Çek Sorununun Boyutu ve Sosyal Patlama

————————————————————————–

eKitap İlk Sayfa eKitap İçindekiler

.
SiYASET

Çek kanunu hukuk doktrin ve uygulamalarına göre tam bir hatalar zincirinin sonucudur. Olayın bir de sosyal, siyasal boyutu vardır. Hukuk ve adalet sorununu ortaya çıkaran devlet yöneticileri, artık sosyal patlama düzeyine gelen soruna çözüm bulmakta zorlanmaktadırlar.

Çek Sorununun Boyutu ve Sosyal Patlama

Karşılıksız Çek, Adli Para Cezası, Hapis, Perişan Aileler, Eğitimi Yarım Kalan Çocuklar, İntiharlar, Ne Diyor Hocaların Hocası Prof. Dr. Hayri Domaniç? İnsan Zalumen Cehula, Yani İnsan Çok Zalim Ve Cahildir (Kura’n-I Kerim’in Ahzap Suresinin 72. Ayeti).

Yargıtay’ın Açıklaması

Karşılıksız çıkan çek nedeniyle milyonlarca şikayet ve soruşturma sonucu kamu davası açılmaktadır. Bu durum Cumhuriyet savcılarının ve mahkemelerin ağır iş yükü altında kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çekin karşılıksız çıkması ile ilgili sorumluluk, suç olmaktan çıkarılarak idari para cezası ve/veya idari tedbiri gerektiren bir kabahat olarak düzenlenmelidir.

Çek Sorununun Boyutu

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in açıklamasına göre Yargıtay’da görülmekte olan 80 bin dosya bulunmaktadır.

Yargıtay Başsavcılığı’nda bekleyen 150 bin dosya daha vardır. Türkiye genelinde 1.149 Asliye Ceza Mahkemesi bulunmaktadır. Mahkemelerde görülen 400 bin ve savcılıklarda bekleyen 300 bin karşılıksız çek dava dosyası vardır. Tüm dosyaların toplamı tahminen 1 milyondur.

Sosyal Patlama

Davası görülen ve bekleyen dosyalara, karşılıksız çekten hüküm giyenlerin sayısını ve sanıkların ailelerinin sayısını da eklersek bir sosyal patlama öncesi sessizlik yaşadığımızı anlamak güç olmayacaktır. Milyonlarca insan salt karşılıksız çek keşide etmek gibi modern hukuk ve adalet esaslarına ters bir suç anlayışı ile yargılanıyor, kaçak duruma düşürülüyor ya da hapis ediliyor. Sayı inanılmaz boyutlara yaklaşıyor. Aileleri ile birlikte milyonlarca insan bu cenderenin içinde bulunuyor.

Hapis edilenler iş adamlarıdır. Suça yatkın sabıkalı insanlardan söz etmiyoruz. Mahkum olanlar iş adamları! Ekonomi için önemli bir kayıp!


Kosiad (Küçük Orta Sanayici ve İş Adamları Derneği)

Gazete HaberTürk

14 Ekim 2009 

Çekecekleri var

Hacer Gemici

Ekonomik krizle birlikte karşılıksız çek sayısında patlama yaşandı. Esnaf ve iş adamlarının başı şimdi hapis cezası tehdidi ile dertte!

Ekonomik krizin de etkisi ile şirketler borçlarını çevirmekte zorlanırken karşılıksız çek sayısı da giderek artıyor. Merkez Bankası verilerine göre eylül sonu itibarıyla bu rakam 1.5 milyon adete ulaştı. Bu sayı her geçen gün artarken karşılıksız çekler, yargının da en büyük meselesi haline gelmiş durumda. Tahminlere göre halen süreci devam eden yaklaşık 1 milyon çek davası var.

Durum böyle olunca iflas erteleme sürecinde bulunan, ancak çeklerini ödeyemediği için haklarında hapis cezası davası açılanlar örgütlenmeye bile gitti. Ağustos ayında bir dernek kuran iş adamları, ilk toplantılarını Taksim Eresin Hotel’de yaptılar.

Kosiad

Küçük Orta Sanayici ve İşadamları Dayanışma Derneği (KOSİAD) ilk toplantıda “karşılıksız çek” konusunu masaya yatırdı. Derneğin sözcülüğünü üstlenen ve aynı zamanda avukat olan Rahmi Ofluoğlu, seslerini TBMM’ne duyurmaya çalıştıklarını belirtirken, halen yargıda 1 milyona yakın çek davası olduğunu öne sürdü. Ofluoğlu, yaptıkları araştırmaya göre Yargıtay’da görülmekte olan ve numara almış, çek konusu ile ilgili 80 bin dosya olduğunu belirterek, “150 bin dosya da Yargıtay Başsavcılığı’nda bekliyor. Türkiye genelinde 1,149 Asliye Ceza Mahkemesi var. Burada yaptığımız araştırmada gördük ki 400 bin görülmekte olan dosya mevcut. 300 binin üzerinde savcılıklarla kavuşturma aşamasında bekleyenlerin olduğunu da tespit ettik. Bu sayı doğrusu herkesi korkutuyor” dedi.

Sosyal Patlama Olacak

Çok sayıda insanın çek nedeniyle arandığını ve kaçak durumda olduğunu söyleyen Ofluoğlu, ekonomik krize işaret ederek, “Korkarım iki yıl sonra dışarıda adam kalmayacak. Bir sosyal patlama olacak” diye konuştu.

Yeni Yasa Eskisine Göre Daha Ağır

Bu arada 3167 Sayılı Çek Kanunu’nun yeni çıkan Türk Ceza Kanunu’na aykırı olduğunu da savunan Ofluoğlu, halen Meclis’te bekleyen yeni çek yasasının çok daha ağır şartlar içerdiğini belirterek, “Deniliyor ki 3167 sayılı yasa caydırıcı olmadığı için karşılıksız çek sayısı arttı. Ancak insanlar, cezalar hafif ya da ağır diye değil ticari itibarları için çeklerini ödüyorlar. Sayıdaki artışta krizin de etkisi var. Yeni yasal düzenleme hapis cezasını daha da ağırlaştırıyor. Karşılıksız çekle ilgili 800 gün olan para cezası 1500 güne kadar çıkarılıyor” dedi.

Çok sayıda kişi de arananlar listesinde

Ticaret Avukatı Ali Saydı da mahkemelerin çek davaları nedeniyle iş yükünün her geçen gün arttığını belirterek, “1 milyonlu rakamlar asla abartılı değil. Yargıtay’dan aldığımız dava dosya numaraları bunun işareti. Üstelik bir de arananlar var. Çok sayıda kişi karşılıksız çek nedeniyle aranıyor, yakalandığı anda hapse girecek” dedi. Avukat Saydı, halen TBMM’de bekleyen yeni yasa taslağının da mevcut sorunu çözmekten uzak olduğunu dile getirerek, “Daha adil, soruna çözüm getiren bir düzenleme getirilmeli” diye konuştu.

Sonraki sayfa,  Çek Kanun Tasarısı ve Hükümetin Tavrı  […]

————————————————————————–

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

————————————————————————–

.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: