KOSİAD ANKARA TOPLANTISI YAPILDI…

KOSİAD  Ankara toplantısı planlandığı gibi 28 Ekim 2011 günü Ankara’da  dernek lokalinde yapıldı. Toplantıya katılan yeni dernek üyelerinin tanışmasından sonra toplantıya geçildi. Katılımcılar kendi öz hikayelerini anlattılar. Tanışma ve mağduriyet hikayelerinin anlatılmasından sonra gündem maddelerine geçildi. Av.Rahmi Ofluoğlu AİHM konusunda bilgi verildi. Daha sonra çek yasası ile ilgili güncel gelişmeler konuşuldu. Mağdurlar internet sitelerinde çıkan umutlu haberlerden ötürü çek cezalarının çok yakında kalkacağı konusunda ki beklentilerini dile getirdiler. Bu beklentiler konusunda görüşünü sunan  Av.Rahmi OFLUOĞLU ise şunları söyledi :

“ Ortada gerçekler var, bir de umutlar, hayaller var… Hepimizin hayali, umudu bir an önce bu çağdışı cezanın kalkması… Ben bile bazı internet sitelerinde yayınlanan umutlu haberlere zaman zaman inanmak istiyorum, ama diğer yandan da gerçekler var. Son bir yıldır hükümet yargı konusunda neler yaptı, neler yapmayı planlıyor? Hükümetin son bir yılda yaptığı yargıyı hızlandıracak girişimlerdir. Bunlar nelerdir? Bazı suçların yargı sisteminin dışına çıkarılması, bazı suçlara temyiz yolunun kapatılması, ceza davalarının temyizlerinin harca tabi tutulması vs… HSYK’nın yargıyı hızlandırmak için çek cezalarının idari para cezasına dönüştürülmesi için önerisi var. Diğer tarafta da çek cezalarından yarar sağlayan bankalar, faktöringler gibi etkili iş çevreleri ve cezanın devamından yana bir avukat lobisi var. 2007 yılı dahil resmi verilere göre açılan çek davalarının %2,5’i hapis cezasına dönüşüyor. Bu şu demektir; çek cezaları borçların ödenmesi için acımasız bir baskı oluşturuyor. Şimdi düzenin hakimleri, güçlüler bu çağ dışı cezanın devamından yana iken, hükümet çek cezalarını niçin kaldırsın?

Çek cezalarından ötürü toplumda bir direniş mi var? Örgütlü bir mücadele mi var? Hükümetin çek cezalarından yana ekonomik olarak çok güçlü bir kesimi, finans sektörünü karşısına alması için oy kaygısı mı var?  Bütün bu gerçekler karşısında çek cezalarının  kalkması demek saflık olmuyor mu?

Yapılacak tek şey, AİHM davalarına önem vermek ve ciddiyet ile üzerinde durmak. Biz KOSİAD olarak AİHM’ne dava açma kampanyasını 3 yıl önce açtık. www.karsiliksizcek.wordpress.com sitesinin admini AİHM için taksimde bir cafe de toplantı düzenledi. Toplantıya 8 kişi geldi. Bu 8 kişiden 4’ü mağdur değildi, 4’nün durumu da AİHM başvurusu için elverişli değildi. Benim AİHM konusundaki bir yazım adminin sitesinde aylardır duruyor. Ben bu yazıdan AİHM’den kazanılacak tek bir çek davasının Türkiye’de çek cezalarının kalkmasına neden olacağını yazdım. Aylardır AİHM konusunda kampanya yürütülüyor, acaba kaç kişi AİHM başvurdu, ya da bu başvurulardan hangisi doğru ve etkili bir başvurudur.

Bütün bunlara rağmen çağ dışı çek cezasının biran önce kalkması için biz de umut ediyor, ve kalmasını diliyoruz, ama diğer taraftan da bu mücadelenin çelik çomak oynamak ile kazanılamayacağını ciddi bir mücadele olduğunu, bunun için de örgütlenmek gerektiğini, örgüt çatısının KOSİAD olduğunu tekrarlıyoruz”.

KOSİAD’ın Ankara toplantıları her ay yapılacak ve toplantı duyurulacaktır.

One Response to “KOSİAD ANKARA TOPLANTISI YAPILDI…”

  1. ozer Says:

    Cabalarinizsa haklisiniz. Calismalariniza katilmak isterim.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: