ÇEKE CEZA MAZİ OLUYOR

Mahkemeler yeni çek yasasına ısınıyor. Hakimler her karşılıksız çek sanığının mutlaka cezalandıralacağı kesin yargısından arttık vazgeçmeye başladılar. Bütün mahkemelerin üzerinde ittifak ettikleri konu erken ibaraza beraat oldu.

 Bazı  mahkemeler kusursuzluk iddialarını ciddiye alıyorlar ve bu doğrultuda ara kararlar veriyorlar. Bu mahkemeler iflas ertelemeden ötürü elde olmayan nedenlerle çekin ödenemediği savunmasını ciddiye alarak iflas erteleme dosyalarının celbine karar veriyorlar. 

Mahkemeler iflas dosyalarının getirilmesine karar veriyorlar.

Şirket yönetim organında bulunmayan şirket temsilcisi iddiasını araştırmak için ticaret sicillere yazılar yazılıyor.

Tüzel kişi vekillerine beraat kararları veriliyor. Bizim girdiğimiz birçok davada mahkemeler 195. maddenin artık uygulanamayacağının farkındalar ve sanığın getirilmesi için ara kararlar veriyorlar.

3167 mazi oluyorlar. 25 yıldır çekte cezaya şartlanan mahkemeler artık yavaş yavaş çekte ceza olamayabileceği düşüncesine ısınıyorlar.

Bu gidişle çok yakında karşılıksız çeke ceza mazi olacaktır. Bu çek yasası uzun ömürlü olmayacaktır.

9 Responses to “ÇEKE CEZA MAZİ OLUYOR”

 1. ömer Says:

  sayın ofluoglu tahhüt vermeye cekiniyorum av vekaletim le veremeyeceyini benim gitmem gerektigini söylüyor ben gidersem içeri alırlar mı ne yapmam lazım cevaplar sanız sevinirim saygılar

 2. su Says:

  Arkadaşlar,
  Bir kez daha yazıyorum , yeni çek yasası ve hakimler ile savcıların geçmişten gelen ceza verme alışkanlıkları bizim için aşılması gereken EN BÜÜK engeldir.Bu engeli aşmak için yanımızda, bize inanan kayıtsız şartsız yanımızda olan sağlam avukatlara ihtiyaç vardır.
  RAHMİ BEY GÖZETİMİNDE dernek avukatlarının bizim yasal sorunlarımızı
  en iyi şekilde çözeceğinden eminim.Çek yasası sorunları ile ilgili olarak muhakkak onlara başvurun.En iyi çözümü en kısa yoldan bulup çözeceklerdir.
  Kimseye yanlış yapma yarı yolda bırakma gibi bir sorun yaşamazsınız.Benim bizim iyiliğimiz için açık yüreklilikle söyleyeceğim budur.

 3. antalyaturan Says:

  arkadaşlar beyoğlu 7. asliye hakimi vekaleten imzaladığım karşılıkısz ceke beraat verdi..diğer mahkemelerde ceza veren varmı..yazarsanız sevinirim

 4. Bekir TUFAN Says:

  Bizim durumumuz hepsinden acı galiba. Asliye Cezadan “gerçek kişinin vekili sıfatılay karşılıksız çek keşide etmek” ten dolayı verilen hükmün ortadan kaldırılmasını talep ettik. Mahkeme, taahhüt vermediğimizden talebi reddetti. İtiraz ettik; Ağır Ceza Mahkemesi Asliye Cezanın kararını onadı.

  Temyiz yolu kapalı olduğu için karar kesinleşti. Oysaki hükme dahi gerek olmadığından hapsin ortadan kalkması gereken bir durum var ortada. Her neyse; Adalet Bakanlığını haberdar edeceğiz galiba. Adalet Bakanlığı Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına, Yargıtaya; vs. vs. Muhtemelen karar 3 sene sonra sonuçlanır biraz daha zorlarsak zamanaşımıyla kurtarırız….

  Akıl alır gibi değil. NBA maçlarını sunan NTV spikerinin dediği gibi “inanılır gibi değil”. Bir de böyle hakimler var. Nisan ayı geçsin bir de ondan sonra dilekçe vereceğim. Bu kez de kesinleşmiş hüküm olduğundan mı reddedecek acaba. Doğrudan Ağır Cezaya mı başvursam…

  Neyse; Rahmi Bey, çalışmalarınızda başarılar…

 5. yılmaz Says:

  sayın rahmi bey bursa asliye cezaları 2006ve 2007 tarihli erken ibraz edilen çeklerime infaza devam kararı verdiler neden bursa böyle..

  • rahmiofluoglu Says:

   Bir çok hakim ve savcı yeni yasayı henüz kavrayamadılar. Hep yazdım; onlar 25 sene her karşılıksız çeke ceza uyguladılar, çeke ceza olmayabileceğini düşünmüyorlar.
   Zamanla uygulama oturacaktır. Burada avukatlara çok iş düşüyor.

 6. gök Says:

  sayın Rahmi bey

  bir çok mahkemede karşılaştığımız bir durumu size aktarmakm istedim.Tüzel kişilerde vekaletle çek imzalayan genel müdürü şirketin yönetim organı içerisinde sayıyor ve 5941 sayılı yasanın 5/2.maddesinde yönetim organının da yer alan genel müdüründe sorumlu olduğunu söylüyorlar.bu konu hakkında bi açıklama yapabilirmisiniz acaba?gerçekten genel müdür,yönetim organının bir üyesimidir?

 7. su Says:

  Rahmi bey,
  bunları sizden haber almak inanın beni çok mutlu etti.Aylardır verdiğimiz mücadelenin sonuçlarını alıyoruz.Ancak daha çok yolumuz var.Sizden ricam çek çalıştayını bir an önce toplamanızdır.Kosaid olarak elimizden gelen herşeyi yapalım.
  Sevgilerimle ,herşey için size binlerce kez teşekkür ederim .

 8. tlgerd Says:

  bu yönde karaların olması güzel ama yeknesanlık sağlanması gerekiyor derim


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: