CezaGenelKurulu

Ceza Genel Kurulu Şişli acm kararını bugün görüşecekti. Görüştü mü, sonuç ne oldu? Bugün yoğunluk nedeni ile takip edemedim; ama etmiş olsam bile sonucu öğrenmenin zor olacağını biliyordum. Genel kurul bugün müzakere halinde olacaktı, müzakereler sürerken dosyadan bilgi almak hemen hemen mümkün değil. Kural olarak Ceza Genel Kurulu şöyle oluşuyor: Her daireden en az iki üye katılıyor; ancak 10. Ceza dairesi isterse bütün üyeleri il yani tam kadro katılabilir, bu diğer daireler için de geçerli. Genel kurula katılacakları önceden bilebilsek takip kolaylaşır.Dosya bugün görüşüldü ise yarın kaleme gelecektir.

My Way bugün görüşüleceği haberini veren kişi öğrenmiş olabilir diyor. Küsüz ya ismimi yazmıyor:) Jenardi geçen aynı blogda benim 10. Ceza Dairesi  başkanına dayanarak verdiğim olumsuz haberi eleştirirken 10. Ceza Dairesinin Ceza Genel Kurulunda davalı olduğunu yorumunu yapıyor. Genel Kurula ceza dairelerinin üyeleri katılıyor ve sonuçta her dairenin bu kurula dosyası geliyor. Kurul olaya davalı davacı yaklaşımı ile yaklaşmaz, gerçeği bulma, adaletin tecelli etmesi açısından yaklaşır. Hem olayların doğal seyri budur ve hem de yasaların gereği budur.

Bizim bildiğimiz bir gerçek var, bizim burokrasi bana dokunmayan bin yıl yaşasın felsefesine sahiptir; yani risk almazlar, bu hakimler için de geçerlidir. Bu nedenle ben olumsuz yaklaşıyorum genel kuruldan çıkacak sonuca.

Yarın umarım haber alacağız.

HABER ALDIK

Üzgünüz, haber beklediğimiz gibi geldi, yani olumsuz. Cek yasası Türkiyenin gündemine girdiği günden bugüne kadar ben yazıyorum. Genelde hep olumsuz oldum. Bu tututumum çare arayan insanları kızdırdı, ama ben bildiğim gerçekleri yazıyordum ve maalesef bu süre içerisinde ne dedi isem çıktı. Blogları izleyenler bilir; birileri gün verip iş tamam derken ben hayır dedim, onları verdiği tarihler bir bir gelip geçti ama sattıkları hayaller boş çıktı.

CGK KARARI OLUMSUZ OLACAK DEDİM DAHA İKİ GÜN ÖNCE ÖYLE OLDU.

Şimdi söylüyorum, Anayasa Mahkemesi kararının sonuçlanması uzun zaman alacak.

YENİ ÇEK YASASININ LEHE HÜKÜMLERİNİN UYGULANMASINDA SORUNLAR  YAŞANACAKTIR.

ÇÖZÜM NE?

Çözüm örgütlü olmak, başı tanımak, örgüt disiplinine uymak, katkı vermekten geçiyor.

ÖRGÜTLÜ OLUNURSA NELER YAPILABİLİR?

 • 5941 sayılı yasanın lehe hükümleri için Adalet Bakanlığının veya Yargıtay cumhuriyet başsavcılığının talebi ile yeniden yargılanma yolu açılabilir ve böylece hızlı yoldan lehe hükümler için içtihat çıkabilir.
 • Kamuoyu yaratarak Anayasa Mahkemesinin CHP nin İPTAL İSTEMİNİ öncelikle ele alıp sonuçlandırması sağlanabilir.
 • Bütün bunlar baş olursa, disiplin içerisinde davranılırsa başarilabilir. rast gele eylemlerle ancak kaos yaratılır, insanlar taciz edilir ve sonuç hüsran olur. Söz dinleyeceksiniz, deneye saygı duyacaksınız, ben fal açmıyorum Türkiye gerçeklerine göre yazıyorum.

 

2 Responses to “CezaGenelKurulu”

 1. sürücü Says:

  Rahmi bey yazınızdaki ‘kurul olaya davacı davalı yaklaşımı ile yaklaşmaz, gerçeği bulma, adaletin tecelli etmesi açısından yaklaşır’ cümlesinden sonraki paragrafta ‘bizim bürokrasi bana dokunmayan bin yıl yaşasın felsefesine sahiptir, bu hakimler içinde geçerlidir, bu nedenle ben olumsuz yaklaşıyorum’ sizce bu iki cümle birbiriyle çelişmiyormu bu nasıl adalet anlayışı, nasıl mantık yürütme açıklarmısınız…

  • rahmiofluoglu Says:

   İlk bakışta çelişiyor. Davranış tipi şu: Bizim burokrasi yasalara ters düşmez , ama kendisine zarar vermeyecekse işi sallar. Kimi “halkımız koyun gibi…” olduğu için şikayet etmez, şikayetçi olmaz.. Burokrasi bunu bilir ve işi sallar…” Topu taca atmak..” Genel Kurul etkili çevrelerden tepki almamak için işi Anayasa Mahkemesine bırakacaktır. CGK böyle yaptığında halkımızın, çek mağdurlarını gıkı çıkar mı? Ben bu çelişkili cümleleri bilerek kullandım..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: