Gerçek saklanıyor

acil demokrasi

Adalet Bakanı açıkladı: “borca hapis” tarihe karışıyor.

Borcundan dolayı “tazyik hapsi” yatanlar cezaevinde değil (mi)

Adalet Bakanımız çekten dolayı cezaevlerinde 70-80 kişi olduğunu açıkladı
Yeni çek yasası ile ilgili taslakta da benzer bilgiler var.
İyi niyetlilerimiz bu açıklamaları basit bir hata olarak yorumlama eğiliminde
Kamu oyu elbette ki resmi açıklamaları dikkate alıyor ve bizlerin feryatlarını “boş tenekenin gürültüsü” olarak algılıyor.”70-80 kişilik, 8-10 bin kişi görünmeye çalışan dolandırıcılar” imajı yayılmaya çalışılıyor. Yapılmaya çalışılan dezenformasyon’dur.
Bilgi kirliliği bir anda ortaya çıkmadı, temelleri adli para cezası ile hapisliğin gizlenmesi ve cezaevleri kayıt defterlerinin yeniden düzenlenmesine kadar gidiyor.

CEZA İNFAZ KURUMLARINDA KULLANILACAK DEFTER VE BELGELER
İLE BUNLARIN DÜZENLENMESİNE DAİR YÖNERGE

(Bu Yönerge 07.07.2006 tarihli Bakan Olur’u ile yürürlüğe girmiştir)
Genel idare ve infaz işleriyle ilgili defterler
MADDE 7- (1) Genel idare ve infaz işleriyle ilgili olarak aşağıda belirtilen defterler düzenlenir.
a) Hükümlü ve tutuklulara ait kayıtların yapıldığı defterler:
1 – Hükümlü kayıt defteri.
2 – Tutuklu kayıt defteri.
3 – Hükümlü salıverilme defteri.
4 – Hükümlü izin defteri.
5 – Sayım defteri.
6 – Hükümlü ve tutuklulara ait iaşe bedeli takip defteri.
7 – Hükümlü ve tutukluların emanete alınan kişisel paralara ait kasa defteri.
8 – Emanet para ve kıymetli eşya kayıt defteri.
9 – Hükümlü ve tutuklu öğrenci kütük defteri.
10- Hediye kayıt defteri.
11- Psiko – sosyal yardım servisi görüşme kayıt defteri.
12- Kurum dışında çalıştırılan veya kurum dışında eğitim gören hükümlü takip defteri.
13- Hükümlü ve tutuklu telefon görüşme defteri.
14- Salıverilen tutuklu adres ve telefon defteri.
15- Mahkemece verilen disiplin hapsi defteri.
16- Mahkemece verilen tazyik hapsi kararı defteri.

Hükümlü kayıt defteri
MADDE 10- (1) Ceza infaz kurumlarında barındırılacak hükümlülerin veya bu kurumlarda kalmaktayken hükümlü konumuna geçen tutukluların kaydedildiği, sağ ve sol sayfalardan oluşan, her sayfaya birden fazla hükümlünün yazıldığı, her yıl için yeniden hazırlanan ve infaz işlerinden sorumlu cezaevi katibi tarafından düzenlenen Örnek A- 1 Numaralı defterdir.
Tutuklu kayıt defteri
MADDE 11- (1) Ceza infaz kurumlarında barındırılacak tutukluların veya bu kurumlarda kalmaktayken salıverilmelerine karar verilen hükümlü veya tutuklulardan, başka bir suçtan dolayı tutukluluk hallerinin devam etmesi gerekenlerin kaydedildiği, sağ ve sol sayfalardan oluşan, her sayfaya birden fazla tutuklunun yazıldığı, her yıl yeniden hazırlanan ve infaz işlerinden sorumlu cezaevi katibi tarafından düzenlenen Örnek A- 2 Numaralı defterdir
Mahkemece verilen tazyik hapsi kararı defteri
MADDE 25- (1) Mahkemece verilen tazyik hapsi kararları nedeniyle ceza infaz kurumlarına gelen hükümlülerin kaydedildiği, birbirini takip eden tek sayfalardan oluşan ve yıllık olarak hazırlanan, infaz işlerinden sorumlu cezaevi katibi tarafından düzenlenen Örnek A-16 Numaralı defterdir.
(2) Bu defterde, sıra numarası, sicil numarası, hükümlünün adı soyadı, ana ve baba adı, doğum yeri ve tarihi, T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu yer ve ikametgah adresi, cezayı veren mahkeme ve karar tarih numarası, suçun nevi ve süresi, infazın başlayış ve bitiş tarihleri, hükümlünün fotoğrafının yapıştırılacağı bölüm ve açıklamalar yer alır.

Sayın Adalet Bakanımız çek yasasından dolayı cezaevlerinde 70-80 kişi olduğunu söylüyor, doğrudur

ÇEK KANUNU No. 5941 Kabul Tarihi: 14/12/2009

Diğer ceza hükümleri
MADDE 7- (1) Tacirin ticarî işletmesiyle ilgili iş ve işlemlerinde, tacir olmayan kişinin çek defterini kullanarak çek düzenleyen ve düzenleten kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(4) Kısmen veya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak, talebe rağmen, karşılıksızdır işlemi yapmayan banka görevlisi, şikâyet üzerine bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(5) Karşılığı tahsil edilmek üzere bankaya ibraz edilen çekin karşılığının hesapta mevcut olmasına rağmen, hamile ödemede bulunmayan ya da bankanın kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarı hamile ödemeyen banka görevlisi, şikâyet üzerine bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(6) Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilmiş olan kişi, buna rağmen çek düzenlerse, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(7) Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilmiş olan kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu maddelerde adli para cezasına değil doğrudan hapis cezasına hükmedilir
Çek kanununda yer alan ve doğrudan hapis cezasına hükmeden maddelerden ceza alanlar cezaevlerinde hükümlü defterine işlenir. Söz konusu 70-80 kişi doğrudan hapis cezası almış olanlardır. 3167 sayılı yasadaki gibi -çaycı affı- kapsamında olanlardır.
Adalet Bakanının 70-80 kişi açıklaması yaparken yanıldığını veya bürokratları tarafından yanıltıldığını sanmıyorum.
Ergin, Dışişleri Bakanlığı Fatin Rüştü Zorlu Salonu’nda, 4. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı.
”Bugün itibariyle cezaevlerinde bulunanların sadece yüzde 28.4′ü tutuklu, geriye kalanı ise hükümlüdür” dedi.
Cezaevinde bulunanların tutukluluk sürelerine değinen Ergin, cezaevinde 36 bin 430 tutuklu bulunduğunu söyledi.
Doğrudur, tutuklu ve hükümlü defterlerine kayıtlı sayısı 130 000 civarındadır ancak küçük bir eksik var “tazyik hapsi” defterine kayıtlı hükümlüler bu sayının dışındadır.
“tazyik hapsi” nedeniyle hükümlü olanlar adli para cezası ve taahhüdü ihlalden dolayı cezaevinde olanlardır ve bu sayının 20 000 civarında olduğunu tahmin ediyoruz.
Ülkemizin Adalet Bakanının böyle bir ”yanılgı”ya düşmüş olması iç hukuka olan güvenimizi sarsıyor.
Ve çağrıda bulunuyoruz
“tazyik hapsi” kayıtları açıklansın
Ve diyoruz ki
İç hukuk yollarına olan güvenimizi yitirdik
AHİM e gidiyoruz
Uluslar arası hukukta hakkımızı arayacağız

2 Responses to “Gerçek saklanıyor”

 1. rahmiofluoglu Says:

  GÜVEN KAYBI
  Güven kaybı çok kötü bir durum..Bu güven kaybı devlete karşı ise çok daha kötü..Çek kanunundan cezaevinde 70- 80 kişinin olduğunu söylemek hiç de inandırıcı değil…Bu sayının doğru olmadığını cezaevini ziyaret eden ve çek davaları ile ilgili olna avukatlar çok iyi biliyor..Peki neden gerçek gizleniyor, kamufle ediliyor..? acildemokrasi’nin anlattığı gibi yasal formalitelerle tazyik hapsinden içerde olanlar yok sayılıyor..
  İçerde 8.000-10.000 kişi varsa ve devlet bunları inadına yok sayıyorsa bu insanların aileleri meydanlara çıkıp biz burdayız demeleri gerekmez mi? Yıllardır biz birileri adına mücadele ediyoruz, bu insanlar ortada yoklar..Devlet de onları yok sayıyor..Bence haklı olan devlet..

  • Nur ÖZDEMİR Says:

   SAYIN: RAHMİ BEY CEZAEVLERİNDE YATAN KİŞİLERİN AİLELERİ DARMA DAĞIN OLDU HANGİ AİLEDEN SÖZ EDİYORSUNUZ. BENİM EŞİMDE 10 AYDIR CEK OLAYINDAN ANTALYA F TİPİ CEZAEVİNDE 10 AYDIR 22 YUVA DAGILDI SADECE C: 12 KOĞUŞUNDAN SÖZ EDİYORUM DİĞER YERLEDEN BİLGİM YOK DÜŞENİN DOSTUMU VAR Kİ ERKEK AİLESİ TARAFI DİYOR Kİ EŞİ HEM İÇERİDEKİ EŞİNE BAKSIN HEM ÇOCUKLARINA BAKSIN HEPSİ ORTADAN ARAZİ OLUYORLAR KADIN BİR İŞE GİRSE ÇALIŞSA ALACAGI MAAŞ 700 TL BUNUNLA KİRASINIMI ÖDESİN FATURALARINIMI CEZAEVİNDEKİ EŞİNEMİ BAKSIN ÇOCUKLARINAMI SİHİRBAZ OLSANIZ YİNE BECEREMEZSİNİZ ONLARDAN BİRİSİDE BENİM 7 AYLIK BEBEĞİM İÇİN DİRENİYORUM AMA SONDAYIM PES ETMEK ÜZEREYİM ARTIK HİÇ GÜCÜM KALMADI İNŞALLAH BİRİLERİ İNSAFA GELİRDE BU GİDİŞE DUR DER ÇOCUKLARIN BOYNU BÜKÜLMEZ TOPLUMA SAĞLIKLI BİREYLER OLARAK YETİŞİRLER


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: