Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlali

————————————————————————–

eKitap İlk Sayfa eKitap İçindekiler

.
Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlali

Karşılıksız çeke “yalnızca borç ve sözleşme ilişkisinden kaynaklanan sebepler” ile hapis cezası verilmesi Anayasaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırıdır. Karşılıksız çeke ceza verebilmek için, çekin “Ödememe Kastı” ile keşide edilmiş olması gerekmektedir.

3167 sayılı yasa açıkça Adil Yargılama Hakkının da ihlalidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararlarda görüyoruz ki Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesi ile düzenlenen “Adil Yargılama Hakkı’’nın en önemli unsuru olan ‘Savunma Hakkı’nı, ne şekilde olursa olsun kısıtlamayı, adil yargılanma hakkının ihlali olarak görmektedir.

Anayasa Mahkemesinin hukuk literatürü ve doktrininde olmayan ya da olsa bile o anlama gelmeyen Objektif Suç, Şekli Suç ya da “Ekonomik Suça Ekonomik Ceza” gibi kavramlar ile konuyu saptırması ve çekin sözleşme olduğu gerçeği, birçok önemli kanunda ve önde gelen bilim adamlarının yazılarında yer almasına rağmen, çeki bağımsız değerlendirerek, çekin bir sözleşme olduğunu kabul etmemesi ve 3167 Sayılı Kanun’un 13. ve 16. maddelerini Anayasaya aykırı bulmaması “Ağır Bir Hatadır.”

3167 Sayılı Çek Kanunu’nun kast aramadan, bir sözleşme olan çekin karşılıksız çıkmasına adil olmayan bir yargılama ile hapis cezası vermesi, anayasanın 38. ve 36. maddelerine aykırıdır.

Anayasa Mahkemesinin, yapılacak ilk başvuruda 3167 Sayılı Çek Kanunu’nu Anayasaya aykırı bulması gerekmektedir.

Meclisin de, 3167 Sayılı yasayı yeniden hazırlaması gerekmektedir, çünkü bu konuda çok sayıda hukuksal sorun ve dayanak vardır.

Sonraki sayfa,  3167 Sayılı Çek Kanunu Yürürlükte Değildir!  […]

————————————————————————–

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

————————————————————————–

.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: