MH1

Çek yasasına yeni düzenleme!

6 Kasım 2009 Cuma
Cenk Ofluoğlu

Çek mağdurlarına yeni düzenleme yolda. Borcunu ödemeyi belli bir plan çerçevesinde kabul eden hapisten çıkacak. CNNTurk.com’a gelen çok sayıda okur ve izleyici maili üzerine CNN TÜRK yeni düzenlemeyi araştırdı. CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, çek mağdurlarını hapisten kurtaracak düzenlemede son aşamaya gelindi. Buna göre, hapis cezasının tamamen kalkması söz konusu olmayacak. “Hapis cezası kalkarsa çeke güven azalır” diyen hükümet yetkilileri, ekonominin zarar görmemesi amacı ile hapis cezasının muhafaza edileceğini belirtti. Yani karşılıksız çek kesene hapis yolu yine görünecek. (Haber)
Haberin Devamı

Ama yeni düzenleme ile ödenmeyen çekler nedeniyle hapiste yatanların borçlu oldukları kişilerle anlaşmaya varması durumunda hapis cezaları kaldırılacak.

Hazırlanan yasa taslağına göre, borçlu ile alacaklının vekilleri aracılığı ile veya doğrudan irtibat kurmaları sağlanacak. Karşılıklı olarak belirlenecek takvim dahilinde ödeme resmi olarak taahhüt altına alınacak. Ama ödemelerde sorun çıkarsa borçluya yeniden cezaevi yolu görünecek.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: