HUKUK SKANDALI

Yorum gerektirmeyen bir hukuk skandalıdır. Hukukçuların Dikkatine!!!

Çek yasasında “kopyala yapıştır” uygulamaları devam ediyor

 Kesinleşmiş adli para cezasından dolayı bir arkadaşımız tutuklandı

  İlk bakışta sıradan bir olay

  Çek yasasının doğasına uygun

  Ayrıntıları çek yasasının hukuksuzluğu üzerine ibretlik olaylarla dolu 

  Erken ibraz ve temyiz edilemeden kesinleşmiş bir dosya

  Dosya takip edilmediği için kesinleşmiş

  Daha da ilginci karar farklı bir isme yazılmış, yani tutuklanan kişinin ismi gerekçeli kararda yok, ilgisi olmayan bir kişi adına karar yazılmış

   İnfazın kararda yazılan kişi adına yapılması zorunlu olmasına rağmen, kararda ismi geçmeyen kişi şu anda cezaevinde

  Yanlışlığın giderilmesi için infaz bürosuna başvurduk,gerekçemiz, yanlış kişinin cezaevinde olduğu,hemen salıverilmesi gerektiği….

  İnfaz bürosu bizi kararı veren mahkemeye yönlendirdi

  Mahkeme kalemindeki bayan katip: “yanlışlık olmuş,karar yazılırken bir başka karardan kopyala yapıştır yapıldığı için ismin yanlış geçmiş,hata düzeltilir……….”

  Çek yasasının olağan uygulamasının katibe hanımın cümleleriyle ifade edilişi:”kopyala yapıştır yaparken hata olmuş”

  Hatayı anladık ama kopyala yapıştır ı anlayamadık,bir insanın yaşamını etkileyecek kararın standart bir metinden kopyalayarak yapıştırılması……

  Katibe hanımla konuşurken hakim bey içeriye giriyor, derdimizi kendisine anlatmamız için, daha doğrusu katibe hanım sıkıntıdan kurtulmak için bizi hakime havale ediyor:”mahkeme hakimimiz”

  Hakim beye derdimizi anlatıyoruz “bu karar bana ait değil” mahkeme hakimi değişmiş, kararı veren hakim yerine yeni hakim atanmış, yinede usulsüz bir biçimde bir insan cezaevinde, hatanın düzeltilmesini istiyoruz.

  Hakim beyin yanıtı kısa ve net:”bir itirazınız varsa itirazınızı yapın değerlendirelim”

  Tekrar infaz bürosuna dönüyoruz ve infaz savcısı ile görüşüyoruz, gerekçeli karardaki hatayı göstererek yanlış bir kişi ile ilgili infaz yaptıklarını, karardaki kişi ile infazı yapılan kişinin farklı kişiler olduğunu anlatıyoruz.

  Savcı bey konuyla ilgileniyor, sorumluluk ona ait, hemen infaz bürosundan bir kişiyi çağırıyor,  infazda tereddüt oluştuğu ve konuyla ilgili acilen bir karar verilmesi için ilgili mahkemeye başvuruyor

  Mahkeme ayni gün karar veriyor MADDİ HATANIN DÜZELTİLEREK İNFAZIN AYNEN DEVAMINA 

  Çek yasası cephesinde yeni bir şey yok

  Kopyala yapıştır cezalar devam ediyor

 

2 Responses to “HUKUK SKANDALI”

  1. ayşegül Says:

    Değişen zihniyetlerin yanında kopya yapıştır beyinli hakimlerimiz de olacaktır.Kanunu değiştirmek kolay aslında zihniyetler değişmedikçe kanunlar açık açık ceza iptal demedikçe yorum gerektiren ve yoruma dayalı bareaatlari getirecek yasalar yaparlarsa bu dava bitmez.

    Çünkü hakimlerimiz düşünmek yasaları okumak istemiyor.
    Hal böyle oldukça uzar bu iş.Lakin eninde sonunda biter.

  2. İsm Says:

    Normaldir her ay yeni bir haber bir şeyler değişecek diyorlar ama değişen hiçbirşey yok… Yargıtay 12 daire bu ayın sonuna doğru bir içtihat açıklayacaktı fakat o da açıklanmadı.. Ya da engellendi.. Bu yasa hiçbir türlü değişmez.. Ancak bir kaçımızın göçük altında kalanlar gibi hayatını bu ugur da feda etmesi gerekiyor… Gerekiyor ki Aynı zayıf binalar yıkılacak diye depremi bekleyenler.. Bu yasanın değişmesi içinde bu uğurda birileri intiharları görebilsinler… Ancak o zaman gündeme gelir.. Arkadaşımıza çok geçmiş olsun…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: