ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI

Çek mağdurları deyince aklımıza ister istemez hem alacaklı, hem borçlu gelmektedir; hatta kamuoyunun çoğunluğu bu mağduriyeti alacaklı mağduriyeti olarak algılamaktadır. ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI deyince ise aklımıza sadece çek yasasından ötürü, hiçbir kötü niyeti, hilesi yokken çağ dışı bir yasadan hapis cezası ile karşı karşıya olan, borçtan ötürü özgürlüğü ve çalışma hakkı yok edilen insanlar gelmektedir.

Adli para cezası bir yere kadar alacaklıların alacaklarının bir kısmını elde etmesine hizmet etmektedir, bir noktadan sonra ise masum insanlara uygulanan adaletsiz bir uygulamaya dönüşmektedir. Limitet  ve anonim şirketler çeşitli nedenlerle borçlarını ödeyemez duruma düştüklerinde bu şirketlerin hakim ortakları keşide ettikleri  karşılıksız çeklerden ötürü gerçekte hukuken  sorumlu olmadıkları bu şirketlerin borçlarını ceza baskısı ile ödemeye zorlanmaktadırlar. Böyle bir zorlama batı sistemlerinin asla kabul etmediği bir yasal düzenleme ve uygulamadır. Çünkü bizim Ticaret Yasası batıdan alınmıştır ve bu şirketlerin ortaklarını şirket borçlarından sorumlu tutmamaktadır. Batıdaki bu yasal düzenlemenin dayanağı, nedeni, batının serbest piyasa ekonomisi, demokrasi ve özgürlük anlayışıdır. Batı özgür girişimciliği teşvik etmek için bu şirketlerin ortaklarına böyle bir ayrıcalık getirmiştir. Türkiye batıya benzeme adına bu yasayı hukuk düzenine dahil etmiş ama diğer taraftan da şark kurnazlığı ile çek yasası ile bu özgürlüğü, bu ayrıcalığı yok etmiştir.Bu anlayışın arkasında faşist uygulamaların genel bir bahanesi yatmaktadır; “Türkiye’ye özgü koşullar”. Bu anlayış geçmişte işkencenin de gerekçesi idi. Bu anlayış ile her türlü yasal düzenlemeyi yapmak, her türlü baskıyı uygulamak mümkündür.

İşte bu çağdışı yasa bir noktaya kadar alacaklının çıkarına olsa da bir noktadan sonra alacaklının da çıkarlarına hizmet etmemektedir. Ceza tehdidi ile şirket patronu özel malvarlığını da kaybetmesine rağmen çoğu kez adli para cezasına mahkum olmaktan kurtulamamaktadır ve bu kez hem özgürlüğünü kaybetmekte ve çalışma hakkı elinden alınmaktadır. Büyük trajedi bu aşamadan sonra başlamaktadır ve masun insanlar hapse girmekte, aileleri dağılmaktadır.

DEMİR TAVINDA DÖVÜLÜR

Bu aşamada karşılıksız çeke verilen adli para cezalarına karşı iyi bir kamuoyu oluşmuştur. İyimaya’nın TV8 konuşması, CHP Grup Başkan vekillerinin üst üste düzenlediği basın toplantıları , İzzet Özgenç’in  Samanyolu Haber programı ve programa katılanlar v.s v.s.. Bu aşama çok iyi değerlendirilmeli, çünkü demir tavında dövülür…

iza Öztürk’ün meclis konuşması KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇ OLMASIN TIKLA OKU

 

One Response to “ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI”

  1. mağdur Says:

    bende bir cek mağduruyum..ailesi dağılmış.cocuklarına hasret.işsiz birisiyim şuanda…antalya korkutelindeydim gecenlerde..korkutelinde 21 yaşında birisi intihar etti.annesi ve babası tahütden dolayı hapisteymiş..ve bu genc cocuğada tahütten hapis cıkıyor..ve cocuk dayanamıyor kafasına sıkıyor..ve ben o anda yakınlarındaydım..hemen tv kanallarını aradım..korkutelinde borctan dolayı birisi intihar etti dedim..haber yaparlar diye..tüm ajanların bana verdiği cevap ne oldu biliyomusunuz…BİZ BORCTAN DOLAYI İNTİHARLARI HABER YAPMIYORUZ..buyurun.işte sadece aileler dağılmıyor.inanın ki günlük bi iş adamı yada kredi kartından dolayı bi vatandaş yada cekten dolayı bi esnaf intihar ediyor..bunlardan haberimiz olmuyor..cünkü tv kanallarının bu haberleri vermeme yasağı var..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: