Karşılıksız Çek Savunma Kitabımız

————————————————————————–

1.Baskı (Sonuç Bölümü Yeni)

savunma

Karşılıksız Çek Savunma 1.Baskı 2.Düzenleme yayınlandı. Blogun bu bölümünde, kitabın önemli özet sonuç bölümünü eKitap olarak yayınlıyoruz. Sayfayı okuduktan sonra, Sonraki Sayfa butonuna tıklayarak kitabın sonuç bölümünün tüm sayfalarını okuyabilirsiniz. Sonuç bölümü kitap sayfası olarak 36 sayfadır. Sonucun alttaki girişi ve sonraki sayfadaki İçindekileri saymazsak, eKitap olarak toplam 10 ayrı bölümü vardır. Okumanızı kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir başvuru kitabı.

Sonuç

Sonuç bölümü, bu kitap için özel olarak hazırlanmış bir özet yazıdır. Yeni yazılar eklenerek ve tüm kitapta yer alan makale ve haberler içersinde ayrı ayrı ele alınan görüşler, bir fikir düzeni içersinde konunun ruhunu bozmayacak ölçüde kısaltılarak yeniden sunulmuştur. Burası tüm kitabı okuyanlar için bir referans/başvuru bölümüdür.

Kitapta bulunan her biri ayrı bir bakış açısı ve ruh ile yazılan makaleleri okumakta fayda vardır. Zamanınız varsa, konunun tüm ruh ve detayını elde etmek için makaleleri tek tek okuyunuz. Tüm kitabı okuduktan sonra bile, sonuç bölümünü okumaktan ayrı bir yarar ve zevk alacaksınız, sizi temin ederim.

Karşılıksız Çek Sorunu

Büyük medyanın henüz tam olarak dikkatini çekmeyi başaramasak da, karşılıksız çek sorunu Türkiye’nin patlamaya hazır önemli bir sorunudur. Kosiad (Küçük Orta Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği) olarak gösterdiğimiz çabalar, eylemler ve basın bildirileri ile Haber Türk, Milliyet, Dünya Gazetesi ve Star Tv konuya yer vermeye başladılar. Çok kısa zamanda çok daha geniş bir medyada bu önemli konu, yüksek hacimli olarak yer almaya başlayacaktır. Tüm çalışmalarımız bu yöndedir.

Büyük medyanın aksine internet dünyasında ise, çok geniş bir biçimde yer almaktayız. Google’da Karşılıksız Çek anahtar kelimesi ile arama yaparsanız, internet dünyası haber sitelerinde karşılıksız çek sorunun ne kadar büyük bir ölçekte ele alındığını görebilirsiniz.

Her ne kadar Türkiye’nin sesi olarak İnternet’i kabul etmek, büyük medyayı kabul etmekten çok daha anlamlı ise de, büyük medyada da yer alarak geniş kitlelere ulaşmak gerekmektedir.

Çek yasası kurulumu ve hazırlanması bakımından ceza hukuku doktrin ve uygulamalarına ters düşmektedir. “Borç ve Sözleşme İçin Hapis Olmaz” ve “Kast Olmadan Suç Oluşmaz esasları bu ters düşmenin en önemli sebepleridir.

Çek yasamızın hazırlanmasında ceza hukukuna ters düşen öteki nokta ise, “Herkes tarafsız mahkemelerde Adil Yargılanma Hakkına Sahiptir” esasının dikkate alınmamasıdır.

Adil Yargılamanın en önemli unsuru Savunma Hakkıdır. Her sanık kendisine yöneltilen suçlamadan haberi olmak, kendisini savunmak, savunman tutmak hakkına sahiptir.

Modern hukukun en önemli ve “olmaz ise olmaz” prensiplerinden birisi, “Bir suç ile itham edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır” kuralıdır.

Ne yazık ki çek yasası ve uygulaması bu önemli ceza hukuku prensiplerini dikkate almadan hazırlanmıştır. 20 Mart 1950’de Roma’da imzalanan, 3 Eylül 1952’de yürürlüğe giren ve 18 Mayıs 1954’te Türkiye tarafından imzalanan, Türkiye Devleti’nin de taraf olduğu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, tüm bu prensiplerin yazılı olduğu en üst kanun metinleridir.

Kurulumu bakımından en üst kanun metinlerine aykırı olan 3167 Sayılı Çek Hamillerini Koruma Kanunu, ismi ile de kendisini ele vermektedir. Yasama erki kimi korumak için hazırlamış bu yasayı? Çek Hamillerini! yani Alacaklıları! Peki, borçlular bu ülkeye vergi vermiyor mu? Bu ülkenin vatandaşı değiller mi? İşleri bozulmadan önce onlar da büyük küçük iş adamları değil miydiler? Ya da, senet-bono, kira sözleşmesi alacaklıları neden korunmuyor?

3167 Sayılı Yasa, ister hukuk adına yanlış kurulmuş olsun ister doğru, bir önemli gerçek daha var ki o da artık yürürlükte olmadığıdır. En üst hukuk otoriteleri, “TCK ile uyumlu olmayan çek yasamız 1.1.2009’dan itibaren yürürlükten kalkmıştır” demektedirler.

Kitabın sonuç bölümü ilk sayfaları bunlar. Kitabın sonuç bölümü toplam 34 sayfa olduğundan blog yöntemi ile tümünü tek bir yazıya yerleştirmek okumanız açısından zor olacaktır düşüncesi ile sonuç bölümünü birden çok blog yazısına böldüm.

Sonraki sayfa, Sonuç Bölümü İçindekiler…

Sonraki Sayfa

————————————————————————–

2 Responses to “Karşılıksız Çek Savunma Kitabımız”

  1. Mehtap Says:

    Rahmi Bey kitabı nasıl temin edebiliriz?


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: