3167 Sayılı Çek Kanunu Yürürlükte Değildir!

————————————————————————–

eKitap İlk Sayfa eKitap İçindekiler

.
3167 Sayılı Çek Kanunu Yürürlükte Değildir!

3167 Sayılı Çek Kanunu’nun kendisi, kurulumundan ve hazırlanmasından dolayı çağ dışıdır ve hatalıdır, ama ortada uygulamaya dönük büyük bir sorun daha vardır: 1.1.2009’dan itibaren 3167 Sayılı Çek Kanunu artık yürürlükte değildir!

5252 Sayılı Türk Ceza Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’un geçici 1. maddesinde yeni bir değişiklik yapılmadığı için “diğer kanunların TCK’nun genel hükümlerine aykırı olan maddelerinin uygulanmasına devam edileceğine” ilişkin kural yürürlükten kalkmıştır.

TCK 5, 21 ve 52 ile çelişki içinde olan Çek Kanunu, 31.12.2008 tarihinde yürürlükten kalkmış durumdadır!

Başta Prof. Dr. Adem Sözüer olmak üzere hukuk otoriteleri ve Adalet Komisyonu Başkanı İyimaya, açık ve net biçimde 3167 sayılı yasanın ceza içeren hükümlerinin 5237 sayılı yasa ile çeliştiğini ve yasanın bu hükümlerinin 01.01.2009 tarihinden itibaren geçersiz olduğunu söylerken, TBMM’ne sunulan Çek Kanunu Yasa Tasarısının gerekçesinde bu görüş açıkça teyit edilmiştir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’e göre, Çek Yasasının 2004 yılında yürürlüğe giren TCIC’ya uyumlu hale getirilmediği için görülmekte olan 70 bin çek davası düşecek. Sözüer, çek suçundan dolayı cezaevinde yatanların da çıkması gerektiğini savundu.

Çek Kanunu’ndaki cezaların uygulanma dayanağı kalmadığını ifade eden Sözüer, “Bu konuda yeni bir düzenleme yapılsa bile failin lehine olan hükümler uygulanacağı için belirsizlikler ortaya çıkacaktır. Yeni kanunun yürürlük tarihi geçmişe yönelik olsa bile aleyhte olan hükümler uygulanamaz. Çek yüzünden artık hiçbir yaptırım uygulanamaz durumdadır.” dedi.

[TCK] 5. Madde

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Özel Kanunlarla İlişki” Başlıklı 5. Maddesi, “Bu kanunun Genel Hükümleri, özel ceza kanunları ve ceza içeren kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanır.” demektedir. Özel kanunların TCK ile uyumlu olması gerekmektedir, ama 3167 Sayılı Çek Kanunu TCK ile uyumsuz durumdadır.

3167 TCK ile Uyumsuz!

[TCK] 21. Madde

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu “Ceza Sorumluluğun Esasları” Başlıklı İkinci Kısım, “Kast” başlıklı 21. Maddesinde, suçta Kast olması gerektiğini söylemektedir ve “Kast, suçun kanuni tanımındaki unsurların bilerek ve isteyerek gerçekleştirilmesidir.” demektedir, ama 3167 Sayılı Çek Kanunu’nda Karşılıksız Çek Keşide Etme suçunda Kast aranmamaktadır.

[TCK] 52. Madde

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Adli Para Cezası” Başlıklı 52. Maddesine göre 1 “ … Adli para cezası, belirlenen tam gün sayısının, 1 gün karşılığı olarak takdir edilen miktar ile çarpılması suretiyle hesaplanan tutarın hükümlü tarafından devlet hazinesine ödenmesinden ibarettir.”

Oysa 3167 Sayılı Çek Kanunu tam gün esası ile değil, çek tutarına göre ceza vermektedir.

2 “En az yirmi ve en fazla 100 Türk Lirası olan bir gün karşılığı adli para cezasının miktarı, kişinin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak takdir edilir.”

3 “Kararda, adli para cezasının belirlenmesinde esas alınan tam gün sayısı ile 1 gün karşılığı olarak takdir edilen miktar ayrı ayrı gösterilir”

Çek tutarına göre adli para cezası veren 3167, TCK 52/3’ün yazdığı gibi “Kararda, tam gün sayısı ile 1 gün karşılığı miktar ayrı ayrı gösterilir” hükmünü de yerine getiremez durumdadır.

Kanunsuz Ceza (1.1.2009’dan İtibaren Durum)

Kast unsuru aranmadan çeke hapis cezası verilmesi kanunsuz duruma gelmiştir. Ek olarak, adli para cezalarının tam gün esasına göre verilmemesi de artık kanunsuzdur!

Kanunsuz Ceza Verilemez!

TCK Madde 2

2 – (1) Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. Kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz.

(2) İdarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz.

“(3) Kanunların suç ve ceza içeren hükümlerinin uygulanmasında kıyas yapılamaz. Suç ve ceza içeren hükümler, kıyasa yol açacak biçimde geniş yorumlanamaz.” []

3167 ile karşılıksız çeke ceza vermek, TCK Madde 2’ye göre artık olanaksızdır! İnsanların yıllarca hapiste yatmaları söz konusudur. Açık ve çelişkiye yer olmayacak bir biçimde suç tanımı yapılıp, Kast unsurunu inceleyen bir adil yargılama ile ceza verilmelidir.

Sonraki sayfa,  Yargıtay ve Asliye Ceza Mahkemelerine Görev Çağrısı […]

————————————————————————–

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

————————————————————————–

.

2 Responses to “3167 Sayılı Çek Kanunu Yürürlükte Değildir!”

  1. misafir Says:

    selam arkadaşlar hukumetimiz çek mağdurları kadar kulkanını bilemez once kendileri …kulhakına baksınlar turk hukumeti huanan kadar çek yasasını çıkaramamışsa hukumetimiz çağdışı kalmış dunyada sadece 3 ulke var çeklerde hapis yatan bizde guya avrupa birligine girecez oncelikle kendileri kurt açılımı yapana kadr çeklerde yasa çıkartsın bizler katildeyiliz dağdan inmedik sadece kriz mağduruyuz ama dağdan inseydik belki farklı olurduk ama asla bidaha buhukumete oy vermem 2 donem verdim iki elim kırılsaydı vermeseydim .. sayın hukumetimiz hulhakkı diyor kendileri emekli sandıgana baksınlar utansınlar 3 ayda bir 268 lkira alıyorlar utansınlar bu kulhakı deyilmi sayıan arkadaşlardagdan inenlere hapis yok ama çek magdurlarına hapis var utanın turkiyeye uzanan eller kırılır bunu unutmayın yaşasın cumhuriyet yaşasın atataurk yaşasın turtkiye yaşasın turk bayragı .kurt açılımıda olsa tek turkiye tek vatan tek bayrak kanımız turk bayragımızdır bunu unutmayın sayın hukumetimiz

  2. osman acikalin Says:

    sayin rahmi ofluoglu bey oncelikle onculugunuzden oturu tesekkur ederim. su yazimi meclise ve kamuoyuna ulastirirmisiniz; ecdadimiz osmanli devleti borclarini odeyemiyenlerin borclarini odemek icin vakiflar kurmustur.bu durumda meclis buyuklerimizin ne yapmasi gerekir/ saygi ve sevgilerimle


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: