ÇEKTE KARŞILIKSIZ İŞLEMİ

TAKAS ODASININ YAPTIĞI” KARŞILIKSIZDIR” İŞLEMİ GEÇERLİ Mİ?

5941′ E  GÖRE” KARŞILIKSIZ” İŞLEMİNİN GEÇERLİ OLABİLMESİNİN KOŞULLARI

3167 SAYILI YASAYA GÖRE YAPILAN KARŞILIKSIZ ÇEK İŞLEMİ 5941 SAYILI YASAYA GÖRE GEÇERLİ Mİ?

Çekin karşılıksız olduğunun nasıl tespit edileceği 5941 sayılı yasanın 3. maddesinin 4. fıkrasında anlatılmaktadır. Buna göre karşılıksızlığın tespiti için öncelikle çeki bankaya ibraz eden hamilin talebi gerekir. İbraz eden hamil böyle bir talepte bulunmamış ise karşılıksız işlemi yapılamaz. İşlemin geçerli olması için yapılması gerekli işlemler:

 • Çekin arka yüzüne tahsil için bankaya ibraz edildiği tarih,
 • Hesap durumu,
 • Bankanın yükümlülüğü çerçevesinde ödediği miktar,
 • İbraz eden gerçek kişinin adı, soyadı, bu kişi tüzel kişi  adına bu işlemi yapıyorsa bu husus çekin arkasına yazılacak,
 • İbraz eden kişi ile banka yetkilisi karşılıksızdır işlemini birlikte imza altına alacaklardır.

Hamil imzalamaktan çekinirse karşılıksızdır işlemi yapılamaz.

3167 sayılı yasaya göre yapılan karşılıksızlık işlemlerinin hiçbirisi yukarıdaki kayıtları taşımamaktadır. Yargıtay yukarda açıkladığımız kayıtlarınbir bölümü için içtihat oluşturmuştur. Bu içtihatlar:

 • Karşılıksızdır işleminde ibraz tarihinin bulunmasının zorunlu olduğu,
 • Şikayet hakkının ibraz eden hamile ait olduğu,
 • Bankanın ödemekle yükümlü olduğu kısım,

Yargıtayın içtihat oluşturduğu kayıtların dışında kalan diğer kayıtların oluşan içtihatlardan öz itibari ile bir farkı yoktur; şöyleki ibraz eden hamil ile bankanın karşılıksızlık işlemini birlikte imza altına almaları, ibraz eden hamilin tüzel kişi temsilcisi olması halinde bu hususun, yani kişini temsilci olduğunun çekin arkasına yazılması gibi hususların da içtihat oluşturulan kayıtlarla en azından eşit değerde olduğu yasa metninde açıktır.

TAKAS ODASININ KARŞILIKSIZ İŞLEMİ

5941 sayılı yasanın 3. maddesinin 4. fıkrasında sınırları çizilen karşılıksızlık kaydının yerini Takas Odası işlemi alamaz. 5941 sayılı yasa buna cevaz vermez. Çünkü yasa karşılıksızlık işleminin nasıl yapılacağını açıkça belirtmiş ve Takas Odası kaydının bir karşılıksız işlemi olduğunu düzenlememiştir.Takas Odasının yaptığı işlem 3. madddenin 4. fıkrasındaki kayıtların yerini tutamaz. Takas Odasının yaptığı işlemde ibraz eden hamilin karşılıksız işleminin yapılması doğrultusunda bir talebi yoktur, ayrıca ibraz eden hamil ile banka yetkilisinin karşılıksızlık işlemini birlikte imza altına almaları söz konusu değildir.

5941 sayılı yasa Takas Odasından 8. maddede bahsetmektedir. Madde Takas Odasının  karşılıksızlık işlemi yapacağından söz etmemektedir, aksine bankaya ödemekle yükümlü olduğu kısmı 15 gün süre ileTakas Odası işleminden sonra bloke etme zorunluluğunu getirmektedir. Bu zorunluluk bile Takas Odası işleminin gerçek bir ibraz yerinde olmadığını açıkça açıklamaktadır. Bu nedenlerle Takas Odası işlemleri karşılıksız işlemi yerinde değildir ve 5941 sayılı yasaya göre bu çekler karşılıksız çek suçunun konusu olamazlar.

 

 

  

13 Responses to “ÇEKTE KARŞILIKSIZ İŞLEMİ”

 1. tlha Says:

  rahmi bey iyi günler. Tahrif edildiği açık olan bir çekin keşidecinin uyarılarına rağmen karşılıksızdır işlemine tabi tutulması durumunda bu çeke yapılan karşılıksızdır işleminin iptali mümkün müdür ?

 2. erdal özçelik Says:

  hatir çeki verdım ama adamlar dolandırıcı çıktılar çekı av aracılığıyla icraya verdıler talımatla eve ıcra geldı evde yoktuk avans yetersızlığı nedenıyle eve gırememışler benın bu parayı odemem ımkansız 25 bın tl çekı savcılığa verseler bende şahıtlarla beraber hatır çekı olduğun ispat edemesem hapıs çıkarmı cek şu an 4. kişide be çekı ısme yazmıştım.bırde onlar yuzunden battım çek yazıldığı ıçın çek alamdım 60 yaprak çek kullan dım tek yazıla o çek ustelık bankalara onlar yuzun den 50 bın tl borcum var ufak ufak oduyom hıç bır bankayla avkatlık olmadım yardım ınızı beklıyom 5335661851 tel

 3. bero Says:

  rahmi bey,
  çok araştırmama rağmen bankanın şikayet hakkı olmadığını yada geçersizolduğunu gösteren yargıtay kararını bulamadım,nasıl bir yol izlemem gerekir

  • rahmiofluoglu Says:

   Siz çeki bankaya teminata vermişseniz burada banka ibraz eden hamildir ve şikayet hakkı vardır, tabii diğer koşullar varsa…Ben 317 ye göre karşılıksız işlemi yapılan bütün çekleri tartışmaya açıyorum ve bu çeklerin şekil şartları yerinde olmadığı için karşılıksız çek suçunun konusu olmayacaklarını iddia ediyorum. Ben bu düşüncemi adalet.org ve türk hukuk sitesinde yazdım, cevap bekliyorum.

 4. DR. NAİM KAV Says:

  ÜSTADIM ,
  SİZİ ÇOK MEŞGUL ETTİK HAKKINIZI HELAL EDİNİZ.
  TAAHHÜDÜ İNFAZDA İKEN VERMİŞTİK.ANCAK UYARLAMA TALEPLİ OLARAK YAPILMIŞ İDİ.BU TALEBİMİZ İNFAZIN GERİYE ALINMASINA GETİRİRMİ?
  SON OLARAK YARGITAYDAKİ DOSYALARDAN YASA BOZMASI GELEN YOK SİZCE YARGITAYDAKİ DÜZENLEMELER İLE DOSYALARIMIZ NEKADAR ZAMANDA GERİ GELİR?
  SAYGILARIMLA
  NAİM

 5. DR. NAİM KAV Says:

  Değerli üstad RAHMİ BEY,
  DEĞERLİ KATKILARINIZLA GERÇEKÇİ YORUMLARINIZ İLE ÇOK DESTEK ALIYORUZ BUNU DURUMUMUZDAKİ HERKES TAKDİR EDECEKTİR.
  ŞUNU ÖĞRENMEK İSİTYORUM;PEKÇOK KARŞILIKSIZ ÇEK DOSYALARIM VAR.BUNLARIN ÇOĞUNUN TAKAS İLE YAZDIRILDIĞINI BİLİYORUM .ÇEKLERİMİZ HATIR ÇEKLERİ OLARAK VERİLMİŞ BİR FİRMANIN BATMASI SEBEBİNE KREDİ KULLANDIKLARI BANKALARDAN YAZDIRILDI ÖNEMLİ KISMI ZATEN ERKEN YAZDIRILMIŞ İDİ.ŞİMDİ BİR DE TAKASTAN YAZDIRILMIŞ OLMASI DA İŞLEMLERİN GAYRİKANUNUİ OLDUĞUNA ÇIKARTIYOR.BU DURUMDA DOSYALAR NASIL KARŞILIKSIZ ÇEKTEN YARGIYA GİDEBİLİYOR?BU KADAR SIKINTIMIZIN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN NASIL HAREKET ETMEMİZ GEREK?
  YARDIMLARINIZ İÇİN VE BİZİM DERDİMİZİ DAVA EDİNMENİZİ SAYGI VE HÜRMETLE TAKDİR EDİYORUM.CEVABINIZA GÖRE HAREKET ETMEK İSTERİZ.
  SAYGILARIMLA
  DR.NAİM

  • rahmiofluoglu Says:

   Bu düzenlemeler usül düzenlemeleri. Usül düzenlemeleri kesinleşen kararlara uygulanmaz, devam eden davalara uygulanır. Sizin dosyalarınızı görmeden size yardımcı olamayız. Davalarınız devam ediyorsa bu dediklerimi ileri sürünüz. Ayrıca şikayet eden kim, çeki bankaya ibraz eden mi? Sizin anlatımınızdan sanki şikayet eden ibraz eden hamil değilmiş gibi şikayet eden….

   • DR. NAİM KAV Says:

    ÜSTADIM ,
    *BÜTÜN DOSYALARIM YARGITAYDA ŞAUANDA.KESİNLEŞMİŞ SAYILMAZ ?
    TAAHHÜT DE BİR DOSYAM VAR.KESİNLEŞMİŞ SAYILIRMI?
    *ÇEKLERİMİZİN ÇOĞU BANKALARDA İDİ ZATEN!..
    TEŞEKKÜRLER
    SAYGILARIMLA
    DR.NAİM

   • rahmiofluoglu Says:

    Yargıtay 5941 uyarlaması yapılmayan dosyalara yasa bozması veriyor. Taahhütü hangi aşamada verdiniz? Soruşturma, kovuşturma veya infaz aşaması, hangisi? İnfaz aşamasında ise kesinleşmiş ve bu davaya usül hükümleri uygulanamaz..

 6. bero Says:

  takas işleminde ,fiziki takas olmadığı için eloktronik takas yapılmaktadır.takas işleminde eloktronik olarak ibrazeden banka ……… BANKASINA VEKALETEN İŞ BU ÇEK MÜSAİT DEĞİLDİR yazmaktadır.eloktronik olarak ibrazeden banka görevlilerinin imzası vardır.
  1-karsılıksız kalan kısmı yazmamaktadır.
  2-bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutar ödenmemiştir.

  sorum şu;bankaların birbirlerine vermişoldukları bir vekalet olmalı,bu vekaletle karşılıkıszdır işlemi yapılabilmelive önemlisi VEKALETEN İBRAZ VEYA KARŞILIKSIZDIR İŞLEMİ YAPILABİLİR Mİ?

  • rahmiofluoglu Says:

   5941 sayılı yasanın 3/4 maddesi çekin arkasına karşılıksız kaydının nasıl yazılacağını düzenliyor. Buna göre:

   1-İbaraz eden hamilin karşılıksızdır işleminin yapılması için talepte bulunması gerekiyor.
   İbraz eden hamil Takas İşlemi sırasında hazır olmadığına göre bu talebi nasıl yapacak?
   2- İbraz eden hamil ile banka yetkilisi karşılıksızdır işlemini birlikte imazalayacaklar. Hamil imzadan kaçınırsa karşılıksız işlemi yapılmaz.
   Hamil Takas işleminde hazır olmadığına göre bu imza işlemi nasıl gerçekleşecek? Hamilin bankaya çeki ibraz ederken attığı imza sadece ibraz cirosudur, karşılıksız işlemi için değildir, çünkü bu aşamada çekin karşılığının olup olmadığı belli değildir. Çek hesabı sahibi son dakikaya kadar hesaba para yatırabilir, yani karşılıksız işlemine kadar..Takasta ise belli bir saat var, bu saate kadar yapabilir.

   3- Bankanın ödemekle yükümlü olduğu kısım düşülerek karşılıksızdır işlemi yapılır.
   3167 ye göre yapılan karşılıksız işlemlerinde bankanın ödemekle yükümlü olduğu kısım düşülmemiştir.
   HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ 5941 SAYILI YASA TAKAS OADALARINA KARŞILIKSIZ İŞLEMİ İÇİN YETKİ VERMEMİŞTİR. YASADA OLMAYAN BİR DÜZENLEME CEZA HUKUKUNDA YORUMLA YARATILAMAZ. BUNA CEZA HUKUKUNDA YORUM VE KIYAS YASAĞI DİYORUZ.

 7. kelimeler tükenmeden Says:

  yasanın her yeri elde kalıyor demekki bize hapis yatıran bir çok yandan kanun değil kanunu anlayamayanların hüküm sahibi olması zira çeki ibraz eden hamil gibi erken ibraz gibi ekonomik kaygı taşıyan kralcıların uygulamaları.

 8. enes bulut Says:

  kurtuluş ne zaman yorum yapacak bişey kalmadı taktir ederek rahmi bey sizi takip ediyorum uğraşınız için teşkür ederim saygılarımla


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: