ADALET BİR NAZLI KIZDIR

3167 YÜRÜRLÜKTE DEĞİLDİR

3167 Sayılı Yasadan açılan karşılıksız çek davalarının bize göre hukuki bir dayanağı yoktur. Bırakınız uyum yasası çıkarılmadığı için 3167 nin yürürlülükte olmadığı iddiasını, 5941 sayılı yasa bile 3167 nin yürürlük döneminde açılan davaların %90 nını geçersiz hala getirmiştir. Bunları uzun zamandır yazıyoruz.  3167 nin geçersiz kalması sadece erken ibraz, vekaleten imza, tüzel kişiye vekalet, tüzel kişi temsilcisine beraat, bankaya ibraz eden hamilin şikayet hakkı v.s den ibaret değildir. Bizce 3167 nin yürürlük döneminde işlem gören çeklerin hepsi karşılıksızlık işleminin 5941 sayılı yasadaki şekil unsurlarını taşımadığı için geçersizdir, aynı dönemde takas odalarında işlem gören çekler geçersizdir.

PEKİ, NEDEN 3167 DEN AÇILAN DAVALAR SÜRÜP GİTMEKTEDİR?

İşte bu sorunun cevabını kavradığımız zaman özgürlüğe ve kurtuluşa çok daha yakın olacağız. Bu sorunun en kaba cevabı şudur:

DÜZEN GÜÇLÜLERİ KORUYOR

Şair ne diyor dizelerinde:

Adalet kimi zaman örümcek ağı gibi
Güçlü sinekler deler geçer
Zayıflar takılır kalır
Yasayamaz

Yargıtay bir çekince içerisindedir; acaba verdiğim kararlarla ekonomiye zarar veririm de hesap mı sorulur diye… Hatırlayınız Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Tayyar Cem  Eralp’in yazısını..Ne diyordu?

Karşılıksız çek suçlarında kast arar isek ekonomi batar.

Ben kendilerine verdiğim cevapta şöyle demiştim:

       Sizin göreviniz adaleti sağlamak mı, yoksa ekonomiyi kurtarmak mı?

Bugün erken ibraz ile ilgili internet sitelerine bir Yargıtay kararı düştü. Yargıtay 5941 sayılı yasanın geçici 1/5. Maddesine göre bozma vermiş; yani erken ibrazı bozma nedeni saymış. Burada ilginç olan nedir diyeceksiniz? İlginç olan şu 10. Ceza Dairesi 5. Maddenin 1. Fıkrasından değil de geçici 1. Maddendin 5. Fıkrasından ötürü karar veriyor. Peki, adama sormazlar mı neden 5838 sayılı yasanı 18. Maddesini zamanında ıskaladın?  O zaman 5838/18 ekonomik kriz dönemi için konmuş geçici bir düzenlemedir dedin ve erken ibraza cezaya onay verdin, verilen beraat kararlarını da bozdun. Şimdi 5941 in geçici 1. Maddesinden ötürü bozma veriyorsun..İkisi de geçici ve ikisi de ekonomik kriz nedeni ile geçici bir dönem için düzenlenmiş..Ne değişti?

Değişen şu; Yargıtay 5941 in 5/1 inden vermesi gereken kararı geçici 1/5 den vermiştir. 5/1 kalıcı, 1/5 in süresi 31.12.2011 dir. Yargıtay burada bile ince düşüncelerle ayar yapmaya çalışmaktadır.  Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Tayyar Cem Eralp yorumlarında erken ibrazın 5/1 e göre suç oluşturmadığını ileri sürüyor. Bugün asliye ceza mahkemelerinin % 90 ını erken ibraza 5/1 e göre beraat vermektedirler,  bu konuda görüş açıklayan akademisyenlerin hepsi de erken ibrazın 5/1 e göre suç oluşturmadığını belirttiler. Şimdi 10. Ceza Dairesi 5838/18 ile verdiği kararla çelişen bir karar vermiştir. Daireyi çelişkiye düşüren örümcek ağlarıdır, bunu başka şekilde izah edemeyiz.

BAROLAR

Barolar karşılıksız çek cezalarında avukat kamuoyunun eğilimine uygun davranmak zorundadırlar. Karşılıksız çek cezalarının kalkması avukatların işlerini zorlaştıracağı için avukatlar bu cezanın kalkmasını çoğunlukla istemeyeceklerdir. Baroların avukatların çoğunun eğilimlerine ters düşen bir tavır içerisine girmeleri ise düşünülemez.

İŞİMİZ ÇOK ZOR

İşimiz çok zor, ama zoru başarmak durumundayız. Bu mücadeleyi kolay görenler, bloglarda yorum yaparak, meclise birkaç bayanı göndererek sonuç alacaklarını düşünenlerin ne kadar yanıldıklarını gördük. Bu iş sanıldığından da zordur. Karşımızda büyük bir cephe var; alacaklılar, faktöringler, tefeciler, banklar, barolar ve bu cephenin baskıları altında bir yıl içerisinde birbiri ile çelişen kararlar veren bir yüksek yargı..İşimiz zor.. Zoru başarmanın ilk adımı örgütlenmektir. Örgütlenmek  belli bir program dahilinde olur. Bu uzun ve çetin bir yoldur. Biz yola çıktık…

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE 3167 Yİ GEÇERSİZ KILACAKTIR

3167 5941 Sayılı yasadan sonra artık uygulanamaz. 3167 zamanında karşılıksız işlemi gören çeklerdeki karşılıksız işlemleri geçersizdir, ayrıca 5941 takas odalarına çeklere karşılıksız işlemi yapma yetkisi vermemiştir, takas odalarının yaptığı işlemler de geçersizdir..Biz örgütlü mücadele ile 3167 nin uygulanamayacağını ortaya koyacağız.

 

Adalet
 
Adalet bir nazlı kızdır
Incitmeye gelmez
Darılır Adaletin acelesi var
Beklemeyi hic sevmez
Bahtı kaçar Adalet istasyonda beklenen tren gibi
Tehir yaparsa
ÇekilmezAdalet kimi zaman örümcek ağı gibi
Güçlü sinekler deler geçer
Zayıflar takılır kalır
YaşayamazZor is hak aramak
Yeni bir haksızlığı göze almadan
Zor is birlikte özgürce yaşamak
Paylaşmak dayanışmak
Zor is adaletsiz yaşamak.
 
Abidin Doğanay
 

 

 

 

3 Responses to “ADALET BİR NAZLI KIZDIR”

 1. MEHMET ALI OZTURK Says:

  .
  İKTİDARDA AKP VAR – MEMLEKETTE ADALET VAR !!!
  ****************************************************
  .
  Bugünkü (28 Mart 2011) tarihli Habertürk gazetesi ilk sayfasındaki habere göre öz kızını öldüren Dumlu Özçelik, çeşitli indirimlerden sonra 12 yıl hapse mahkum oldu ve bunun neti olan 5 yıl hapis yatıp çıkacak…
  .
  .
  Çekini ödeyemeyenlerden ise; günlük 20 TL adli para cezası hesabıyla, 36,500 TL borcu olan 5 yıl hapis yatacak-cezada azaltma yok (eğer 100 TL/gün uygulanırsa bu rakam 185,000 TL’na çıkıyor ama mahkemeler 20-100 TL arasında olan takdir hakkını genelde 20 TL olarak kullanıyorlar)
  .
  .
  Öz kızını öldürenin cezası 5 yıl hapis !!!
  .
  36,500 TL veya üzeri çekini ödeyememenin cezası 5 yıl hapis !!!
  .
  .
  İktidarda “Adalet ve Kalkınma Partisi” var; memlekette “Adalet” var…
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  Saygılarımla,
  Mehmet Ali Öztürk

 2. sargoz Says:

  sizinle tamamiyle aynı fikirdeyim ve destekliyorum.

 3. SERTAÇ. Says:

  örgütlenelim evet da nasıl nerede ne şekilde?????


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: