Anayasa Mahkemesi Kararı

Anayasa Mahkemesi’nin çek yasasına ilişkin iptal isteminin reddi kararının gerekçesi yayınlandı. Gerekçeli kararda karşılıksız çek davalarını olumlu yönde etkileyecek bir açıklama yok. Gerekçeli kararla ilgili geniş yorumumuzu ileriki günlerde yayınlayacağız. Burada kısaca belirtmek istiyoruz ki:

  • Yayınlanan gerekçeli karar yargının hızaya getirildiğinin ibret verici bir kanıtıdır. Bunun da en şaşmaz kanıtı mahkeme başkanının aynı konuya ilişkin mahkemenin 2003 yılı kararına yazdığı azınlık, karşı oy yazısıdır. Başkan Haşim Kılıç 2003 yılındaki karşı oy yazısından 180 derece çark etmiştir. Başkanın 2003 yılında karara karşı oy yazısında yazdığı görüşler ile 2011 yılındaki gerekçeli karar taban tabana zıttır. 2003 yılı ile 2011 yılı arasındaki açık farkı bu kararlarda görüyoruz. Yargı artık hızaya gelmiştir.
  • Anayasa Mahkemesinin bu kararından sonra diğer bir yüksek yargı organı olan Yargıtay’dan olumlu bir karar beklemek artık saflık olacaktır.                                   

                          YARGI MENSUPLARININ ÇEK DAVALARINDAN YAKINMASI

HSYK ve diğer yargı mensuplarının karşılıksız çek davalarından yakınmaları topu taca atmaktır. Yargı mensupları bu yakınmalarını yıllardan beri yapmaktadırlar ama ne yazıktır ki bu yasanın ceza sisteminin dışına çıkarılması için en küçük bir adım dahi atmamaktadırlar. Yargı mensuplarının kendilerini ziyaret eden mağdur temsilcilerine bu yakınmaları hoş bir gönül almadır. Yoksa bir şey yapacaklarından değil. Bu tavırlar yıllardan beri değişmeyen bir tavırlardır. Hem karşılıksız çek davalarından şikayetçidirler ve hem de büyük bir sadakatle uygulama yapmaktadırlar.

TEK ÇARE ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDİR, ÖRGÜTLÜ MÜCADELENİN ÇATI ÖRGÜTÜ KOSİAD’DIR (KÜÇÜK, ORTA, SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DAYANIŞMA DERNEĞİ).

One Response to “Anayasa Mahkemesi Kararı”

  1. TARIK ARAS Says:

    Sayın Ofluoğlu hiç merak etmeyin örgütlenmenin önündeki engeller kalkacak ama simsarlar iyi çalıştı bu güne kadar biz görünsekte görünmesekte hep söylüyorum biz sizinle savaşa devam edeceğiz ve ediyoruzda bu sayıda artacak.saygılar


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: