Sanayici ve işadamları ‘yeni çek yasası’ndan rahatsız

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Selim Yedikardeş ve yönetim kurulu üyeleri, Laleli, Merter ve Osmanbey’de yer alan sanayici ve işadamları derneklerini ziyaret etti. Yedikardeş, Yeni Yargı Reformu’ndaki yeni çek yasası düzenlemesinden duydukları rahatsızlığı ifade ederken, paketin içerisinde yer alan çek yasasına ilişkin hazırladıkları çözüm önerisini İstanbullu işadamlarıyla paylaştıklarını belirtti.

DOSABSİAD heyeti ilk olarak, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in kamuoyuna sunduğu Yeni Yargı Reformu paketinin kafa karışıklıklarına sebep olduğunu söyleyen Yedikardeş şöyle konuştu:

“Getirilmesi planlanan düzenlemelerle çekin itibarı tamamen ortadan kaldırılıyor. Bu durum sanayicilerin tepkisini çekiyorken, sorunun yetkililer tarafından çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bizlerde DOSABSİAD olarak geçtiğimiz günlerde “Altın Çek” önerisini kamuoyunun dikkatine sunduk. Sanayicilerimizi ve işadamlarımızın mağdur bırakılmaması için bir ara formülün bulunması gerekiyor. Bu süreçte bankalar ellerini taşın altına koymalıdır ve çekin itibarının yitirilmemesi için üstlerine düşen görevi yerine getirmelidir.”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan ise piyasalarda firmaların referanslarının her şeyden önemli olduğunun altını çizerken, sanayicilerin bankalara borçlanmak yerine piyasaya borçlanma düşüncesini benimsediklerini söyledi.

Yeni çek yasasına çekimser baktıklarını belirten Orhan, “Çek’in piyasadaki itibarı caydırıcılıktır. Bu caydırıcılık ortadan kaldırılırsa ve bunun yerine herhangi bir caydırıcılık unsuru eklenmez ise çek bu itibarını yitirecektir. Bu konuya bir STK başkanı olarak duyarlılıkla yaklaşan Selim Yedikardeş ve yönetiminin önerisi ara bir formül olarak gayet olumludur. Bizler de bu çalışmada üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız.” diye konuştu.

DOSABSİAD heyeti daha sonra, Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği(LASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ile Merter Sanayici İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Gülgün Korkusuz’u ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

(CİHAN)

2 Responses to “Sanayici ve işadamları ‘yeni çek yasası’ndan rahatsız”

  1. prof Says:

    Bende zamanında sanayici idim. binlerce yaprak cek odedim , bu cekleri oderken hapis cezası var diye degil , piyasa itibarı ve kredilerim kesilmemesi , ticaretimi surdurebilmek için odedim . Yani cekin itibarı zaten kendi basına var. odemeyene en buyuk cezayı piyasa veriyor , odemediginizde tum kredileriniz kesiliyor ve batıyorsunuz bundan daha caydırıcı ne olabilir ??
    oda baskanlarının sanırım baska hesapları var ama ortaya cek itibarı diye suruyorlar. ayrıca , vadeli işleyen piyasalarda , nakit varlıgınızdan daha cok vadeli cek kesmek zorundasınız , dolayısıyla bankadakinden cok cek kestigi anda karsılıksız cek sucu işlenmiş oluyor . vadesi gelince odeyenler bu sucu ortbas etmiş oluyor , bir sekilde odeyemeyen ise acıga cıkıyor. yani bu oda baskanlarını sorarım , uyelerinizden birini gosterin ki , bankada duran nakit ve serbest parasından daha cok cek kesmemiş olsun.
    gosteremeyecekler , bos konusuyorlar.

  2. tansel Says:

    YA BUNLAR HANGİ ÇAĞDALAR AVRUPA DA HAPİSLİK YOK BİZ DEN İYİ DEĞİL Mİ TİCARETLERİ


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: