Çek Kanunu İleri Bir adımdır

5941 sayılı yeni çek kanunu anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek 4 nolu protokolün 1. maddesine aykırı bir kanundur. Çeke ceza Türkiye’ye özgü bir durumdur. Bütün bunlara rağmen yeni çek kanunu 3167 ye göre çok farklı bir kanundur ve ileri bir adımdır.

Bu çek kanunu karşılıksız çeke cezayı kaldırmaya yönelik bir geçiş dönemi kanunudur ve bu alandaki son kanundur. Adalet bakanı Sadullah Ergin orta vadede bu ceza kalkacak demiştir. Adalet Komisyonu başkanı İyimaya çeke ceza anayasaya ve aihsözleşmesine aykırıdır demiştir. Devlet Bakanı Babacan bu ceza Türkiye’ye özgü bir cezadır, uluslararası hukuk böyle bir cezayı kabul etmez demiştir. Bütün bu yaklaşımlar bu kanuna esasında yansımıştır, yeterki kanunu sevk ediliş gerekçesine uygun olarak anlayıp yorumlayabilsin ilgililer.

Kanun doğru uygulanırsa davaların % 95 i beraat ile sonuçlanır

Bu kanun genel gerekçesine, maddelerin gerekçelerine, adalet komisyonu raporuna, meclis tutanaklarına göre yorumlanırsa, yani kanun temel hukuk prensipleri gözetilerek uygulanırsa görülmekte olan çek davalarının, infaz edilen veya infaz bekleyen mahkumiyetlerin % 95 i beraatle ve infazın kaldırılıması ile sonuçlanır.

Bu konudaki görüşlerimi burada yazmaya devam edeceğim ancak gelişi güzel davranışların hareketimize zarar verdiğini tekrarlıyorum. Sırf bir şeyler yapmış görünmek için bir şeyler yapmak vahim sonuçalar doğurabilir. Bize destek olun .Bu konudaki görüşlerimizi gerekli yerlere en kısa zamanda ulaştıralım.

CHP bizimle, bundan kimsenin kuşkusu olmasın

CHP üzerinden kimse prim yapmaya kalkarak harekete zarar vermesin. CHP zaten bizimle, faks çekin, telefon edin, saldırın gibi saçma sapan eylem çağrıları ile CHP tahrip edilmemeli. Herkes bu konuda özenli davranmalı. CHP üzerinden veya başka şekilde prim yapmaya çalışanlara imkan verilmemeli.

Neler yapmayı planlıyoruz?

Bir kere, öncelikle bu kanunun doğru biçimde anlaşılıp uygulanması için görüşlerimiz bir kitap haline getirip bütün adliyelerde dağıtmayı planlıyoruz. Kitabın finansmanı hazır. Bu konuda bir yardıma ihtiyacımız yok.

Kitabın adliyelerde dağıtımına katkı sağlayabilecekler bizimle temasa geçsinler.

Kitap yeni kanunun özet bir yorumu olacaktır.

Kitaba katkı vermek isteyenlerin yorum ve yazılarını bekliyoruz.

7 Responses to “Çek Kanunu İleri Bir adımdır”

 1. Adsız ! Says:

  hapisten çıkacaklarla birlikte acilen bir avukata topluca vekalet verip AİHM ne başvurmalıyız.
  Bu hareket ülkemizdeki hukuksuzluğa neden olanlar için baskı unsuru olur.
  Ülkede ekonomik kriz var diye vatandaşını hapisle cezalandıran zihniyeti (bu akp lilerin kendi ifadeleridir)bütün avrupaya duyurmalıyız.

  Katılıyorum ..!

 2. YAŞAR Says:

  hapisten çıkacaklarla birlikte acilen bir avukata topluca vekalet verip AİHM ne başvurmalıyız.
  Bu hareket ülkemizdeki hukuksuzluğa neden olanlar için baskı unsuru olur.
  Ülkede ekonomik kriz var diye vatandaşını hapisle cezalandıran zihniyeti (bu akp lilerin kendi ifadeleridir)bütün avrupaya duyurmalıyız.

 3. mtn Says:

  Rahmi bey,
  Tüm çalışmalarınız için teşekkür ediyorum.

 4. FARUK BİNİCİ Says:

  rahmi bey benim problemimi yeni çek kanunu çözermi.2adet çek verdim ödeyemedim,dahasonra icra dairesine giderek taahhütte bulundum fakat işlerim iyi gitmedi iş yerim kapandı ve ödeyemedim bana 3 ay tah.ihlal den ceza çıktı bu yasadan yararlanarak borcumu 2 yılda ödeyip çıkan tah.ihlal cezam düşürülürmü bunun için ne yapmam gerek bana allah rızası için yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim

 5. fatma Says:

  çalışmalarınızı takdirle takip ediyorum.Kitabın dağıtımında yardımcı olmak isterim.Bartın,Zonguldak

 6. KAYAMEN Says:

  Rahmi bey, her zaman söylediğim gibi siz bu konunun tek ve doğal fikir önderisiniz, çalışmalarınız bize her zaman aydınlık ve umut vermiştir. Yaptığınız haklı eleştirilere verilen anlamsız tepkileride arkadaşlara yakıştıramıyorum. Halbuki bu eleştiriler bizi geliştirip olgunlaştırır.
  Ne mutlu ki bize Türkiyede sizin gibi gerçek hukuk insanları var. Bu hususta hiç bir söz ve davranış şevkinizi kırmasın. Selamlar ve saygılar.

 7. fatih Says:

  sn rahmi bey ben maddi katkı sağlayamayabilirim ama dağıtım konusunda yardımcı olabilirim
  ÇUKUROVA BÖLGESİNDE ADANA MERSİN TARSUS


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: