Avukatlar endişeliymiş

Avukatlar Çekle İlgili Hapis Cezalarının Kaldırılmasını Endişeyle Karşıladı

Merkezi Adana’da olan Nizam Hukukçular Derneği “Karşılıksız çeke hapis cezası” ilgi yaptığı çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı. Nizam Hukukçular Derneği’nde konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada çekin, günümüzde nakit paradan sonra en güvenilir ve yaygın fonksiyoner ödeme aracı olduğu hatırlatıldı. Bu özelliğinden dolayı çekin devamını sağlamak için yasada ona adeta özel zırh bir zırh giydirildiği belirtilen açıklamada, “Sosyal devlet, elbette iyi niyetli mağdurların gerçekçi mağduriyetlerini önlemek zorundadır. Fakat hukuk devleti de alacaklıların da alacaklarına kavuşmaları gerekir.”denildi. Tahsil edilemeyen her borcun, alacaklıyı da mağdur ve müflis durumuna düşürebileceğine dikkat çekilen açıklamada,”Ceza uygulamasının kaldırılması ile alacağını tahsil edemeyen kişinin mağduriyetiyle baş başa bırakılması eşitlik ve teşebbüs hürriyeti ile çelişir. Kaldı ki; karşılıksız çıkan çeklerin bedelinin ortalama sadece yüzde 5’nin kar olduğu, gerisinin alacaklı hanesine ‘zarar’ olarak yazıldığı unutulmamalıdır.” uyarısına yer verildi. Gerçek çek mağdurların mağduriyeti hukuk devleti esnetilerek değil, sosyal devlet etkinleştirerek sağlanması gerektiği bildirilen çalıştayın sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildi: “Cebri icra hukuk yollarının etkinliği ve caydırıcılığı arttırılmalı. Bu arda iyi niyetli borçluların mağduriyetini azaltacak sosyal ve ekonomik destekler değerlendirilmeli. Yasalara göre bir kimse yalnızca sözleşmeden doğan yükümlülüğünü yerine getirmedi diye özgürlüğünden yoksun bırakılamaz. Fakat çek, sözleşme olmasa bile geçerli borç ikrarını içeren bir havale ve ödeme aracıdır. Çekle ilgili hapis cezasının kaldırılmasının gündeme alınmasında ‘yargının iş yükünün azaltılması’ sebebinin etkili olduğunun konuşulması, demokrasi ve hukuk düzenimiz açısından kaygı vericidir.”

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Ticari hayatta her bir çekin ‘umut’ ve ‘dayanak’ olarak görülerek alış-veriş yapıldığı dile getirilen Nizam Hukukçular Derneği’nin açıklamasında, kredi verirken olabildiğince titiz davranan bankaların çek defteri verirken aynı hassasiyeti göstermediklerine işaret edildi. Kredi kartında olduğu gibi bankaların çek defteri verirken daha dikkatli olmaları önerilen açıklamada, “Karşılıksız çek ceza yargılamasında, sanığın kötü niyetli olmadığını savunma sebebi olarak kullanabileceği ve mahkemelerin bu savunmayı açıklığa kavuşturmasını sağlayacak düzenlemeler yapılabileceği görüşü bazı üyelerimiz tarafından olumlu bulunmuştur. Konunun niteliğini bilen toplumun kahir ekseriyetinin bu kaygılarımızı paylaştıklarını düşünüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

9 Responses to “Avukatlar endişeliymiş”

 1. Levent Says:

  Kucuk bir grup avukatı tenzih ederek yazıyorum… Buyuk bir kısmı, butun hukuka işi düşen insanlara dolandırıcı muamelesi yapıyor. Bütün amaçları rant. 22 000 tl lik kredi borcumu banka kat etti ve borc oldu 48 000 tl. Evime haciz gönderdiler, 2 yasındaki kızım hasta oldugu ıcın gururuma yediremeyip taahüt imzaladım.İlk ayı ödedim ama zorladıkları için taksit yuksek oldugundan ve ıflas ettiğimdemden ikinci taksidi ödeyemedim. ertesi gun haciz tutanagına gecirdikleri esyaları hemen kaldırdılar ve yuvam yıkıldı. taahudu ıhlalden hapıs cezası ıcın dava actılar, 3 ay hapis cezası verdiler. Temyiz süresinin son gunu taahudu 10 defa okudum faiz tutarını yazmadıklarını farkettim ve temyiz ettim. Ceza dustu. Bugun avukat 10 000 getir anlasalım diyor. Ama hapis cezası gunu 78 000 tl den bir kurus asagı olmaz diyordu. Alacaklı oldugum insanlar hapiste oldugundan alacaklarımın tahsil kabiliyeti sıfırlandıgı için hiç birini tahsil edemiyorum. şimdi soruyorum 22 000 tl lık borc ıcın 78 000 tl ısteyen avukat sımdı 10 000 tl ye nasıl anlasmaya calısıyor. hakikaten cok merak ediyorum. Ve Nizam hukukcuların dertlerini cok iyi anlıyorum….

 2. Ali Says:

  İnsanlarin yuwalari yikilirken sadece ticaret amacli cek kesip isi bozulan insanlarin dolandiriciymis gbi hapislere girmesi sizleri niye bu kadar rahatlatiyo?oturdugunuz yerde ve uc kurus dha fazla kazanicksinz diye insanlari hapise atma isteginiz anlasilir gibi degil.avukat olmussunuz insan olamamissinz.insanligin temel niteligi empati yapmaktan gecer.eger cok kanun istiyorsaniz,nizama,kaidelere cok inaniyorsaniz bu kdr senelik birikiminizle dolandiricyla gercekten niyeti ticaret ypmak olan magdurlari ayiracak bir yasa alternatifi sunun. Sizin endiselenmeniz gereken durum ne burda tam olarak? Bu yasa gecerli oldugunda muvekkil sayiniz azalicak,bumu tek derdiniz?aranizda eminimki inancli,yurekli bi avukat olsaydi suan cek magdurlariyla cek sahipleri arasinda uzlasmaci bi yapi nasil kurulabilir bunu dusunuyor olurdu.50 bin tl borcum var.bu cekleri verdigim zamanlar insanlar kapimda cekimi almk icin siraya griolardi ve cekimi bankaya sordurup saglam oldgnu anlyinca onlarin babalarymisim gibi ne zmn istersem ararmami istyolardi.islerim kndi hatalarimdan dolayi bozuldu.ama amacim hep ticaret yapmak kimseyi dolandrmk olmadi.bakin beyler,ben 25 kisilik isci kadromla beraber ayni yemegi yer,ayni mesai saatleri icrsnde calisir,ayni saatte evime gdrdim.bu kadar paranin usagi olmayin.10/15 tane fabrikatorun git bnm cekimi tahsil et,niye bnm cekimi tahsil edemedin stresyle ugrasrsanz serefli mesleginiizi serefli olarak uygulayamazsinz.siz tahsilatcimisinz avukatmsnz?hepiniz iicinizden bu halde snde olablrdin diye dusunuyordur belki,bnde size diyorumki ya bnm halimde siz olsaydinz? İnsan serefi namusu icin yasiyor.alacaklilar gelsin suanda calistgmz aldgmz maas nispetinde paralarini odeyelim.hee bu arada parayi odemicem diyen varsa da veya kotu niyetliyse veya o ceki odememk icin kesen varsa o serefsizler bu namuslu insanlarin icinden ayiklansin herkes ayni muameleyi gormesin.oturdgnz yerden buyuk konusmayin.bi hadisi serifle yzimi sonlandricam. Peygamber Efendimiz der ki; her kim ben olsam boyle yapmazdim, bu hata yapilirmi diyen kisi o hatayi aynen yasamadan Allahu Teala o kulun canini almaz. Bu mail adresinden istedginz cewabi yazabilir,isteyen sahislarla da telefonda istisare yapilir.

  • Ekrem ŞAHİN Says:

   yazından dolayı sıze teşekkürederım bır çok insanı temsıl ettınız saygılar Ekrem ŞAHİN

 3. GERCEKCI Says:

  Avukatlık mesleği maalesef toplumda çok kötü imaja sahip.

  Bunun tek sebebi var: Avukatların çok büyük bir kısmının dedikleri ve yaptıkları.

  Avukatlar kendileri için beslenen kötü düşünceleri maalesef yerden göğe kadar hakediyorlar – istisnaları da, kurunun yanında yanan yaşlar misali güme gidiyor.

  Pek mümkün görmüyorum ama avukatların kendilerine çeki düzen vermeleri ve mesleklerine saygınlık kazandırmaya çabalamaları gerek.

 4. hasan Says:

  diyorki sayın nizamlı avukatlar

  çekin, günümüzde nakit paradan sonra en güvenilir ve yaygın fonksiyoner ödeme aracı olduğu hatırlatıldı.

  sonrada diyorlarki

  kredi verirken olabildiğince titiz davranan bankaların çek defteri verirken aynı hassasiyeti göstermediklerine işaret edildi.

  bu ne lahana turşusu o kadar güvendiğiniz çek mi (bakın banka çok nizamlı davranmıyormuş verirken çek i sen diyorsun)

  neyin peşindesiniz nizam avukatları .ibret alemlik olmuş ülkemde hukuk ve adalet anlayışı::))

 5. derin Says:

  avukatlar malesef insan haklarına değil kendi rant larına bakıyorlar.

 6. prof Says:

  İstemezsiniz tabiiki. Hatta idam cezası verilse daha da memnun olursunuz. 1 milyon dosya avukatlara sagladıgı kazanc sizi bu hale getiriyor. KOSİAD ın bir misyonu daha var. Boyle kan emici avukatlarla mucadele etmek. Onlara avukatlıgın anlamını ogretmek. adana nizam hukukcular dernegi bana bir tane firma gostersin ki , piyasaya kestigi cek miktarı kadar bankada duran nakit parası olsun. Bir tane firma gostersin ki ceki kestigi anda bankada duran karsılıgı nakit parası olsun. Nizamcılar , sizin savundugunu cek kanununda turkiyede istisnasız tum firmalar cek kestigi anda karsılıksız cek sucu işlemiş oluyor. Vadesinde odeme gucu olanlar sadece bu sucunu ortbas etmiş oluyor , vadesinde bir şekilde odeyemeyenler bu sucunu gizleyememiş oluyor. TEK FARK BU. Siz ve sizin gibi avukatlar piyasa gercegini , vadeli calısan piyasa ekonomisini bilmedginiz için boyle acıklamalarla ahkam kesip gulunc duruma dusuyorsunuz.

 7. S.A Says:

  Böyle bir talebe yorum yapılması bile Hukuk Fakültelerinde, verilen dersleri ve öğretileri, öğrenememiş, özümseyememiş ve İnsan haklarını hiçe sayan, avukat olamamış ancak avuk/at olmuş kişilerin değirmenine su taşımaktır.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: