GÜLE GÜLE

Güle güle 3167, güle güle 5941

AKP  Türkiye’nin bir ayıbına daha son veriyor.. 12 Eylül  Darbesi’nden sonra meşhur 24 Ocak Kararlarının uygulanması aşamasında, merhum TURGUT ÖZAL hükümetince 1985 yılında yasalaştırılan 3167 ve 2009 yılında kriz gerekçesiyle  5941 sayılı yasa ile devam eden karşılıksız çeke hapis cezası sona eriyor, bir utanç yasası tarih oluyor..Hakkında çok şey yazılıp çizilen, avukatların can simidi bu talihsiz yasa çok yakında tarihin çöplüğünde olacak.. Bu değişim AK Partinin yüz akı olacaktır.

MÜCADELEYE KATKI VERENLER

Ne kadar eleştirirsek eleştirelim, en çok ben eleştirdim, cekmagdurlari.com blog’u bu mücadelede çok önemli bir yere sahiptir.. Biz sol dünya görüşündeyiz, cekmagdurlari blog ise bir cephe gibiydi, sağcısı solcusu, dincisi ile birlikte.. Biz bulunduğumuz yerden baktık soruna..Başardık..

YÖNTEM FARKI

Bizim, bizim dışımızdakilerle yöntem farkımız vardı, amaç birdi..

ARTIK ELEŞTİRİ YOK, ÖZGÜRLÜĞÜN VE MUTLULUĞUN PAYLAŞIMI VAR

Olağanüstü haller hariç artık bu yasa değişikliğinin olmaması için hiç bir neden yok.. Herkese geçmiş olsun diyorum.. Bizim için artık bu konuda nokta koymak zamanıdır..  Geçmiş tartışmalar bitmiştir..Şimdi özgürlük zamanıdırşimdi yeni bir başlangıç yapmanın tam zamanıdır.. Bu mücadele süresince bizim kazandığımız dostlar vardır, düşmanlar yoktur..

HERKESE GEÇMİŞ OLSUN, GÜLE GÜLE 3167, GÜLE GÜLE 5941!

55 Responses to “GÜLE GÜLE”

 1. sevda Says:

  Sayın Rahmi bey,taahhüt ihlali içinde bir çalışma başlatsanız lütfen okadar çok zor durumda olan insan varki bu yüzden siz daha iyi biliyorsunuzdur. her türlü desteğe varımTeşekkürler.

 2. rahmiofluoglu Says:

  DOLANDIRICISINIZ
  Siz dolandırıcısnız.. Dolandırcılık suçu TCK 157- 158 maddede düzenlenmektedir.. Bu İP nosundan sizin için suç duyurusu yapacağım..Tabii dalga geçmiyorsanız.. Sizin işlediğniz suçun cezası 2-7 yıl arasında..

 3. ADANALI Says:

  RAHMİ BEY MAİLLERE DEVAM ETSEK SENET TAAHHÜT İHLALLERİ İÇİN NE DERSİNİZ?

 4. murat büfe Says:

  sayın oflu senın bu sayfan bıze cok desdek verıyor senı allah yüceltsın ben 6 yıldır köşe bucak kacıyordum şimdı calışıp hem borcumu ödeyeceyım hem eski karıyerımı kazanacağım bakıyorum kendımı meclıstekıler kadar gelıştırmışım ama işm ters olmuş allah büyük bugünlerı sızlerınde yardımıyla başardım mınnettarım

 5. adanalı Says:

  rahmi bey taahhüt ihlali de borçtan hapislik sizce de doğru değil mi çalışmalr varmı

  • rahmiofluoglu Says:

   Bu ceza Anayasaya aykırı..Buna karşı mücadele etmeliyiz..

   • ADANALI Says:

    NE OLUR RAHMİ BEY SENET TAAHHÜTLERİ İÇİN DE ÇALIŞALIM .YENİ İCRA İFLAS KANUNUN DA OLABİLİR Mİ ÇÜNKÜ AVRUPA DA YOKMUŞ .SİZİ TENZİL EDERİM AMA AVUKATLAR NEDEN BU KADAR ACIMASIZ BENİM EŞİM CEBİNDE 10 LİRA İLE CEZAEVİNE GİRDİ .BİZ AİLECEK PERİŞAN OLDUK .

   • rahmiofluoglu Says:

    hele şu yasayı bir kutlayalım..

 6. fikri Says:

  Yapma güzel kardeşim yapma, karadenizilsin sonuçta.Hukukçu değilim, anla işte kötü niyet dediğim kasıt işte.Birde taksir var iflasta ki gibi.Kumarda kıbrısta parayı yiyen adam gibi.Ona kalsa kastım yok valla diyor.Ne yapayım bu hastalığa tutulduk bir defa kaptırdık paralari diyor.Hiç özel çek yasa olmasa doğru, 3167 den evvelki gibi gider şikayet edersin.Ama idari yaptırım demiş bir kere, kasıtlıların taksirlerin hali başka da dememiş.Benin adam ne diyecek, çek verdim ödeyemedim, idari cezamıda aldim bitti.Varmi ötesi.

  • rahmiofluoglu Says:

   Bu örneğiniz doğru bir örnek değil..Ceza hukukunda şüpheli veya sanığın dediğine değil fiil ile nedensellik bağı olan somut delillere bakılır..

 7. fikri Says:

  Diğer site yayınlamadı, son sözümü söyleyeyim de yatayım, uyuyabilirsem:

  Bence usulsüz ticareti terk suçu da çağ dışıdır, alacaklıyı zarara uğratma kastıyla mevcudunu eksiltmede, taksirli iflasta, hileli iflasta, güveni kötüye kullanmada, mala zarar vermede, hepsi ekonomik suçtur çünkü.Hatta hırsızlıkta öyle, mal ve para söz konusu çünkü.Aslında birde alacaklıya hapis cezası düzenlemeleri lazım,niye mal verdinde adamı borçlandırdın diye.Haklısınız taahhüdü ihlal de kalksın.

  • rahmiofluoglu Says:

   Dostum bayağı dertlisin..Yapacak bir şey yok..Size de geçmiş olsun!…

  • rahmiofluoglu Says:

   Avukatsınız sanıyorum..Suç ve cezalar konusunda kafanız karışık sizin.. 1985 yılına kadar Türkiye’de karşılıksız çek suçu diye bir suç yoktu.. Halen dünya mevzuatında böyle bir suç ve ceza yok.. Sadece avukatların işine geliyor diye böyle bir suç ve ceza savunulamaz..Size tekrar geçmiş olsun…

 8. fikri Says:

  Sn.Rahmi Ofluoğlu
  kasıt ve imtina ile çekini ödemeyenler ile taksirli davranışlara ödeyemeyez hale gelenlerin fiilleri ne olacak?

  • rahmiofluoglu Says:

   karşılıkız çek artık suç değil..Dolandırıcılık her zaman suçtur ve suç olmaya devam edecektir..Dolandırma, yani TCK 157 ve 158. maddelerdeki suç ayrı bir konu..Zaten dolandırıcılık varsa karşılıksız çek suçundan çok daha ağır bir suç ve her zaman kamu davasına konu olacaktır..

   • fikri Says:

    Adam karşılıksız çek vermiş, kanunda idari yaptırım öngörmüşse, aynı fiiliden dolayı nasıl şikayet olacak.Böyle bir yaptırım hiç düzenlenmese tamam.İnsanları kandırmayın hiç böyle şey olurmu, mevcut yasaya göre çek şikayeti yaptım, şimdi idari yaptırıma döndü, sanık lehine, şimdi ben bu adamı gidip ayrıca çekini kötü niyetle ödemiyo, veya kıbrısta kumarda gece kulüplerinde yiyomuş hem öz sermayesini, hem çek karşılığı sağladığı kaynağı.5 sene sonra çekler patlayınca anladık.şimdi desem mahkeme kabul edermi.Kandırmayın insanları.Nasıl ki 3167 herkesi dolandırıcı kabul ediyordu ayırmadan, buda herkesi masum kabul ediyor.İster kasıtlı ödemesin, ister taksiren ödemesin, ister şu an ödemeden imtina ediyor olsun.Olay bitti, atı alan üsküdarı geçti.

   • rahmiofluoglu Says:

    Bu yaklaşım ceza hukuku mantığına uygun değil..Ceza hukukunda kötü niyet diye bir kavram yoktur..Kötü niyet ile kasıtlı davranış karıştırılıyor..Çek yasası bu değişiklikle modern hukuk sistemine uyumlanıyor..Dünyada ve AB ülkelerinde böyle bir suç tanımı ve ceza yok..Hile ve desise yoksa karşılıksız çek suç oluşturmaz..Hile ve desise, 5237 nin tanımı ile hileli davranışlarla…çıkar sağlama söz konusu ise bunu cezası karşılıksız çek suçundan kat be kat fazla..TCK 157 ve 158…

  • ADANALI Says:

   HİÇ BİR ESNAF KASITLI KÖTÜLÜK OLSUN DİYE ÖDEMEMEZLİK YAPMAZ .ÇÜNKÜ TİCARET YAPIYOR .ADI ÇIKSIN İSTEMEZ .KASITLI YAPAN DOLANDIRIR ORTADA BİLE OLMAZ .BULAMAZSIN ADAMI

 9. Dr Naim Says:

  Rahmi Bey ,
  En derin saygi ve samimi gayreti gecen sizin gibi dostlara cok tesekkurler.
  Allah bundan boyle sikintisiz olabildigince hur yarinlar nasib etsin niyaz ediyoruz.
  Muhabbetlerimle
  Dr Naim

 10. chncrt Says:

  Sayın Rahmi OFLUOĞLU,
  Öncelikle hayırlı uğurlu ve herkese geçmiş olsun. Bugüne kadar sizin ve bu yolda çalışanların göstermiş olduğunuz gayretlere minnet ve çok teşekkürler. Ama ” http://ekonomi-haber.com/sondakika/2012/01/06/karsiliksiz-cek-hukukculari-harekete-gecirdi/ ” adresinden ulaşarak okuyabileceğiniz…………………Av. Kamuran EMRE……. yorumlarını bir zahmet okumanız, ve tüm karşılıksız çek mağdurları adına bir cevap yazmanız. Tabii okuduktan sonra sinirlerinize hakim olabilirseniz. Çalışmalarınız için tekrar teşekkürler eder, bundan sonra yapacağınız diğer tüm çalışmalarda da üstün başarılar dilerim. Sevgiler, Saygılar………………..

  • rahmiofluoglu Says:

   Linkdeki yazıyı aşağıya aktarıyorum.. Acemice kaleme alınmış bir yazı.. Derinliği, altı üstü yok..CİDDİYE ALMADIM VE CEVAP YAZMIYORUM…
   Karşılıksız çeklerle ilgili yeni düzenleme ile hapis cezasının kaldırılacak olması hukukçuları harekete geçirdi
   http://ekonomi-haber.com SİTESİNDE AVUKAT TARAFINDAN YAZILAN YAZI
   Hukuk ve Hayat Derneği Üyesi Av. Kamuran Emre milletvekillerine gönderdiği mektupta “Böyle bir çalışmanın kanunlaşması halinde, hak kaybına uğrayan, mağdur olan ve alacağını alabileceği en önemli yollardan birinden mahrum kalan, alacaklı olacaktır. Mevcut düzenlemelere aykırı düzenlemeler, alacaklı borçlu dengesini borçlu lehine bozacaktır ve bozmuştur da. Borçlanma özendirilecek, cebri icranın etkinliğinin zayıflaması ile birlikte, borç ödememe alışkanlık haline gelecektir. Bu durum aynı zamanda sosyal adalet ilkesini de zedelemektedir” dedi.

   Karşılıksız çeklerle ilgili yeni düzenleme kapsamında ‘ekonomik suça ekonomik yaptırım’ ilkesi çerçevesinde karşılıksız çekte hapis kalkacağı konuşulurken avukatlardan şikayet geldi. Hukuk ve Hayat Derneği Üyesi Av. Kamuran Emre, Türkiye’nin En Büyük Şikayet Portalı Şikayetvar’a gönderdiği şikayetinde milletvekillerine gönderdiği mektubu paylaştı. Yeni düzenleme kapsamında ‘ekonomik suça ekonomik yaptırım’ ilkesi çerçevesinde karşılıksız çekte hapis kalkacak, ağır yaptırımlar gelecek.

   Çek Senet Mafyasına Başvuru Tercih Edilebilir

   Çek, ticari hayatın en önemli aracıdır diyen Av. Emre, karşılıksız çekler için öngörülen hapis cezasının son derece isabetli bir düzenleme olduğunu kaydederek “Karşılıksız çekler için getirilen hapis cezasının kaldırılması, ticari hayata sekte vurur, ekonomik ve sosyal barışı bozar, ticari canlılığı yok eder. Bu anlamda kamu düzeni ile yakından alakalı olan Çek Kanunu’ndaki mevcut yaptırımlara aykırı düzenleme girişimleri hukuki olmayacağı gibi makul da olmayacaktır. İcra organı diğer bir ifade ile cebri icra, kamu düzenini sağlamaktadır. Cebri icranın etkin bir şekilde yürütülmesi esastır. Aksi takdirde alacağına icra mekanizması ile yani kamu otoritesi aracılığıyla kavuşmayanlar, illegal yolara çek senet mafyası gibi örgütlere başvurma yolunu tercih etmek zorunda kalırlar. Bu durum ise ‘sosyal barışı’ herhal ve cihette bozmuştur ve bozacaktır. Alacaklı ile borçlu arasında, yasayla gözetilmesi gereken denge, borcun ödenmesi hususunun borçlunun arzu ve takdirine bırakılmayıp, cebri icra güvenceleri ile alacaklı yararına takdir edilmesidir. Anayasa mahkemesi kararları ve yargısal içtihatlar bu yöndedir” dedi.

   “Borçlandırma Özendirilecek”

   Karşılıksız çeke bağlanan hapis cezasının kaldırılmasının alacaklı ile borçlu arasındaki dengeyi bozacağını savunan Av. Emre, genelin menfaatinin de zedeleneğine dikkat çekti. A. Emre, düşünülen kamu çalışması ile neler olabileceğini şu sözler ile açıkladı:

   “Borçluların ekonomik ve sosyal hayatını korumaktan öte kamu düzenini bozacaktır. Zira borçlu ile alacaklı dengesi borçlu lehine bozulduğunda kamu düzeni bozulmuş olacaktır. Korunmaya değer olan, haklı olan, alacaklının menfaatidir. Kamu vicdanına uygun olan da budur. Böyle bir çalışmanın kanunlaşması halinde, hak kaybına uğrayan, mağdur olan ve alacağını alabileceği en önemli yollardan birinden mahrum kalan, alacaklı olacaktır. Aykırı düzenlemeler, alacaklı borçlu dengesini borçlu lehine bozacaktır ve bozmuştur da. Borçlanma özendirilecek, cebri icranın etkinliğinin zayıflaması ile birlikte, borç ödememe alışkanlık haline gelecektir. Böyle bir çalışma Anayasa’ya aykırı olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de aykırıdır.”

   Anayasa ve AİHS’ye Aykırı

   Av. Emre, karşılıksız çekler için öngörülen hapis cezasının kaldırılmasının hak aramayı ortadan kaldıracağına dikkat çekerek “Hak aramayı etkin kılacak pozitif düzenlemeler, cebri icranın etkinliğini artıracak ek yaptırımlar yapma noktasında katkıda bulunmaktır. Her gözyaşı bir mağduriyet belirtisi değildir. Düşünülen çalışma hem Anayasa’ya hem de AİHS ne aykırıdır. Böyle bir çalışma teklif haline gelir ve yasalaşırsa, bu düzenleme hem hukuku ters yüz edecek, hem sosyal barışı ve kamu düzenini bozacak hem de ekonomik hayatı bitirecektir” şeklinde konuştu.

 11. havva beydenir Says:

  rahmi bey emeğinize yüreğinize sağlık mecliste sizin gibilere ihtiyaç var halkın gerçek dilinden anlayan hilesiz hurdasız ahlaklı teşekkürler teşekkürler…

 12. haydar Says:

  SAYIN BÜYÜĞÜM..SAYIN RAHMİ OFLUOĞLU BU MÜCADELEDE EN BÜYÜK KATKIYI SİZ VERDİNİZ…….belki vardır ama tanımıyorum bilmiyorum.BU HUKUKSUZ YASAYA OMUZ VEREN TEK HUKUKÇUSUNUZ…..SAMİMİYETİNİZLE YANIMIZDA OLDUNUZ…………..BU BENİM ŞAHŞİ GÖRÜŞÜM………..SAYGILARIMLA………..

 13. nasrullah Says:

  Rahmi bey sayın yoldaşım,emeğine yüreğine sağlık diyorum.O güzel yüreğinden öpüyorum.Yarınların güzel olsun

 14. VEZİR38 Says:

  RAHMİ ABİCİM BÜTÜN EMEKLERİN İÇİN TEŞEKKÜRLER
  İYİKİ VARSIN

 15. prof Says:

  Merhaba Rahmi abi,

  Cok buyuk bir işin ustesinden geldiginiz için sizi ve tum ekibinizi kutluyorum. Bu vesile ile sizi TBMM de gormeyi diliyorum. TBMM nin size ve sizin gibi degerlere ihtiyacı var.

 16. rahmiofluoglu Says:

  hile ve desise varsa dava açarsınız..

  • fikri Says:

   Hayır kardeşim.Karşılıksız çek keşidesine, hiç bir ayrım yapmadan idari yaptırım öngörülmüşken, ayrıca nasıl şikayet edeceksin

 17. moonlıght Says:

  morning after sunshine

 18. afşin Says:

  yar sacların lüle lülee 3167 sana güle gülee

 19. izmirli Says:

  SAYIN HOCAM SİZE MİNNET BORÇLUYUZ…SAĞOLUN VAR OLUN…

 20. ugrl Says:

  Rahmi Ofluoğlu’ na ne denebilir ki? Henüz kendisini görebilmiş değilim. Henüz kendisiyle yüzyüze gelebilmiş degilim. Ama öyle bi insanki benim için görmeden saygı duydugum, görmeden idolüm olan harika bi insan o sadece. Allah sizden razı olsun. İyi ki siz ve sizin gibiler var bu dünyada. Ben 23 yaşında bir üniversite ögrencisiyim. Bu sene mezun olucam ve oldugum ilk gün sizi emin olun telefonumla arıcam ve teşekkür edicem. Çünkü siz ve sizin gibler olmasaydı bu lanet yasa yuzunden okuyamıyacak içerde olabilcek olan babamdan ötürü ewime bakmakla hukumlu olucaktım. Ama şimdi benim babam taamiyle özgür kalıcak ve bende mezun olabilcem. Kimin sayesinde mi? Rahmi OFLUOĞLU gibi adam gibi adamlar sayesinde !!! İyiki varsınız HOCAM. Allah sizden razı olsun !! Teşekkürler. SAYGILAR.

 21. mirac Says:

  sn hocam bizlerlen mücadele etdiniz sonunda yolun sonunu gösterdiniz allah razı olsun bütün emeyi gecenler başarılar

 22. özlem Says:

  şimdi tbmm den geçtimi iş resmi gazeteyemi kaldı arkadaşlar yorum bekliyorum

 23. ersen Tekirdağ Says:

  sayın rahmi bey sonsuz teşekkürler. kosiad üyeliğimiz devam edelim üye olmayanlarda üye olsun bu aileyi büyütelim ticari hayatta da birbirimize faydamız olur. RESMİ GAZETEDE çıkıncaya kadar hayal gibi işallah sokaklarda dolaşmak ailemi rahatca görmk istiyorum.ziyaretinize geleceğim hyırlı işler

 24. koç Says:

  Sayın Rahmi Ofluoğlu,
  Sizin bu konuda harcadığınız emeği asla unutmayacağım. Size ve emeği geçen herkeze sonsuz teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunmak istiyorum. Şimdi bize düşen, çalışıp borçlarımızı ödemektir.

 25. hilmi Says:

  allah razı olsun sizlerden ve nezdinizde tüm bu mücadeleye hizmet edenlerden.

 26. Hamdi Says:

  Allah sizden ve bu uğurda mücadele eden herkesten razı olsun… Başka bişey demeye hacet yok…

 27. mağdur Says:

  sayın çok deyerli hukukçu rahmi bey halkın sizin gibi hukukçulara çok ama çok ihtiyacı var allah siz ve sizin gibi deyerli hukukçuları halkımızın başında eksik etmesin çek mağdurların mağduriyeti biti ama dah çok mağdurlar vardır her zaman sizler gibi hukukçulara ihtihaç vardır siz ve sizin gibi düşünen.lere teşekür borçluyuz teşekür ediyorum sağlıklı ve başarı dolu günler diliyorum saygılar sevğiler mutluluklar

 28. cem Says:

  ben taksimde gezmek istiyorum kaçmaktan 3 yıldır dışarıya cıkmadım

 29. atabey Says:

  rahmi bey tbmm.nden sonuç ne zamana kadar çıkar kanınızca. teşekürler

 30. atabey Says:

  rahmi bey bu konuda başta ve emeği geçen herkese slmlar.teşekkürler

 31. atabey Says:

  hey özgürlük merhabalar sana

 32. mine Says:

  ne zaman çıkıyor çek yasası bugün görüşüleceğini duydum doğrumudur?

 33. Hüseyin Says:

  Arkadaşlar bundan sonra çok çalışıp borçlarımıza odaklanalım. Hepimizin Allah yardımcısı olsun.

 34. yalçın Says:

  rahmi bey katkılarınızdan dolayı bütün çek mağdurları adına çok teşekkür ederim.

 35. ömer Says:

  rahmi bey szi ve bu hususta katkıları olan herkese teşekkür ederim

 36. umut Says:

  herkese teşekkürler artık özgürüz çabalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim herkese sağlıklı mutlu günler..

 37. Bartınlı Says:

  Szlere teşekkür neki.Bir balık rakı ha hocam Amasra’ya ne dersin hocam özgürlük yaşasın(

 38. sertan Says:

  hoşgeldin özgürlük


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: