Çek Kanun Tasarısı ve Hükümetin Tavrı

————————————————————————–

eKitap İlk Sayfa eKitap İçindekiler

.
Çek Kanun Tasarısı ve Hükümetin Tavrı

Türkiye, 25 yıldır 3167 sayılı çek kanunu ile yaşamaktadır. Bu kanun ile yaşamanın büyük bir alışkanlık yarattığını görmekteyiz. Türkiye’de bu alışkanlık ile oluşan genel kanı, karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasının ekonomi için olumsuz etkileri olacağıdır.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yaptıkları açıklamalarda “… piyasada 200 milyon TL’nin üzerinde likit (nakit para yerine kullanılan) çek miktarı bulunmaktadır. Çekin yerine ikame edilecek bir alternatif bulmadan, çeke mevcut olan güveni sarsacak bir tedbir almak, piyasadaki faiz oranı ve ekonomik dengeler üzerinde olumsuz etki bırakabilir …” uyarısında bulunmaktadırlar.

Bu açıklamadan çıkan sonuç şudur:

Çekte Adli Para Cezası (hapse dönüşen) kaldırılırsa, çek ödemeyenlerin oranının aşırı artacağı, bu ödememezliğin piyasadaki faiz oranlarını alt üst edeceği, ekonomik dengelerin etkileneceği düşünülmektedir.

Bu görüşe katılmak mümkün değildir! Bakanları böyle düşünmeye yönlendiren 25 yıllık alışkanlıktır. Çeklerini ödeyen insanlar, çekte Adli Para Cezası (Hapis) olduğu için çeklerini ödüyor değillerdir, çeklerin ödenmesinin tek nedeni firmaların piyasadaki kredibilitelerini koruma kaygısıdır.

Çekte Adli Para Cezası (Hapis), çeklerin ödenmemesi veya ödenememesinden sonra gündeme gelen bir konudur ve çek hamillerinin alacaklarını hızlandıran bir rol oynamaktadır. Bunun anlamı, çekte Adli Para Cezası (Hapis) olsa da, olmasa da, istatistiklere yansıyan durum, karşılıksız çek oranlarında bir değişik olmayacağıdır.

Kaldı ki, bu düşünceyi savunmak, Türkiye’nin ekonomisinin çeke hiçbir ceza uygulamayan 210 ülkenin gerisinde olduğunu kabul etmektir. Bu durum, Babacan ve Sadullah Ergin adına övünülecek değil, utanılacak bir durumdur! Birkaç ülke hariç dünyanın bütün ülkeleri ekonomilerini hapis tehdidi olmadan sürdürebilmektedirler, ama Türkiye’de o kadar kötü bir ekonomik düzen vardır ki ekonomiyi Adli Para Cezaları ya da Hapis Cezaları olmadan sürdüremiyoruz. Biz Türkiye ekonomisinin bu kadar kötü olduğu fikrine katılmıyoruz.

Karşılıksız Çeke Hapis Cezası vermek, borçlarını ödemekte acze düşenlere feodal şiddet uygulanmaktadır. Çekini öde yoksa yakarım ha! Yanarsın Ha! Peki, bir sorum var:

Neden Bonoyu Ödemeyenlere Ceza Yok? Neden Kirayı Ödemeyenlere, Kredi Kartını Ödemeyenlere v.s Ceza Yok? Var mı Bunun bir Açıklaması?

Modern Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Karşılıksız çeki öbür borçlardan ayırıp ona ceza vermek, hem dünyaca kabul gören hukuk prensiplerine aykırı davranmaktır hem de ülkeyi yönetmekte kolayına kaçmaktır! 

http://www.rahmiofluoglu.com Rahmi Ofluoğlu

 

Sonraki sayfa, Karşılıksız Çek Sorununun Çözümü […]

————————————————————————–

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

————————————————————————–

.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: