyaları ele alarak, bir an önce, 3167 sayılı yasanın yürürlükte olmadığına hükmetmesini talep ediyoruz.

Çek Yasası Mağdurlarına Çağrımızdır!

Siz, çek yasası mağdurlarını, karşılıksız çekte ceza tümüyle kalkıncaya kadar dayanışmaya ve örgütlenmeyi sürdürmeye çağırıyoruz.

5 Responses to “(a) Gazeteye verilecek ilan metni”

 1. rahmi Says:

  20.1202009 tarihinde cıkan yasadan yararlanıp tahlıye oldum yaklaşık 600 gun ceza evınde yattım üstelik işlemedigim bir suctan kırımınal raporlarda yazı ve imzalr sahsıma ait olmadıgı cıktıgı halde trabzo 3. aslıye ceza mahkemesı ceza verdi ve beraaty aldıgım başka dosyalar oldugu halde simdiysev yattıgım süreler göz ardı edilip paranın tamamını faiziyle istiyorlar nasıl bir adalet anlayamadım allah düşmanımı bile ceza evine düşürmesin

 2. metin Says:

  sonuna kadar destekcinizim.

 3. LAZKOPATOGLİ Says:

  Sayın hocam;

  Metin içerisinde dünyadaki çek kullanan ülkeler arasında sadece 3 ü dışında karşılıksız çekten hapis cezası olmadığı halde insanların çeke olan güvenini kaybetmeden çek kullanabildiklerini, hapis cezasıyla çek güvenilirliğinin hiç bir alakası olmadığını bunun sadece şarlatan safsatası olduğunu uygun bir dille belirtsek de karanlıkta kalmış cahil vekillerimizin ve anlamamakta ısrar eden akpci vatandaşlarımızın jetonları düşse nasıl olur.
  Saygılarımla.

 4. erkan şat Says:

  bu metni sonuna kadar desteklıyorum ve uzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırım


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: