3. YARGI PAKETİNDE NELER YOK

TAAHHÜDÜ İHLAL

3. yargı paketinde taahhüdü ihlal cezasıyla ilgili bir düzenleme yok. İİK’da “BORÇLUNUN ÖDEME ŞARTINI İHLALİ HALİNDE CEZA “ başlığı altında düzenlenen 340.maddesindeki suçla ilgili 3. Yargıı reform paketinde bir düzenleme olmadığı gibi hükümetin gündeminde bulunan 4. Yargı paketinde de bu suçla ilgili bir düzenleme yoktur.

ADLİ KONTROL

5271 sayılı CMK’nun  109.maddesinde düzenlenen adli kontrol uygulamasında üst sınır üç seneydi.  Üçüncü yargı paketinin 98.maddesi ile adli kontrol uygulamasında üst sınır kaldırılmış bulunmaktadır.  Bu durumda yargılama ağırlaştırılmış müebbet hapisten yapılsa bile, tutuklama kararı yerine adli kontrol kararı verilebilecektir. 5271 sayılı kanunun 109.maddesi şöyledir:

(1) Bir suç sebebiyle yürütülen soruşturmada, 100 üncü maddede belirtilen tutuklama sebeplerinin varlığı halinde, şüphelinin tutuklanması yerine adlî kontrol altına alınmasına karar verilebilir.”

j) Konutunu terk etmemek.

k) Belirli bir yerleşim bölgesini terk etmemek.

l) Belirlenen yer veya bölgelere gitmemek.”

Bu maddenin kesinleşmiş cezalarla bir ilgisi yoktur. Örneğin; taahhüdü ihlalden üç ay ceza almışsanız; bu ceza 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanununa göre infaz edilecektir. Yani kısaca adli kontrolün cezaların infazı ile ilgisi yoktur.

CEZALARIN ERTELENMESİ

3. yargı paketinin geçici 1. Maddesi “Dava ve Cezaların Ertelenmesi” başlığını taşımaktadır. Bu madde ile 31.12.2011 tarihine kadar, basın ve yayın yoluyla ya da düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenmiş suçların soruşturması, kovuşturması, hüküm kesinleşmiş ise hükmün infazı ertelenmektedir. Ertelemede üst sınır hapis cezalarında 5 yıl adli para cezalarında ise sınırsızdır. Geçici 1. Madde sadece basın suçlarını kapsamaktadır.

EV HACİZLERİ

3. yargı paketinin 2004 sayılı İİK da değişiklikler yapan bölümünün Geçici 10. maddesine göre kanunun “yürürlüğe girdiği tarihinden önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.” Demektedir.

Takip işlemleri 2004 sayılı İİK’nun 3.ve 4. bapında düzenlenmektedir. Haciz işlemleri ise 4. Bapın 2.bölümünde düzenlenmektedir.

HACİZ İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Haciz işlemleri takibin kesinleşmesinden sonra başlar. “ihtiyati haciz istisnadır”

3. yargı paketi ile icra takibinin yapılması bazı ön koşullara bağlanmış; örneğin asgari ücret tutarını aşmayan alacaklar için doğrudan icra takibi yapılamamaktadır, icra takiplerinin içeriği değişmiştir, icra takiplerinin kanunlara uygun yapılıp yapılmadığına icra memurluğu karar verecektir. İşte bu icra takip işlemleri açısından İİK’nun değişiklikten önceki hükümleri geçerli olacaktır. Bütün haciz işlemleri için ise İİK’nun değişen ve yürürlüğe giren maddelerine göre işlem yapılacaktır. Kısaca bu kanunun yürürlük tarihinden sonra ev eşyalarının haczine sınırlamalar getirilmiş, mesleğin devamı için gerekli olan eşyalar, alet ve edavat haczedilmezlik kapsamına alınmıştır.

19 Responses to “3. YARGI PAKETİNDE NELER YOK”

 1. haldun Says:

  terör suçlarına adam oldurene af varda taahhüdüihlal suçlarına niye yok bu nasıl bir adalet herşeye af var birtek buna af yok bunu yetkililere nasıl iletebikiriz ki

 2. sibel Says:

  Mrb annem 2010 yilinda fuhusa aracilik yanlis anlasilmadan dolayi 5yil hapis cezasi 40milyar para cezasi geldi ankaraya gndrdik onadi simdi tekrar gonderdik kendisi kacak suanda 3.yargi paketinden yararlanamadik 4.yargi paketindn yararlanirmi acaba kiz sikayetci olmadi yasi 17oldugu icinkamuaradi 2kardsm var evliyim anem ortada yok cok magdurum alah rizasi icin yardimci olun.

 3. ufuk Says:

  slm. hocam benim 11 ay 7 günlük bir hapis cezam var rahatsızlığım nedeniyle 6 ay erteleme aldım bu sırada 3. yargı paketi çıktı bir emekli savcı ile tanıştık dosyaya baktırdı bu yasadan faydalanacağımı söyledi aldı dosyayı bir tanıdığı vasıtasıyla kartal cezaevi md.lüğüne gönderdi 1,5 ay oldu bir haftada hallederiz demişti 2,5 bin tl para ödedim şimdi adli tatil diyor işte cezaevindekiler biraz daha para istiyor diyor anlayacağınız biraz daha para koparmak için bahaneler üretip duruyorlar ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 4. Artemis Says:

  Rahmi Bey merhaba. 3. yargı paketinde iş te kullanılan araçlarla ilgili bir bölüm var. Özetle ; diğer araçlarımdan sonra sadece bir adet ufak kamyonetim kalmıştı ve onunla işimi idare edip borçlarımı ödemeye çalışıyorken bir dosya tarafından bu sabah itibari ile aracım fiilen haczedildi.Yeni yasa ya göre bu aracın haczini kaldırabilirmiyiz (Araç şirket adına kayıtlıdır ancak ödemeye çalıştığımız borç ta şirket borcudur.)

 5. fıgen Says:

  mrb eskıden 6 ay cınayete yardım olarak yatmış olan esımın 6 ay cezası vardı onandı ve gırdı 10 gun oldu dılekce yazdı son cıkan aftan yararlanır mı?

 6. serhat Says:

  sayın hocam , bir sorunum var bilginizi paylaşırsanız minettar olurum.
  Bizim küçük ölçekli bir nakliye firmamız var , bu firmaya ait 3 kamyon bir kamyonet birde üzeri firma logosu ile kaplı doblo tarzı bir arcımız var.Bir bankaya yapılandırdığımız borcumuz mevcut ancak bu ayın 23 ü ne kadar ödeme yapmazsak araçlara yakalama çıkartılacağı bankanın avukatları tarafından bugün bize bildirildi.kendime ait olan evimi satılığa çıkardım hergün emlakçılar alıcı getiriyorlar ancak henüz satamadık.Avukatlara durumu anlattık ancak nedense 23 temmuza kadar ödemezsek yapacakları birşey olmadığını ısrarla belirttiler.Borcumuz ise toplamda 16.500 tl. ve avukatlar bu meblağ için bütün araçlara birden haciz konulacağını belirttiler.Araçlardan birini satıp borcu kapatmaya çalışsam araçlarda firmanın SGK borcundan dolayı satılamaz şerhi var , evde satılmazsa 23 ü ne kadar ne yapacağız şaşırdım.Yalnız 3.yargı paketindeki üretimi durduracak malzemeler haczedilemez maddesi kafama takıldı , firmam nakliyat firması ve benim üretimim bu kamyon ve kamyonetler ile , yani bu kanuna göre bile araçlarım haczedilebilirmi ? Aslında ben bir komyonumu satarak hem SGK yı hem bankayı iki kere kapatabilirim ancak SGK ilede görüşmelerimde birşey yapamayacaklarını kanunun bu şekilde olduğunu belirttiler , bazan olmadımı olmuyor kısacası , bilgileriniz ile yardımcı olabilirseniz inanın çok sevineceğim , saygılar sunuyorum…

 7. durmus Says:

  hocam ben sahte evrak düzenlemekten 2yıl 6 ay ceza aldım bu hapis cezasından nasıl kurtulurum veya çıkan yargı paketi bana ne derecede fayda sağlar

 8. GURAY Says:

  RAHMİ BET 8 ADET DAVA AÇILMIŞ DOSYAM VAR 3 YARGI PAKETİNIN ONAYINDAN ÖNCE AÇILDI BU DAVALAR ŞİMDİ BEN ESKİ KANUNA GÖREMİ İCRAYA TABİ OLACAĞIM BİRDE BENİM ÜZERİME HİÇ BİR ŞEY YOK MAAŞIMDA YOK İKAMETİMDE ANNEMİN EVİNDE GÖZÜKÜYOR HİÇBİR ŞEKİLDE BORÇ ÖDEYECEK DURMUM YOK BANA NE GİBİ BİR YAPTIRIM UYGULAYABİLİRLER İCRADAN BAŞKA NE YAPABİLİRLER.

 9. ersen tekirdağ Says:

  Rahmi bey benim 2006 yılında ev eşyalarım evim arabalarıma icra yapıldı büyük ihtimalle satılmıştır takip etmedim il değiştirdim şu anda da gitmem mümkün değil ben şunu sormak istiyorum ikametgahım yok oğlumun evine ikamet yaptırsam oraya icraya gelebilir ler mi eşyalar oğlum adına faturalı bir kısmı da ev sahibinin eş yalı evde kiracı kontratta yazıyor(ben eşim den boşandım oğlumun velayeti eşime bırakılmıştı oğlum üniversite öğrencisi hem çalışıyor hem okuyor)bu konuda bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar erol (derneğe üyeyim)(ersen tekirdağ)

 10. ersen tekirdağ Says:

  Rahmi bey emeğinize yüreğinize sağlık gerek çek yasasının çıkmasında gerekse ev icralarının sınırlandırılmasında sizin katkınız çok büyük işallah yapacağınız çalışmalarla taahüt ihlal hapis cezalarıda son bulur kimse borcundan dolayı hapis yatmaz sonsuz teşekkürler iyi çalışmalar.Erol

 11. GERCEKCI Says:

  Taahhüdü ihlalden hapis cezası almış, hapiste yatmış arkadaşlar !

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM’ne) başvurular için son tarih 23 Ağustos 2012.

  Bu tarihten sonra Türk Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru uygulaması başlayacağı için, buraya yapacağınız başvuru da derdinizi çözmedikten sonra yani, en az 2-4 sene sonra AİHM’ne başvuru yapabileceksiniz !

  Hükümetin AİHM başvurularını azaltmak için kurduğu bu tuzağa düşmeyin !

  Hakkınızı arayın !

  AİHM başvurunuzu yapın !

 12. levent Says:

  Rahmi Bey İyi günler,

  3. Yargı Paketinde insanları en çok ilgilendiren konu ev haczidir. Ve bu konudaki dosya sayısı milyonlarla ifade edilmektedir. İlgili maddede “yürürlüğe girdiği tarihinden önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.” diye bir bilgi var. Bu bilgiye göre kanundan önce açılan icra dosyalarına haciz yapılabileceği anlamında mıdır ? Yani bu kanun yeni açılacak icra dosyalarını kapsıyor gibi bir algı oluşuyor. Bu konudaki yorumunuzu rica edeceğim. Şimdiden teşekkürler.

 13. Buşra Says:

  Babam tahhadütü ihlalden içerde yaklasık 10 gündür . bu denetimli çıkmadan yararlanabiliyormu?

 14. soner Says:

  Merhabalar Rahmi bey benim sorum. yargıtayın onadığı cezaya göre abim 13 ay 22 gün ceza aldı, 27 nisan da teslim oldu, haziran ayının 15-16 sı gibi 1 yıldan düştü ancak 6 ay adli gözetim için açık cezaevinde yatması gerektiğini söylüyorlar. yani son 6 ayı kala (9-10 yıl önce 2.5 sene yatmıştı bu kaale alınmıyor.) gerçekten bu böylemi, bunun bir çıkar yolu yokmu ? yada 3.yargı paketinden yararlanamazmı ? şimdiden teşekkür ederim.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: