CHPİptalBaşvurusuBasın

Bunu tartışalım. Ana Muhalefet partisi önemli bir yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvuruyor ama basında TV lerde tık yok..

CHP mi haber vermedi, basın mı yazmadı?

İLGİNÇ DEĞİL Mİ?

Bir başka önemli soru şu:

YENİ ÇEK YASASINDAN ÖTÜRÜ BANKALAR KAYNIYOR

Çek yasasının bankalara cezalar  ve sorumluluklar getiren 7. maddesi banka çalışanlarını son derece sıkıntıya sokmuş bulunuyor. Yakında yazılı ve sözlü basında  bu konuda çok haber ve yorum göreceğiz. Geçen gün bir bankanın genel müdürlüğünde, üst düzey bir yönetici ile sohbet ettik. Çok yakınmaları var, en önemli olarak şunu söyledi:

-Yarın elinde beş yüz bin TL lik bir çekle adamın biri mahkemeye gidip bizden bu parayı isteyebilir.

NASIL?

-Çek karnesini verirken gerekli özen ve dikkati göstermediğimiz gerekçesi ile..

Ofise dönünce yasaya baktım. Biz hep yasaya 5. madde olarak bakmışız. Baktım adam haklı. Yasanın 2. maddesi aynen şöyle:

Bankanın araştırma yükümlülüğü, çek hesapları ve çek defterleri

             MADDE 2 – (1) Bankalar, çek hesabı açılması ile ilgili olarak bu Kanunla kendilerine verilen görev ve yükümlülükleri yerine getirirken, çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını bu Kanun hükümlerine göre araştırırlar; ayrıca ilgili kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli basiret ve özeni gösterirler.

Bunu neden yazıyorum? Önümüzdeki günlerde bu yasa tekrar kamuoyunun gündemine girebilir. Biz de kamuoyunu etkilemek için vaziyet almalıyız.

Bankalar artık müşterilerine çek karnesi verirken müşteriyi büyüteçle inceliyor; bu durum piyasada sıkıntılara neden olacaktır ve belki bu lanetli yasanın hepten kalkması için iyi bir ortam oluşur.

TEKRAR SORUYORUM, NEDEN CHP NİN İPTAL BAŞVURUSU BASINDA YER ALMADI?

8 Responses to “CHPİptalBaşvurusuBasın”

 1. ayhan Says:

  bu adalete hala inanabilenlere hayret!!!!!evet adalete inanmak lazım;ama hangi adalete???? ben;şahsen maalesef türk yargı sistemine ve adaletine güvenmiyorum….. hele bu çek yasası olursa……yahu kardeşim,adamlar zaten dayatma bir suç ile seni suçlu ilan ediyor ve çağdışı bir yasa ile ceza vermeye devem ediyor; sizler hala ben adalete inanıyorum masallarını papağan gibi tekrarlıyorsunu!!!!????……güvenilecek bir adalet mekanizması böyle ucube bir yasayı nasıl onaylar???? açıklarmısınız…. insanların özgürlüğü ekonomi için nasıl feda edilir yahu??? bir açıklayın bakayım ….ondan sonra adalete güvenin…. baronların yönlendirdiği adalete nasıl güvenilir anlayamıyorum????hele bir gecede yaşı küçük olan çocukların yaşlarını büyütüp idam kararları veren mekanizmaya güvenecek kadar salak değilim (kendi adıma)

 2. su Says:

  CHP nin çek yasasının iptali için anayasaya müracaatındaki nedenleri ve neden iptal edilmesi gerektiğini , kamu oyuna biz anlatmalıyız..Görünüyorki çek yasası bankalarıda rahatsız etti.Bankalarıda yanımıza alarak bu garabet yasayı iptal ettirmeli ticari hayata uygun bir yasa çıkarılmasını sağlamalıyız.Bu bizim elimizde iyi bir kozdur .Değerlendirmeli gereken tavrı almalıyız.Basında yer almasınıda bu şekilde sağlayabiliriz.

 3. baha bekci Says:

  iptal davası 25 şubatta anayasa mahkemesi ilk görüşmeyi yapacakmış inşallah en kısa zamanda hayırlı kararlar çıkar

 4. su Says:

  BEN ADALETE İNANIYORUM.
  HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ.
  Dolandırıldım.Paramı alamryorum.ama az kaldı adalet yerini bulacak
  Bu mücadele içinde olma nedenim benimde karşılıksız kalmış çeklerim olmasından dolayıdır.23 YILDIR TİCARET HAYATIMIN İÇİNDE İLKEZ 2008 DE ZORA DÜŞÜRÜLDÜM.Daha doğrusu yapım-c firması sahibi kadir özdede ve şürekası tarafından dolandırıldım.Esas yargılanması gereken onlar ama ben hem iş yapıp hemde borçlandırıldım.
  Bu GERÇEK söylemleri mahkemelerde tekrarlamalıyız.Başımız eğmemeliyiz.

 5. acil demokrasi Says:

  chp nin iptal başvurusunun basında yer almamasının nedeni bence basınında çek yasası konusundaki tavrıyla ilgilidir
  baştan beri basın çek yasasında hapisin sürmesinden yana tavır almıştır
  bu tavır alışın birkaç nedeni olduğunu düşünüyorum
  -finans sektörünün basın üzerindeki egemenliği
  -iktidarın basın üzerindeki egemenliği
  -çek mağdurlarının örgütlü olarak seslerini yükseltememeleri
  -borca hapsin süreceği önyargısının basındada hakim olması

 6. su Says:

  çek yasaını biz yazmalıyız bence


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: