ANAYASA MAHKEMESİ ÇEK YASASINI İPTAL EDER Mİ?

Anayasa Mahkemesinin 3167 ye ilişkin 2003 yılında verdiği karara bakarak bir sonuca varmak doğru olamaz, çünkü 2003 yılından sonra Türkiye’de hukuk sistemimizde önemli değişiklikler oldu; özellikle ceza sistemimiz 5237 sayılı yasa ile tamamen değişti. Anayasaya 90. Madde eklendi. Yüksek mahkemenin konuya ilişkin eğilimi değişti, üye yapısı değişti. Yüksek Mahkeme 2009 yılında Osmaniye mahkemesinden gelen bir iptal istemini “KUSURSUZ CEZA OLMAZ” gerekçesi ile ret etti.

BAŞKA BİR AÇIDAN BAKILDIĞINDA, ANAYASA MAHKEMESİ ÇEK YASASINI İPTAL ETMEZ

Nedir bu açı? Yargıtay 10. Ceza dairesinin 3167’nin yürürlüğü konusunda verdiği karar hukuki bir karar değildir. Daire etkili çevrelerin etkisinde kalarak minareye kılıf uydurmuştur. 3167 sayıl yasa, bize göre;  Sözüer ve İyimaya’nın dediği gibi 01.01.2009 tarihinden itibaren yürürlükte değildir. Tarih yazacaktır bunu; 10. Ceza Dairesi büyük bir hata yapmıştır ve kararı hukuki değildir.

İşte Anayasa mahkemesi de benzer bir yaklaşımla iptal istemini ret edebilir. Gerekçesi hazır; 5941 sayılı yasada karşılıksız çek suçu ancak “KAST”  ile işlenen bir suç olduğundan Anayasanın 38. ……maddelerine aykırılık oluşturmadığından…

ANAYASA MAHKEMESİ SORUNA HUKUKSAL YAKLAŞTIĞINDA ÇEK YASASININ İPTALİNE KARAR VERECEKTİR.

Anayasa mahkemesi soruna hukuksal yaklaştığında yasanın iptaline karar verecektir; çünkü yasada suçun unsurları, nevi açık, net ve anlaşılır bir biçimde düzenlenmediğinden uygulayıcılar suçun unsurları arasında “KAST”I aramayacaklardır, nitekim de aramamaktadırlar. Bunun en önemli kanıtı Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Tayyar Cem Eralp’in adalet.org sitesinde çıkan 5941 sayılı yeni çek kanunu yorumudur. Bu yoruma ben adalet.org sitesinde yanıt verdim ve Eralp’e bana geriye cevap verdi.  Sonuç olarak Eralp karşılıksız çek suçlarında “KAST UNSURUNU” ararsak hiç kimseye ceza veremeyiz ve ekonomi batar demektedir açıkça.

Anayasa Mahkemesi’de tıpkı Yargıtay gibi düşünürse, Tayyar Cem Eralp gibi değerlendirme yapar ise yeni Çek Yasasının iptali istemini ret edecektir.

YAPILMASI GEREKENLER

 • Basında etkili ilişkilerle Yeni Çek Yasasının iptal gerekçelerini canlı tutmak
 • KOSİAD’ın Taksim toplantılarını, Topkapı toplantılarını tekrarlamak,
 • Yazarlarla ilişkileri sıcak tutmak, iletişimi sıklaştırmak,
 • Kitapçıklar veya broşürler yolu ile çek yasasının Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu anlatmak olacaktır.

Bizde bütün bunları yapacak, moral, örgütlülük ve güç var mı? Ben kendi adıma son derece demoralizeyim. Güç toplamaya, saygısızlıkları unutmaya çalışacağım. Bana haksızlık yapanların birkaç kişilik bir güruh olduğunu bilmeme rağmen bizde insanız diyorum.

HERŞEYE RAĞMEN, DENSİZLERE RAĞMEN BAŞARACAĞIZ DİYORUM…AYRICA ŞUNU SÖYLEMEDEN EDEMEYECEĞİM:

TARAFSIZLIK İHANETTİR….

3 Responses to “ANAYASA MAHKEMESİ ÇEK YASASINI İPTAL EDER Mİ?”

 1. su Says:

  Koyun gibisin kardeşim lafı bence bizim çek yasası mağdurlarına çok yakışıyor.
  Güdülmeyi bekliyoruz.

 2. mtn Says:

  Sn Rahmi Ofluoğlu,
  Yorumunuza tamamen katılıyorum. Anayasa Mahkemesinden hiç konduramadığımız bir şekilde ikinci şıkta belirttiğiniz karar çıkabilir. Biz buna hazırlıklı olmalıyız ve tüm çalışmaları buna göre yapmalıyız.
  Bu konuda size büyük görevler düşmektedir. Tahrik ve karalamalara bakmadan bu güne kadar yürüttüğünüz çalışmaları hızlandırarak devam ettirmenizi bir mağdur olarak sizden rica ediyorum.

 3. erkan şat Says:

  en kısa zamanda bir toplantı yapılma taraftarıyım …hatta onlar beceremez de bizlere laf sokanlar da bir toplantı organıze etsinler 5 yıldızlı bir otelde..yapsınlarda gidelim …sonucta iş yine KOSIAD a kalacaktır..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: